מאושר! יש היתר להפעלת הסוכה הלבנה בחוף גוטה

מאת דור דן יולי 25, 2014

רק אדם עם הרבה תעצומות נפש ואמונה חזקה יכול לעמוד מול מאבקים מתישים שמקיימת מולו מערכת עירונית, ובתום שלוש שנים שכאלו אישר בית המשפט לרונן טבקול להפעיל  את "הסוכה הלבנה" שבחוף גוטה. המרפסת המשקיפה אל הים הכחול היא פנינה הקרובה ויקרה לליבם של הרבה מאוד תושבים וגולשים, אך הרבה מעבר לכך היא מהווה דוגמא לנחישותו ואומץ ליבו של טבקול להגשמת חלומו לקידום התיירות, התרבות והספורט הימי לאורך חוף הים באשקלון

art3

מתחם הסוכה הלבנה היה מאז ומתמיד מקום בילוי מרכזי בחיי הלילה של הצעירים וביתם של הגולשים אך במשך כעשור הוא נותר מוזנח, נטוש ומסוכן עד אשר הגיע רונן טבקול והחל לשחזרו מחדש. רונן טבקול רכש את הקרקעות במיטב כספו והחל לפתח את חזונו בתקווה להפיח בו חיים חדשים ותוססים. הוא סלל דרכי גישה אל החוף פרש חנייה רחבת ידיים, שיפץ את יסודות המתחם, הקים שירותים ציבוריים, תאורה לגולשים, נטע עצים ססגוניים, שמר על ניקיון החוף ועוד כל כך הרבה דברים שהיריעה קצרה מלפרט ... והכול מכספו האישי. בחזונו הוא רצה לפתח קומפלקס של מסעדות, בתי קפה ומקום לאירוח אירועי ספורט ימיים אך דבר לא הכין אותו לכך שפיתוחו של המתחם ילווה במסכת משפטית מסועפת והערמת קשיים מצד הגורמים העירוניים.

art4

עוד בתחילת דרכו, העירייה הבהירה לטבקול שבכדי לקבל את הרישיון ואת היתר הבנייה עליו לעמוד ברשימת דרישות ארוכה שלטעמו ולדעת רבים אחרים הן היו תמוהות וחסרות כל היגיון: סקר ימי שכולל תשובה לשאלה מה יהיה גובה פני הים בעוד 50 שנה, תיאור שינוי מפלס פני הים משנת 93' ועד היום, משטר הרוחות במקום, כיוון ועוצמת זרימת הים, כיצד ישפיע סגירת סכר אסואן על נדידת החולות באזור הסוכה, צילום קרקעית הים במרחק קילומטר מהמתחם ועוד. טבקול נאלץ להביא מהנדסים ימיים, יועץ ימי, מהנדסי קונסטרוקציה ושאר אנשי מקצוע בעלויות גבוהות מאוד, אך שום דבר מזה לא ריצה את דרישותיה של העירייה. בנוסף לכך, העירייה ייחסה לו עבירות שונות שכללו בניית עסק ללא רישיון, בניית מדרכה, מדרגות ומסלעה על אף שהיו אלו תוכניות פיתוח שאושרו ליזם הקודם ע"י העירייה (בשטח המתחם אושר לבנות מסעדות, בתי קפה ואולמות בשטח כולל של 1,000 מ"ר - בתמונת האילוסטרציה הבאה מופיע המבנה שאושר בעבר).

art2

עם מאות בתי עסקים שפועלים ברחבי העיר ללא היתר ורישיונות, יחד עם הקמתם של מבנים ופיתוחים של העירייה שלא נדרשו בסקרים הזויים כפי שנדרש ממנו, הבין טבקול כי מדובר ברדיפה אישית ותו לא. בניגוד לאחרים שלבטח היו נכנעים ללחצים, טבקול החליט שלא להרים ידיו והעביר את הנושא לערכאות משפטיות שנפרשו על פני מספר שנים.

לאחר שלוש שנות מאבק, הוצאות של מיליוני שקלים והרבה תעצומות נפש, רונן טבקול הגשים לבסוף את חלומו להפעלת מתחם "הסוכה הלבנה" שבחוף גוטה. בית משפט השלום באשקלון הורה לעירייה בתחילת חודש אוגוסט 2013, לאפשר לטבקול לפתוח את המתחם שבבעלותו ולאפשר לו לערוך בו אירועים. בית המשפט קבע כי הוא יוכל לתפעל את המרפסת שעל קו המים שבה ניתן לאכלס עד 500 איש. יחד עם זה בית המשפט המחוזי העביר את כל הנושא לטיפולו וגם קבע שיש על העירייה לעצור את הפיתוח בקרבה למתחם החוסמת דרכי גישה אל החוף ואל הסוכה (דרכי גישה אלו חייבים להיות פנויים בעיקר בשביל שירותי הצלה ושיטור כגון: מכבי אש, משטרה ומד"א).

gute goote beach suka levana ronen tevakol רונן טבקול סוכה לבנה חוף גוטה אשקלון

"כל חיי חלמתי לרכוש את המקום בו ביליתי בצעירותי ואני נחוש בדעתי להגשים את החלום ולהפוך את המתחם לקומפלקס שוקק חיים ותיירותי." אומר טבקול. "זהו ניצחון מתוק לצדק לאחר שנים של מאבק ואני יודע שהעירייה לא תקל על חיי אך לעולם לא ארים ידיי". אלו שמכירים את רונן באופן אישי יכולים להעיד כי טבקול הוא אינו סתם עוד איזה איש עסקים ויזם. רונן טבקול הוא יליד ותושב העיר אשקלון וחובב ים מושבע, אדם נעים הליכות, נדיב ואדיב, חבר טוב, בעל ואב למשפחה קסומה. זוהי זכות גדולה שיש אדם כמותו בעירנו, אדם שלו זיקה גדולה לקהילת הגולשים ולמבקרים בחוף הים - על כל תרומתו העניפה לענף הגלישה ועל ההשראה שהנחיל לנו במאבקו, אנו מוקירים לו תודה ומחזקים את ידיו להצלחה!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
דור דן

מעצב ועורך אתר צלם ים. מלווה את האתר מיום היווסדו ובעל חלק פעיל בניהולו. ירושלמי במקור אך עם זאת מחובר מאוד לים ואוהב את כל צדדיו. חובב טיולים, ספורט, קולנוע ואוכל. מאמין בחזון ופועל באופן עקבי להרחבתה וגיבושה של קהילת חובבי הים בישראל דרך פיתוחו וקידומו של אתר צלם ים.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים