כרישים ברשת החברתית עם מצוף ששולח פוסט

מאת יואב נקש ינואר 06, 2015

אחרי חליפות ההסוואה, רשתות החופים ורצועות הסאונד נגד כרישים, מגיע אלינו ממלכת המלתעות האוסטרלית פיתוח חדש של מצוף לאיתור כרישים. אמהמה? עם כל פטנט חדש שממציאים נגד כרישים אני מתחיל לפקפק ביכולת להמציא משהו שיהיה באמת אפקטיבי. והמצאה כמו זו של מצוף אשר כל מטרתו לגלות כרישים ולשלוח הודעה ברשת החברתית של Google+ רק מחזקת את דעתי... צפו תקיפה!

art4

לפני שנקטול את הרעיון וננעץ בו את שינינו החדות כמו שעושה הכריש לטרפו, מן הראוי שננסה להבין את פשר ההמצאה של מצוף לאיתור כרישים אשר מיועד לשלוח פוסטים ברשת החברתית (???). המצוף החכם (Clever Buoy), שאותו אפשר לכנות ברוח העידן הטכנולוגי "סמארצוף", הוא מיזם משותף שהוקם על ידי חברת הסלולר האוסטרלית Optus וענקית האינטרנט Google. מטרת הרעיון ופיתוחו הוא להפחית את מספר תקיפות הכרישים ע"י מערכת חכמה המובנית בתוך מצוף ימי שמזהה את תנועת הכרישים ושולח בזמן אמת התרעה על כך למצילים בחוף הים.

מטרת הרעיון ופיתוחו הוא להפחית את מספר תקיפות הכרישים ע"י מערכת חכמה המובנית בתוך מצוף ימי שמזהה את תנועת הכרישים ושולח בזמן אמת התרעה על כך למצילים בחוף הים.

הטכנולוגיה שמובנית בתוך המצוף לגילוי כרישים או ל"אובייקטים" בגודל כרישים, היא מערכת סונאר שבה עושים שימוש כבר שנים רבות ימאים, דייגים וחילות צבאיים בכל רחבי העולם בכדי לגלות עצמים שנעים מתחת למפלס פני הים. המצוף החכם שעדיין נמצא בראשית פיתוחו, מבטיח להעניק מרחב ביטחון לגולשים ולספק מקדם הגנה לרוחצים בכל מקום בעולם שבו הוא ימוקם. כשמהמצוף החכם מזהה תנועה של כריש / עצם באורך של שני מטרים ומעלה, הוא שולח אותות אזהרה לקבוצת משתמשים מוגדרת של מעגלי +Google דרך הרשת הסלולרית של חברת Optus.

art2

בפיתוח עתידי הקשור לשיפור המערכת החכמה המובנית בתוך המצוף, ה"סמארצוף" יהיה מסוגל לזהות ולהבדיל בין עצמים שונים ולהגיע באופן עצמאי למסקנה האם מדובר בכריש או ביונק גדול מימדים אחר כגון דולפין או לווייתן. בהתאם לתוצאות הזיהוי, המערכת תוכל להגיב בצורה הנכונה: לשלוח אזהרה או לבחור להמשיך בשגרה. הטכנולוגיה שנעזרות בה חברות הענק בפיתוח המצוף דומה למערכת הביומטרית של זיהוי פנים אנושיים. עד עתה נערכו שני ניסיונות מוצלחים לתפקודו של המצוף, האחד בפארק המים בסידני (Sydney Aquarium) והשני באיי אברולוס (Abrolhos Islands) במערב אוסטרליה. המפתחים טוענים שהמצוף יכול לאתר תנועת כרישים בטווח מוערך של כ-60 מטרים במים עמוקים אך במים רדודים טווח האיתור ויעילותו של המצוף פוחתת.

טוב, אותי זה עדיין לא מרגיע אם מצוף כזה יצוף לצידי במים. אם יש משהו שמפחיד אותי יותר מכרישים זה להצטרף לעוד רשת חברתית ולחכות שמישהו יודע לי שיש כריש במים בזמן שהוא נוגס לי ברגליים. עד כמה זה שימושי ויעיל? אני בספק. ראשית, ונכון לאב-טיפוס ראשוני, המצוף יכול להתריע על כל עצם שנע במים ובכך רק לגרום לפאניקה. שנית, מיני הכרישים בעולם הים הם רבים וצורת תקיפתם שונה ולכן גם כריש מתחת ל- 2 מטרים יכול להוות איום על שלום הרוחצים. מרבית הכרישים והעמלץ בפרט לא עושים ארוחת "בופה" מכול הרוחצים אלא נוגסים באחד ואם לא טעים להם אז הם ממשיכים הלאה... הרחק משם. על כן, ייתכן שההתראה שתתקבל אצל המצילים והאזעקה שישמיעו בחוף בעיקבותיה, תציל מתי מעט רוחצים וגולשים אבל עד אשר זה יקרה הכריש כבר יהיה שבע וטוב לב.

על אף זאת אין זה ממקומי להיות קטנוני. ואם יש משהו שיכול לשרת, להציל ואולי לשמור על בטחוננו עדיף לקבלו בשמחה ולא לסרב לו. אבל אם כבר מכניסים את הטכנולוגיה לצוף על המים מומלץ שייוסיפו גם חיבורי USB להטענת הטלפונים החכמים -  זאת בכדי שאוכל להכנס לרשת החברתית ולבדוק הודעות במעגל... על הסנפיר שחג סביבי.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים