חדשות
חדשותגלישה ← באוסטרליה שוקלים הקמת 5 ריפים מלאכותיים בכדי להקל על צפיפות הגולשים

באוסטרליה שוקלים הקמת 5 ריפים מלאכותיים בכדי להקל על צפיפות הגולשים

מאת יואב נקש דצמבר 09, 2015

זה ידוע לכל שהגלישה באוסטרליה היא מקור לגאווה עבור תושביה - ענף ספורט לאומי בדיוק כמו הרוגבי. למדינה שמקדשת את אומנות הרכיבה על הגלים ושבגבולותיה צמחו אלופי עולם, אוסטרליה נוקטת כבר שנים רבות בצעדים מרחיקי לכת לקידומו של הענף ושמירה על בטחון הגולשים. בהתאם לכך, תפוצתו של הספורט והאטרקטיביות שיש בו, הביאו לצפיפות רבה במים שהפכה לבלתי נסבלת עבור כולם (הגולשים המקומיים והתיירים). בשל כך שוקלים בגולד קואסט על הקמת תשתית ימית מלאכותית לגלישה שתביא לפתרון הבעיה.

בחודשים האחרונים, ואולי גם בזכות תקרית פאנינג והכריש, האוסטרלים מאמצים עמוק לחיקם וקרוב לליבם את ענף הגלישה. הם הקימו מתקן אימונים יבשתי לשיפור יכולות האיריאלים של הגולשים, תקצבו תוכנית רחבת הקף להגנה על הגולשים מפני תקיפות כרישים והכריזו על הגולד קואסט (Gold Coast) כשמורת טבע לגלישה. כעת האוזים עוברים לשלב הבא שכולל הוספת ספוטים לגלישה שמטרתם להקטין את הצפיפות במים. 

הסופרבנק צפוף בגולשים... Over crowded כל הזמן. יעד תיירותי לגלישה מספר אחד באוסטרליה. אילוסטרציה.

הגולד קואסט האוסטרלי הוא גן עדן לגולשים שיכול באותה מידה להיות גיהנום. הספוטים עם הגלים המושלמים תמיד מלאים בגולשים, חובבנים ומקצוענים (מרביתם ממש טובים). הסקשנים הארוכים דורשים לזגזג בין כל סוגי הגולשים (לונגבורד, סאפ, בוגי) ולזה נלווה גם צעקות, עצבים ובמקרים מסויימים גם תגרות פיזיות (רק פאנינג יודע איך להתמודד עם זה בצורה אחרת). החוויה שבגלישה בספוטים המובחרים של הגולד קואסט יכול להיות ממש דיכאון ובשל כך מועצת הגולד קואסט רוצה לקדם פתרון. איך? על ידי הפקת עוד גלים והקמתם של ריפים מלאכותיים.

מועצת העיר ערכה דיון בהקמתם של חמישה ריפים מלאכותיים לגלישה. על פי התוכנית שגיבשו במחלקת הגלישה של הגולד קואסט, לפחות אחד מהם כבר יצא לפועל ויוקם בפאלם ביץ' (Palm Beach) בעלות של 17 מיליון דולרים. אם הדברים יתקדמו לפי התכנון אז הריף שיוקם צפוי לספק פינות גלים לימין ולשמאל שישברו למרחק 300 מטרים (1000 פיט) בכל כיוון. 

על פי התכנון, הריף המלאכותי ב-Narrow Neck יחודש ויספק גלים טובים מבעבר.

בתחילת שנות ה-2000 הוקם ב-Narrow Neck ריף מלאכותי על ידי חברת ASR שמטרתו הייתה מניעת אירוזיה בחוף אבל שימושו בפועל היה לגלישה. על פי הדיווחים, הריף המלאכותי הנ"ל יחודש ויספק גל איכותי בהרבה משהיה. בראד פארמק (Brad Farmer) המייסד של שמורות הטבע האוסטרליות לגלישה אומר בראיון ל-Gold Coast Bulletin שזו הייתה דרך ארוכה וקשה לשכנע את מועצת הגולד קואסט לשקול הקמתם של ריפים. "אני דוחף להקמתם של חמישה ריפים מלאכותיים שיענו על דרישות הגולשים ותפוצתו של ענף הגלישה", הוא אומר.

אלוף העולם לשעבר ותושב המקום, וויין "ראביט" בארת'למיי, מסכים עם דבריו של בראד. "ישנן כמה בעיות שעומדות לפנינו מעבר לאופק ושעלינו למצוא להן פתרון כבר כעת", הוא אומר. "הבעיות האלו ילכו ויחריפו ככל שהפופולריות של הספורט תלך ותגדל. אם לא יוקמו עוד ספוטים אז אנשים פשוט יוותרו על הגולד קואסט." על פי הדיווח שהתפרסם במגזין האוסטרלי, תעשיית הגלישה בגולד קואסט צפויה להכניס 3 מיליארד דולר בשנים הקרובות, והגולשים מוציאים כ-230 מיליון דולרים מידי שנה בביקורם בספוטים המושלמים של אוסטרליה.

שלמות! האם בעתיד יהיו עוד חמישה כאלו בגולד קואסט?

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים