חדשות
חדשותסביבה ← ביזיון: הממשלה מאשרת זיהום פלמחים עד מציאת פתרון בעוד 5 שנים

ביזיון: הממשלה מאשרת זיהום פלמחים עד מציאת פתרון בעוד 5 שנים

מאת יואב נקש פבואר 28, 2017

ככה ומבלי שנרגיש, בשנים האחרונות זורמים מי קולחין מצחינים בנחל שורק שצובעים את המים הכחולים בגוון של חום/צהוב ומונעים כניסתם של גולשים ורוחצים לים. חוף פלמחים נסגר לסירוגין מיד כמה זמן על ידי הרשויות בגלל כמויות אדירות של מי שפכים וביוב גולמי שמוזרמים באישורה של רשות המים ובידיעת המשרד "להגנת הסביבה". בימים אלו הורה משרד הבריאות על סגירת חוף פלמחים גם לאחר פתיחת עונת הרחצה באפריל. הפתרון? רק בעוד 5 שנים... אולי.

חוף פלמחים ידע מאבק ממושך נגד ברוני נדל"ן בעשור האחרון וכעת נדמה שמאבק נוסף בפתחו לחמש השנים הבאות לפחות. לאחר מאבק סביבתי ממושך ועם הפסקת הזרמת הביוב ממתקני השפד"ן אל הים נותרו כמויות גדולות של מי קולחין שלא הספיקו לעבור טיהור לפני העברתם לענף החקלאות. אלא שרשות המים שהייתה אמורה להיערך לכך באמצעות הקמת מאגרים לקליטת המים העודפים, בחרה דווקא בפתרון הכי לא ידידותי לסביבה או לתושבים על ידי הזרמתם לנחל שורק. לא זאת בלבד אלא שהזרמה זו הייתה בהסכמת המשרד להגנת הסביבה שלדעתנו יכולים לשנות את שמם ל"משרד לפגיעה בסביבה".

התוצאה? בחוף הקסום והמבודד ריח צחנה ומי הים חומים וצואתיים. בעקבות כך משרד הבריאות הורה לסגור את חוף פלמחים ושפך נחל שורק בפני המבקרים גם לאחר פתיחת עונת הרחצה באפריל ועד אשר ימצא פתרון לכך. ברשות המים טוענים שתהליך זה ומציאת פתרונות ארוכי טווח עלולים לארוך 5 שנים! נכון לרגע זה הזרימה ממשיכה ובינתיים נעשים מאמצים לצמצם את הכמויות של השפכים המוזרמים.

ריח צחנה וצבע צהוב שממש לא מזמינים שחייה או גלישה. חוף פלמחים סגור בגלל ביוב בעונת הקיץ הקרובה. צילום: משה קוסטי

במדינת ישראל אנו יכולים למצוא פתרונות בטחוניים לכל סוג של טיל ולהשקיע מליארדי דולרים בפיתוחים טכנולוגיים אבל משום מה אנו לא מסוגלים למצוא פתרון בהשקעה של כמה מיליונים למפגע סביבתי שפוגע באורח החיים ומסכן את בריאות החי והתושבים. רצועת החוף בישראל היא משאב תיירותי וקיץ 2017 עם חוף סגור זה חורף בשביל רבים מאיתנו!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים