ה'שריף' שלף: ירי בנשק חם לעבר גולשים באינדונזיה

מאת יואב נקש אוקטובר 17, 2015

ועל זה נאמר "אצבע קלה על ההדק". שוטר אינדונזי לבוש על אזרחי הסתער על סיפונה של סירת גולשים בבעלות אוסטרלית שעגנה בקרבה למקרוני (Macaroni), שלף את נשקו וירה מעל לראשו של אחד מהנוסעים. פעולה אלימה זו היא תוצאה של אכיפת החלטה שהתקבלה לפני כ- 5 שנים על ידי המקומיים, שאוסרת על עגינה באזור ספוט הגלים למעט שתי סירות יחידות שמורשות לכך בלבד.

"אמרתי לכולם לרדת למטה בכדי שלא להרתיע ולהתעמת עם האינדונזים, אומר קפטן הסירה סטיב סיוול (Steve Sewell) לסטאב. "האורחים שלי ירדו למטה לחדר הטלוויזיה מלבד אורח אחד בשם פרד (Fred) שנשאר למעלה ואז פתאום שמעתי את ה'בום!'. זה היה רעש חזק של ירייה שהקפיצה אותי בבהלה - ראיתי את הבחור האינדונזי עם החולצה האדומה עומד עם אקדח שלוף ומעשן. כבר היו מקרים של אי הבנה אך זה מעולם לא הגיע לידי כך, הסיבה לא הצדיקה את המעשה הקיצוני."

רק שתי סירות ששיכיות למחנה הגלישה המקומי מורשות לעגון במקרוניז

תקרית זו היא אחת מרצף התקלויות שבין בעלי סירות ויאכטות זרים לבין המקומיים. כאמור, האיסור על עגינה בספוט של מקרוני מתיר רק לשתי סירות נופש בלבד לעגון שם בכדי להעניק להם את הבלעדיות. וכמובן ששתי הסירות הללו שייכות לכפר הגלישה המקומי. בתגובה למקרה ולטענותיו של הקפטן כי הוא עבר 'התעללות', צוטט אדם שלא הזדהה בשמו כשהוא אומר לעיתון אוסטרלי שהקפטן התחצף לשוטר.

קפטן סיוול מכחיש את הדברים. "הצעתי להם קצת כסף כי זה מה שנהוג. בדרך כלל ואם יש שם כבר שתי סירות ובמקום יהיו שלוש או ארבע, לא ממש אכפת להם עם נעגון שם למשך כמה שעות במהלך היום. אבל הבעלים של מחנהה הגלישה חזר מחופשה של כמה שבועות ולא היה מרוצה מזה שאנחנו שם. אז אמרתי אוקי, אנחנו נצא מכן בעוד שעה. הוא שב למקום עם כל ספרי החוקים שלהם ואמרתי שאני לא מכיר בזה ולדעתי זה לא חוקי ונעזוב כשנרגיש. הם דרשו שאני אעזוב באותו הרגע ואני סרבתי. כשהם חזרו בפעם השלישית הם שבו עם שוטר שהיה לבוש באזרחי. לא ידעתי כמובן שהוא היה שוטר."

ידיים למעלה או שאני יורה!... טוב נו, אני פשוט אירה וזהו.

סיוול מאמין שאותו השוטר שירה עם נשקו היה אותו האחד שעלה עם סכין מאצ'טה לסירה אחרת לפני שבועיים ועשה גם להם טרור בהפחדות. "הבחור הזה הוא קאובוי", אומר סיוול. הסיבה שהוא שלף את אקדחו הייתהבכדי להפחיד אותנו ולזכות בתשומת הלב שלנו. זה אמנם עבד אבל לא בדרך טובה.

במקרה זה יש מצב שה"מסתערב" האינדונזי השתמש בכוח מופרז אבל אין בזה דבר חדש. לאינדונזיה יש מסורת ארוכת שנים של אנשי חוק מושחתים וחמומים, כנופיות ששומרות על הגלים, פרוטקשן לגולשים ומקומיים שנוהגים באלימות. רק לפני מספר שבועות קיבל גולש אוסטרלי מכות נמרצות מגולשים מקומיים בפיליפינים ובמאלדיבים גולש מקומי תקף ישראלי וניסה להכתים את שמו ברבים. האלימות חוגגת.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים