העסק מגמגם: פרויקט נקיון האוקיאנוסים נתקל בבעיות

מאת יואב נקש אפריל 04, 2019

לאחר שנים של עבודה, גיוס כספים, ומחקר רב הרעיון של בויאן סלאט לניקוי האוקיאנוסים מפסולת פלסטיק צפה יצא לדרכו בספטמבר 2018. סלאט וצוותו השיקו את המערכת במרחק של 1300 קילומטרים בעומק הים מול חופי סאן פרנסיסקו, קליפורניה. המטרה היתה לא רק לנקות את הים מפלסטיק כי אם להוכיח שהטכנולוגיה הזו יכולה לעשות כן. אלא שזמן לא רב לאחר מכן החלו להיערם מספר בעיות שאילצו אותם להחזיר אל החוף את כל המתקן העצום שאורכו 2000 מטרים.

הבעיות החלו לצוץ בזו אחר זו כשהעיקריות שביניהן היו שהמחסום העצום לא הצליח להחזיק את הפלסטיק שאגר וקטע של 18 מטרים מהצינור הארוך התנתק. "כבר ארבעה שבועות מאז שפרסנו את מערכת 001 באזור טבעת האשפה הגדולה (GPGP)", כתב סלאט בעדכון באתר האינטרנט של אתר Ocean Cleanup. "ובתקופה זו, הבחנו שהפלסטיק יוצא מהמערכת לאחר שהוא נאסף."

סלאט וצוותו היו מוכנים לתרחישים בעייתים בתפעול המערכת שכן זוהי הפעם הראשונה שפרויקט בסדר גודל שכזה מתממש. "כשהשקנו את המערכת היינו מודעים לכך שיש עוד הרבה חוסר וודאות" אומר סלאט בוידיאו שמסביר את הבעיות שהתעוררו.

נכון לרגע זה הפרויקט נעצר. המערכת הושבה לסאן פרנסיסקו והחלו לחקור את שארע ולנתח את הנתונים שליקטו בים. כיום הצוות של "אושן קלין-אפ" הגיע למסקנות וכל שנותר לו הוא להתמודד עם התקלות ולתקנן בכדי שלא יישנו. עם סיום התיקונים המערכת תושב לים בחודשים הקרובים. "הבעיה של זיהום הים בפסולת פלסטיק מחמירה בכל יום שעובר" אומר סלאט. "מערכת 001 שלנו תשוב לפעילות בהקדם האפשרי ולאחר שיתבצעו כל השיפורים הנדרשים".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים