מכשיר חדשני דוחה כרישים - רצועת גלישה ESDS

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

זוהי המצאה שיכולה להציל את הרגליים שלכם בזמן גלישה, צלילה או שחיה בים - כמו תרסיס דוחה יתושים, כאן מדובר במכשיר דוחה כרישים...! חברה מהוואי מציגה את התקן את ה ESDS "אנטי שארק" (Electronic Shark Defense System) שמיועד להרחקת כרישים - איך זה עובד, כמה עולה והאם באמת זה עוזר? הכל בכתבה הבאה

על כרישים במספר במילים

ברחבי העולם הכחול ישנם כ-440 סוגים ומיני כרישים. חוש ריח, ראיה, שמיעה, חיישני תנועה וחושי סונאר מחודדים מספקים למכונה החייתית המכונה כריש את כל האמצעים הדרושים לתקיפה ולהגנה. 

white Shark

מידי שנה מתים בממוצע כחמישה אנשים ברחבי העולם מתקיפת כרישים. ובניגוד גמור לסטטיסטיקות הנמוכות של תקיפות בני האדם, יותר מ-40 מיליון כרישים ניצודים ונמכרים למאכל ולמסחר  מידי שנה!

מרחב המחייה של הכרישים הוא בכל האוקיאנוסים והימים הגדולים, לרוב במים חמים ולעיתים גם במים מתוקים. הכרישים שוחים בעומק הים אך נצפים לעיתים גם בקרבת החוף. הכריש יכול לצלול ולחיות עד עומק של 2000 מטרים.

ESDS - התקן חדשני דוחה כרישים

כשיתוש טורדני מזמזם בקרבת אוזנך במרבית הפעמים תמחץ אותו בין כפות ידיך, תרסס את חדרך בחומר קטלני או שתמרח על עצמך משחה דוחה יתושים. אבל במקרה שבו כריש אימתני מסתובב בקרבתך כל שתוכל לעשות הוא להרים את הרגליים על הגלשן (כאילו שזה יעזור) ולהתפלל לאלוהים שהוא לא כל-כך רעב וימשיך בדרכו. ההשוואה בין יתוש שמוצץ את דמך לבין כריש ששולק את גופך הוא גדול ביותר אבל המשותף להם הוא בפתרון יעיל להרחקת כרישים שפיחתה חברה בהוואי. – תכירו את ה- Electronic Shark Defense System ובראשי תיבות ESDS.

אנטי שארק


מטבעם כרישים הם טורפים. מרבית תקיפות הכרישים שמסתכמות במספר זעום של כמה עשרות אנשים מידי שנה ברחבי העולם אינו נגרם בכוונה תחילה אלא מטעות בזיהוי. במבט מתחת לפני הים הכריש יכול לזהות את הגולש כצב ים או כבעל כנף ששט לו על מפלס המים. לקראת תקיפה, הכרישים יוצרים קשר עין ממרחק ואז הם צוללים ומשייטים כמו טיל טורפדו מונחה סונאר אל טרפם. לגולש שראשו נמצא מעל פני הים, קשה לדעת אם כריש חג באזור שלו. ריצוד קרני השמש על פני המים, תנועת הים והגלים מונעים מהגולש לפתח מערכת התראה מהירה בשעה שנע סנפיר לעברו. עד כה, כל זה היה נכון, אבל עם החפיץ (גאדג'ט) החדש של ESDS יוכלו חובבי הים והספורט הימי להוריד דאגה מליבם ולספק לעצמם הגנה.


פיתוח מכשיר טכנולוגי "דוחה כרישים" החל לפני מספר שנים באוסטרליה בשיתוף עם חברה מדרום אפריקה. המכשיר שנקרא Shark Shield היה מגושם וקשה מאוד לנשיאה. הוא נועד בכדי לשמש צוללנים שחיינים וגולשים אבל באירוע מצער שבו הותקף צוללן דרום-אפריקאי ע"י כריש למרות שהיה ברשותו המכשיר גרם ליחסי ציבור גרועים שהורידו מהמדפים. בשנה האחרונה הגיעה חברת מפתחים מהוואי לפריצת דרך משמעותית בהגנה מפני כרישים עם מכשיר חדש העונה לשם ESDS (Electronic Shark Defense System). הטכנולוגיה החדשה קלת משקל, ניידת, עם סוללה נטענת שמופעלת באופן אוטומטי עם כניסה ויציאה מתוך המים שביכולתה להניס כרישים מהאזור בו מופעל המכשיר ע"י שליחה של גלי תדרים אלקטרונים.

 

ה-ESDS שולח גלי תדר בתוך המים שמזוהים ונקלטים בקלות רבה ע"י מערכת החיישנים הטבעית של הכרישים הממוקמת בקצה אפם. תדרים אלו גורמים לכרישים להתרחק מטווח התדרים "הצורם" ובכך מאפשרים לגלוש/לצלול/ לשחות בבטחה מבלי להיפגע ולמנוע מפגש קטלני עם הכריש. מבדיקות קפדניות שערכו מפתחי המכשיר הם מעידים על תוצאות של 100 אחוז בהרחקת כרישים מהאדם הנושא אותו. את טענתם הם הוכיחו בסרטון שבו נראה פיתיון שאליו מוצמד המכשיר והכרישים קרבים אליו אך נסוגים ואינם נוגסים. כשהרחיקו את המכשיר מהפיתיון הם תקפו אותו ואכלו בתיאבון.

art4בכדי שהמכשיר יהיה קל לנשיאה ולא יכביד על המשתמש בו, הוא תואם במיוחד לצרכיהם של הצוללנים, השחיינים והגולשים. המכשיר מותקן בתוך רצועה (הדומה לרצועת הסקוטש של ליש הגולשים) ובפיתוח מתקדם יותר הוא הותקן כחלק מליש תקני של גולשים. כשהמכשיר נטבל במים הוא מופעל באופן אוטומטי והסוללה מחזיקה למשך 9 שעות רצופות עד הטענה מחודשת. גודל המכשיר ומשקלו כקופסת גפרורים ולביטחון יש גם תג מחיר: מכיר המכשיר כרצועה עומד על כ-300 דולר. עלות המכשיר שהוא מובנה בתוך ליש תקני לגולשים עולה כ-340 דולרים.

כתבה מאת יואב נקש – אפריל 2012

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים