המצאה ששווה להשקיע בה: פח אשפה לנקיון מי הים והמרינה

מאת יואב נקש נובמבר 29, 2015

ניקיון הים היא משימה לא קלה. ראשית, יש כל כך הרבה פסולת ושנית, הלכלוך מתפרש על שטח כה נרחב שכמעט בלתי אפשרי להשתלט על הכל או להחליט היכן מתחילים. אבל ניקיון הים צריך להתחיל ממקום כלשהו ופיט קלגינסקי (Pete Ceglinski) ואנדרו טרטון (Andrew Turton) חשבו שיהיה נכון להתחיל בניקיון המרינות והנמלים. השניים יצרו את ה-"Seabin" - פח אשפה שמעוגן למזח ומסנן דרכו את האשפה הצפה על פני הים, לרבות שמנים וכל חומר מזהם.

קלגינסקי וטרטון חשבו שיהיה נכון להשיק את ה-Seabin קודם כל במרינות ובנמלים מכיוון שאלו נמצאים בסביבה ימית שנחשבת למבוקרת. מקומות אלו שתחומים בין שוברים הם יחסית מוגנים מאיתני הטבע, את הפח ניתן לעגן באופן מאובטח לרציף, להתחבר לחשמל ומה גם שהזרמים ומשבי הרוח לא מערבלים את הים ומאפשרים יניקה קלה של האשפה למערכת הניקיון. בעמוד גיוס הכספים של ה-Seabin, מצויין כי המערכת מסוגלת לשאוב לתוכה כל סוג אשפה שצפה על פני המים והפיתוח הזה היא ראשיתה של מערכת ניקיון חכמה שיכולה להיות בעתיד בשימוש אישי בסירות, או בשימוש תעשייתי באסדות.

אז איך זה בדיוק עובד? פח האשפה "צף" בגובה פני הים ומעוגן לרציף עם זרוע. בבסיסו של המכשיר משאבת מים שיונקת לתוכה את המים ואוספת את הלכלוך והאשפה שצף בסביבה. בינתיים המים שנשאבים עוברים סינון (שמנים, דלקים, חומרי ניקוי וכו') וזורמים החוצה מפתח אחר חזרה אל הים. כל האשפה והלכלוך שנשאב מאוחסן בשק פנימי שאותו מרוקנים באופן ידני ולאחר ניקיונו ניתן להשתמש בו פעמים רבות נוספות. זהו תהליך מאוד פשוט אך ההתקן מעט מסורבל. כמו כן הוא יכול להיות עוד יותר ידידותי לסביבה אם משתמשים בפאנל סולרי להפעלת מתקן השאיבה.

הערת עורך: ההמצאה הנפלאה הזו שיש בה גם חשיבות רבה לא הגיעה לסכום המבוקש וגיוס הכספים באתר הקיקסטארט בוטל (נובמבר 2015). על אף זאת ניתן להתרשם מההמצאה של הפח ולקרוא את הפרטים הטכניים לגביו בקישור הבא.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים