חדשות
חדשותסביבה ← אחדות מול הפרדה: מחאת ששת הימים נגד בנייה בתוך הים הגיעה לסיומה בהצלחה רבה

אחדות מול הפרדה: מחאת ששת הימים נגד בנייה בתוך הים הגיעה לסיומה בהצלחה רבה

מאת יואב נקש מאי 20, 2014

שישה ימים של מחאה נגד בניית קיר ההפרדה בתוך הים, בחוף הדתיים החדש באשקלון, הגיעו לסיומם בתחושת גאווה גדולה. זו הייתה המחאה המאוחדת ביותר, המאורגנת ביותר, הנתמכת ביותר, המתוקשרת ביותר והמוצדקת ביותר שידעה העיר אשקלון. מחאה שהתנהלה כמו מלחמה בהרבה מאוד חזיתות וממנה הסתעפה לוגיסטיקה שפעלה במישורים הגנתיים, תקיפים ודיפלומטים; משרדים ממשלתיים, ארגונים חוץ-ממשלתיים (NGO's), גורמים עירוניים, תקשורת ומדיה, רשתות חברתיות, ומעורבות (לא אלימה) של תושבים רבים, גולשים ופעילי איכות סביבה. זו הייתה המחאה שלנו! היא הייתה מתוזמנת נכון, היא הייתה נחושה, היא הייתה אמיתית והיא הייתה מכל הלב והנשמה. הבאנו אותה לסדר היום והצלחנו להגשים את המטרות שלשמן קמה מחאה זו.  "ממלחמה לשלום" בשישה ימים בתקציר הבא

יום שלישי 13.05.2014

טלפונים של גולשים ותושבים מודאגים הביאו אותי לרדת אל החוף ולצלם את שנעשה בחוף הנפרד. צינורות מתכת מוכנים להינעץ בתוך הים כתשתית לקיר מפריד. העבודות נמצאת כ-10 מטרים מקו המים.

IMG_Header

יום רביעי 14.05.2014

כתבה נרגשת ומאוד נרחבת מפרטת את המחדל הסביבתי ואת הסכנות שטמונות בהקמת מכשול ימי מעין קיר ימי. כתבה זו שמפורסמת באתר צלם ים זוכה לשיתוף רב ברשת החברתית פייסבוק ובמקביל לכך אנו גם פותחים דף עצומה רשמי לחתימות מתנגדים. תקשורת מקומית מתחילה ליצור עימי קשר וערוץ 1 מתאם דרכו אלינו לחוף למחרת.

IMG_2770

יום חמישי 15.05.2014

צוות ערוץ 1 מגיע אל החוף ומתעד את המתרחש. ראש העיר איתמר שמעוני מתראיין. המפגינים מוחים על התכנון בבנייה ומבקשים ממנו לבטל את רוע הגזרה. העבודות בשטח ממשיכות להתקדם אל עבר קו המים. בפייסבוק נפתחת קבוצה שקוראת לכו-לם להגיע ולמחות ביום שלמחרת לפני שיהיה מאוחר מידי. אגודת אדם טבע דין נכנסים לפעולה, התקשורת המקומית והארצית מתאמות ראיונות ברדיו, בעיתונות ובטלוויזיה. מכתבים נשלחים לגורמי מפתח במשרד הפנים ואיכות הסביבה הארצי.

art4

יום שישי 16.05.2014

התיעוד של הבוקר הוכיח כי עבודות הנחת הצינורות שאמורים לתמוך בקיר המפריד ממשיכים ונמצאים במרחק נגיעה מהמים. כ-70-100 איש מגיעים לחוף הימיה בשעת צהריים למחאה שקטה ומאוחדת. ביחד מרכיבים שרשרת חומה אנושית מהים אל היבשה. צלמים, עיתונאים וכתבים (מקומיים וארציים) מתעדים את המחאה. משרד הפנים מוציא הודעה שבה הוא מורה על עצירת עבודות בניית הקיר המפריד עד אשר תעשה חוות דעת מקצועית. שלושה ימים לאחר תחילת המחאה, את סופ"ש התחלנו בהקלה רבה אך לא נכנסנו לשאננות. הודעות המשיכו להשלח לתקשורת, תמונות הופצו בכל מדיה אפשרית, שיחות טלפון מאחורי הקלעים עם נציגים עירוניים, ממשלתיים, חוץ-ממשלתיים ופעילים.

IMG_Header

יום שבת 17.05.2014

הרשת החברתית תוססת, תמונות, שיתופים, תגובות ומחאות טקסטואליות משאירות את הנושא חי ובועט. אתר Ynet מפרסם כתבה וידיעה גדולה בעמוד הראשי ומביא לחשיפה עוד יותר גדולה.

אנשי סתרים "מהחלונות הגבוהים" מציעים את עזרתם, אנשי מקצוע מתקשרים בכדי להמליץ על דרכי פעולה. בודקים עבורינו תצ"א לחוף הנפרד, מנסים לאתר מסמכים, היתרים ואישורים, עוזרים לנו בפרטי קשר וטלפונים של אנשי מפתח במשרדים השונים.

מכתבים נשלחים לכל אדם ונושא תפקיד רם שביכולתו להשפיע. הפעילים מכינים עצמם ליום המחרת לסיורי שטח ומקווים לפתוח את השבוע כפי שסיימו אותו.

יום ראשון 18.05.2014

השבוע נפתח בתדהמה. הפסקת העבודה שאותה הנחית משרד הפנים לא הגיע אל הקבלן בשטח. השכם בבוקר כבר ננעץ עוד צינור שעבר את קו המים. החברים למחאה צילמו וידיאו ותמונות ובהם סרטון שבו נראית אישה מבוגרת מתקשה לעבור את החוף בגלל התשתיות של הקיר המפריד.

הכוח הוויראלי עשה את שלו, תושבים רבים ואנשי תקשורת הזדעזעו מהמראות והתובנה שנוגעת לסיכון שבמכשול הימי נגעה בלב כולם. מפקח משרד הפנים הגיע וסימן קו על החוף שבו העבודות צריכות להפסיק. קו זה חרג בשני צינורות שכבר ננעצו ואותם על אף הוראותיו רצו בכל זאת להחדיר לחול. עשרות מפגינים הגיעו אל החוף בכדי להפגין נוכחות והיו מוכנים לחרף את נפשם מול ציוד הבנייה הכבד שעמד מעל ראשם.

IMG_3704

משטרה הגיעה בכדי להראות נוכחות אך הבחינה כי מדובר במחאה שקטה שאינה אלימה ועזבה. לאחר שהבחין בנחישות ובאומץ של המוחים, לקבלן בשטח לא נותר אלא לבטל את עבודתו ליום זה. מחוץ לשטח החוף הנפרד הקמנו מאהל שאותו איישו מספר פעילים בכדי לוודא כי אין תנועה בשטח שמאיימת לחדש את העבודות. בכל היום התקשורת, הפייסבוק, העיתונות, הטלוויזיה (ערוץ 1 שב פעם נוספת בכדי לתעד) וכלל המדיה תססו בעניין רב. המגעים מאחורי הקלעים המשיכו ביתר שאת עם כל הגופים, המשרדים ואנשים בתפקידים בכירים (רשות מקומית וממשלתית). ערוץ 2 תיאם הגעה לראיון בשידור חי, רשת ב' בחרו לשדר גם אייטם מיוחד בנוגע לכך. ומדבקות עם סלוגן המחאה ("עד כאן! עד הים!") הודפסו בבית הדפוס. בתום יום ראשון שהחל בתחושת שבר ודאגה סיימנו אותו עם היד על העליונה – העבודות הופסקו ושני הצינורות לא נקדחו!

IMG_3826

יום שני 19.05.2014

בוקר יום שני שאמור להיות יום הפתיחה הרשמי של החוף הנפרד, נפתח גם הוא בדאגה. העגורן עם הפטיש התרומם מעל שני צינורות שהיו מוכנים להינעץ עמוק בחול / קרקעית הים אך הניח את אותו על החול ונתק אותו. הבשורות הטובות הגיעו במקביל: "בהוראה שקיבלנו אנו מוציאים את שני הצינורות" נאמר לנו. אנחת רווחה גדולה ותחושת גאווה עצומה חיממה את ליבנו! מכוח האינרציה התקשורת עדיין הייתה בדהרה. ערוץ 2 ערך שידור חי מן החוף, ברשת ב' קיימו אייטם של חצי שעה בנושא והפינאלה של היום האמוציונאלי הגיע בהזמנה של ראש עיריית אשקלון ללשכתו. ממלחמה לשלום!

IMG_3870

הסכם והבנות

ההבנות שהושגו בפגישה בלשכת ראש העיר עם נציגי המחאה הן כדלקמן (מבוסס על דברים שנאמרו בפגישה ועל דברים שהתפרסמו ע"י דוברות ראש העיר): מועדון הגלישה ע"ש ישראל כורם ז"ל המשרת את גולשי הקייט-סרף, גולשי רוח, קייאקיסטים כבר למעלה מ-40 שנה יועתק למקום אחר (זהו תכנון שהיה קיים עוד לפני המחאה). בניית העמודים והקיר המפריד בתוך המים מפסיק בתוואי הנוכחי שלו כיום ולא ימשיך מעבר לקו המים. בינתיים ועד שימצא פיתרון, על החוף יוצבו פקחים שיאסרו מעבר של הולכי רגל בהתאם ליום המגדרי של הרוחצים. בשבועות הקרובים נחפש פתרונות פריקים / זמניים / ארעיים כתחליף לבניית קיר המהווה מכשול ימי וסכנה בטיחותית. כבר כעת יש מספר חלופות פרקטיות, קלות ובטיחותיות שיענו על דרישות הצניעות של הציבור הדתי ועל הבטיחות של כלל הרוחצים (החילוני והדתי). בעוד כשבועיים-שלושה נקיים ישיבה חוזרת שבה נעקוב ביחד אחר ההתקדמות.

תודות והוקרה !!!

חברים וחברות יקרים – זו הייתה אחת מהמחאות שייכתבו בדפי ההיסטוריה של העיר! זו הייתה מחאה חריפה, צודקת, מאוחדת ומאוד מאוד מתוקשרת! הרבה אצבעות התרוצצו על מכשירי הסמארטפון לחצו ללכידת התמונה והוידיאו ותקתקו במרץ על המקלדת. ווצאפ, פייסבוק, טוויטר, טלוויזה, רדיו, עיתונים, שידורים חיים ומוקלטים, סרטונים, מכתבים אישיים, שיחות טלפון, מיילים, עתירות, בקשות ובעצם כל דבר שהיה יכול לתרום להשגת המטרות.

IMG_2784

מאחורי כל זה עמדו אנשים אמיצים ונחושים, חברים שיצאו גדולים מהחיים, תושבים ששמו את האמת לפניהם והלכו לפי צו ליבם, ילדים עד מבוגרים, חילונים וגם דתיים! איכות אנושית שאין כמותה, מלח הארץ, אנשי הארץ היפה!

IMG_2788

היריעה קצרה בכדי להודות לכולם ואני לא אציין שמות מחשש שאפספס מישהו. לכל אחד מכם היה חלק מרכזי במחאה כל אחד מכם תרם ממרצו וזמנו באמונה שלמה ובנחישות רבה, לילות ללא שינה, חיים ללא עבודה, מכבשי לחצים, רגעים קשים, שמש קופחת על הראש ואולי ההקרבה הגדולה מכול היא שבימי המחאה לא הלכנו לגלוש :)

IMG_3750

ברצוני להודות באופן אישי לגולשי הקייט-סרף באשקלון, חבריי התותחים, שבלעדיהם דבר מזה לא היה קורה! הרוח שנושבת בעפיפונים שלהם נשבה בנפשה של המחאה והפיכה בה חיים ותקווה – אין כמוכם, תודה רבה!

עד כאן הכתבה. עד כאן המחאה. עד הים:) לכל אחד הכוח להוביל, לכל אחד הכוח להאמין, לכל אחד הכוח להגשים – לכולנו הכוח לחיות בדו קיום, בבטחון ובשלום! שתהיה זו עונת רחצה מהנה ובטוחה לכו-לם!


שלכם,
יואב נקש

לאלבום תמונות המחאה - 13-14.05.2014
לעמוד (הלא רשמי) של המחאה באתר צלם ים (תמונות קליפים וקישורים)
לקריאת הכתבה הראשונה שהציתה את המחאה

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים