חדשות

ה-ISA רוצה לגלוש באולימפיאדת טוקיו 2020: מה הסיכוי שזה יקרה?

מאת יואב נקש יוני 16, 2015

בכל מהלך 119 השנים שבה מתקיימים המשחקים האולימפיים נוספו הרבה מאוד ענפי ספורט נפלאים וענפי הספורט הקלאסיים הסתעפו לתתי קטגוריה שונים, כגון ענף ה-BMX או שחייה אומנותית. ענף הגלישה שגם הוא הפך לפופלרי מאוד בכל רחבי העולם מנסה כבר שנים רבות למצוא את דרכו לאולימפיאדה אך ללא הועיל. הניסיון לשלב את ספורט הגלישה בברזיל 2016 לא צלח וכעת ארגון הגלישה העולמי (ISA) הגיש בקשה רשמית להכללתו במשחקים האולימפים שיתקיימו בטוקיו, יפן בשנת 2020. האם ענף הגלישה יזכה לכבוד הראוי ויהפוך באופן רשמי לענף ספורט אולימפי? הסיכויים שזה יקרה דווקא די גבוהים.

ה-ISA גולש לאולימפיאדה בטוקיו 2020 בכל המרץ. "ענף גלישת הגלים הוא ספורט אולימפי"

איגוד הגלישה הבינלאומי (ISA) החל לפעול מאז אולימפיאדת סידני 2000 להכללתו של ענף הגלישה כחלק מהמשחקים האולימפיים אך הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC) מעולם לא אישר זאת. בשנת 2009, ענף הגלישה היה קרוב מתמיד לכניסתו הרשמית למשחקים האולימפיים של ריו 2016, אך גולף ורוגבי תפסו את מקומו וקייטבורדינג תפס את מקום גלישת הרוח. 15 שנה לאחר ניסיונות הלובי של סידני 2000, ה-ISA הגיש בקשה רשמית להכללתו במשחקים האולימפים שיערכו בטוקיו יפן בשנת 2020 - והפעם הסיכויים לכך הרבה יותר טובים.

לפני שניגע בפרטים היבשים של בקשת ה-ISA כדאי שנבין את הקריטריונים שעומדים בפני הכללתו של ענף ספורט כלשהו באולימפיאדה. תקנון האיגוד האולימפי IOC אומר במפורש שענף ספורט יכול להיות חלק מהמשחקים רק אם מתחרים בו ספורטאים שמגיעים מלמעלה מ-70 מדינות ולפחות מארבע יבשות. לפיכך, ענף הגלישה עומד בתקנות האלו ואף מעבר. בענף הגלישה ברחבי העולם ישנם בין 30 ל-50 מיליון גולשי גלים בלמעלה מ-100 מדינות שרוכבים על הגלים בכל חמשת היבשות. נתון זה מחזק את טיעוני ארגון הגלישה העולמי שלענף הגלישה זכות מוצדקת להיות חלק מהמשחקים האולימפיים.

אולי פעם זה ישתנה אבל בינתיים הגולש היחיד במשחקים האולימפים היה שון ווייט באוליפיאדת החורף בסוצ'י. לחצו כאן לקריאה

כאמור, ארגון הגלישה העולמי ISA הגיש בקשה רשמית להכללתו במשחקים של טוקיו בשנת 2020 ויו"ר הארגון, פרננדו אגרה (Fernando Aguerre) משוכנע שספורט הגלים ייכנס לאולימפיאדה בארץ השמש העולה. "אני שמח לבשר שה-ISA הגישה בקשה רשמית לאולימפיאדה בטוקיו. מזה שנים רבות, זו הייתה עדיפות אסטרטגית עליונה עבור ה-ISA ואנחנו נלהבים עם רוחות השינוי שיעניקו לנו את ההזדמנות הזו", אומר אגרה.

בחודש אפריל 2015, פרנדו אגרה השתתף בכנס האולימפי שהתקיים בסוצ'י רוסיה ושם הוא פגש את נשיא הוועד האולימפי תומאס באך (Thomas Bach), ודחק בו להכליל את הגלישה במשחקים האולימפים. "אני רוצה להביע את תודתי הכנה ל-IOC וטוקיו 2020 שנותנים לנו את ההזדמנות הזו. ה-ISA וקהילת הגלישה העולמית ימשיכו לעשות כל שנדרש בכדי להגשים את החלום האולימפי. אני מאמין באמונה שלמה שערכי הליבה הייחודיים של הגלישה ונכונות הספורט לחדש ולאמץ טכנולוגיה חדשה, יוסיפו ערך עצום לטוקיו 2020 ולתנועה האולימפית", מסכם פרננדו אגרה.

ישראל מעצמת גלישה ימית. גל פרידמן זוכה מדלית זהב באתונה 2004. האם מראות אלו יחזרו בטוקיו 2020 גם עם גולש גלים ישראלי?

הוועד האולימפי אומר בתגובה: "בקשתכם התקבלה במשרדנו ואנו דנים בה ונחזור אליכם". סתם, הם לא ממש אומרים את זה, אבל אפשר להבין שזה בעצם מה שכרגע קורה. התשובה הסופית, בתקווה שתהיה חיובית, תנתן בקרבה למשחקים האולימפים של טוקיו 2020. זו יכולה אולי להיות הזמנות טובה לישראלים להמשיך את המסורת של גולשי הרוח (צוברי, פרידמן, משיח וקורזיץ) ולהביא כבוד ומדליות זהב גם בענף גלישת הגלים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים