דוקטור, כואב לי – ערכת עזרה ראשונה לגולשים

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

קניתם גלשן חדש ונוצץ הוספתם עוד כמה שקלים על סט חרבות וזרקתם לשקית גם סט של תיקון פיצוצים (Ding Repair), כל שחסר לכם עכשיו בשביל לסגור את הקנייה הוא סט של עזרה ראשונה. במיוחד לקראת טיול גלישה שבו תגשים את חלומותיך הרטובים מומלץ להצטייד גם בסט של סרף-דוקטור שאובזר בשלל עזרים רפואיים במיוחד עבור פציעות אפשריות המאופיינות עם גולשי הגלים.

התיק כבר ארוז ומוכן לנסיעה, הגלשנים מאופסנים בבטחה בתיק הנשיאה, הגלים מחכים לך מעבר לפינה אי שם בקצה השני של העולם אך בפינה זו גם אורבת לה סכנה שאותה תמיד יהיה כדאי לקחת בחשבון – הפציעה.

art2

גולשי הגלים חשופים לפציעות בכל רגע נתון בדרכם לים ובזמן שהם נמצאים במים וגולשים על הגל. מהרגע שרגלו של הגולש דורכת על החול הוא יכול להיחתך משברי זכוכיות משוננים, לחבוט את אצבעות רגליו באבנים ולשרוט את גופו בשלל דרכים וצורות. מן הרגע שהגולש נכנס אל הים רמת הסיכון עולה בכמה שלבים החל מזיהום המים, נקעים, פריקת כתף, עקיצות ועוד שלל פצעות שטחיות ועמוקות שיכולות להיגרם מהציוד שלו, במהלך ביצועיו מחיות הים ומתאונה בקרב הגולשים.

art4

ארגון רופאי הגולשים האירופאי EASD) = European Association of Surfing Doctors ) הוא ארגון ללא מטרות רווח שבו פועלים אנשי רפואה רבים שלהם זיקה ואהבה לספורט הגלישה. במחקר סטטיסטי שערך הארגון בין 1237 גולשים מוצגים נתוני הפציעה בהתאם לפעילות הגולשים. 62% מהפציעות קורות במהלך הגלישה והביצועים (טייק-אוף, חיתוכים, פלואטרים, צינורות ואיריאלים) ו-38% מהפציעות בזמן אחר שאינו בזמן גלישה (חתירה, דאק-דייב, כניסה/יציאה מהמים). ראו נתונים סטטיסטים במסמך הבא:

art3

דירוג הפציעות השכיחות ביותר בקרב גולשים (סטטיסטיקה באחוזים) לפי מדגם של גולשים חובבנים ומקצוענים (נתונים של ד"ר אברלין מהוואי) :

 

חתכים

חבלות

נקעים ומתיחות

שברים

24% פנים

30% פנים

1- ברכיים

30% פנים

20% כפות רגלים

23% חזה

2 - כתפיים

23% חזה

17% ראש

9% זרועות

3 - קרסול

9% זרועות

16% רגלים

8% רגלים

4 - גב

8% רגליים

6% זרועות ידיים

8% כפות רגליים

5 - אגן

8% כפות רגליים

דוגמא חיה למקרה של פציעה מופיע בסרטון הבא שבו ג'ון ג'ון פלורנס (John John Florence) מהוואי מבצע איריאל 360 ונוקע את רגלו בנחיתה. ניתן להבחין בברור בהילוך האיטי שרגלו הימנית מאבדת אחיזה בגלשן וברגע הנחיתה הוא גרם לעצמו חבלה במפרק כף הרגל שהשביתה אותו לכמה תחרויות.

עד כמה שהגולש ינסה להימנע מפציעה תמיד תתכן האפשרות שהדבר יקרה בזמן ובמקום הכי לא צפוי. שם, "בחוק מרפי" הידוע לשמצה, הפציעה יכולה לקרות במקום מבודד הרחק מבית חולים או מרפאה של מדינת עולם שלישי. בכדי שלא להחמיר את הפציעה ובכדי שהגולש ימשיך בבטחה את חופשת הגלישה (תלוי בחומרת הפציעה) צריך להגיע מוכן.

art6

אם עד היום הצטיידנו בתיק עזרה ראשונה בסיסית שכללה כמה תרופות, פלסטרים ופולידין עכשיו מציעים לנו רופאי הגלישה את הסט המלא של תיק עזרה ראשונה המיועד למגוון הפציעות שמאופיין עם גולשי הגלים.

art9

The Surf Doctor's First Aid Kit"", הוא תיק עזרה ראשונה שמתאים לשימוש עבור כל רמה של "חובש", מדוקטורים ורופאים ועד לגולש חסר ניסיון. ערכת העזרה הראשונה יכולה לשמש גם כל אדם בביתו, לאחסנה במכוניתו, מקום עבודתו וכדומה וללא קשר ישיר לגלישה.

art7

ערכת העזרה הראשונה לגולשים מגיע עם כרטיסי הסבר פרקטיים לפציעות שונות, מד-חום, פנס עם בטריות, שקיות אינפוזיה, פדי גאזה ספוגים באלכוהול, פולידין, משחות לכוויות וכיבים בעור ועוד. בערכה גם יש תחבושות, חוסם עורקים, כדורי צמר גפן, מקלוני עץ ללשון, סכין, מספרים, אזמל מנתחים, חוט תפירה מניילון, רצועות בד סטריליות, פלסטרים כירורגיים, רטיות, תכשיר לייבוש פצעים וכמובן גם כדורי אקמול חזקים ועוד עזרים רפואיים שימושיים.

art8מן הסתם שרבים מהגולשים בארץ, שעברו הכשרה צבאית בסיסית, יודעים את רזי החבישה ושהכנת ערכה מעין זו יכולה להיעשות באופן עצמאי מבלי לקנות אותה בשלמותה אך ההכנסות של סט ה-Surf Doctor שעלותו היא כ-160 דולרים מיועדות לפרויקטים רפואיים באינדונסיה ובמדינות עולם שלישי נוספות שבהם פועל ארגון "רופאי הגלים העולמי". אם בחרתם לקנות את הערכה עזרתם לעוד אנשים ברחבי העולם ובמידה והחלטתם שלא לרכוש אותה, תמיד תדאגו שתהיה לכם ערכת עזרה ראשונה אחרת בהישג יד בטיול הגלישה הבא שלכם.

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים