בריכת הגלים Wave Garden: "גן (עדן) הגלים" בקרוב גם בישראל?

מאת יואב נקש יולי 08, 2015

האם הגיע זמן הגאולה? האם החלום הרטוב של הגולשים בישראל צפוי להתגשם? האם בפעם הבאה שנרצה לגלוש לא נצטרך לבדוק מפות מטאורולוגיות אלא מפות ועומסי תנועה בכביש החוף? חזון בריכת הגלים קרובה מתמיד. ה-Wave Garden  שמקורו בספרד צפוי להבנות כאן בישראל, באזור המרכז...! תכינו גלשנים ותתארגנו על רכב כי בריכת הגלים מתחילה לרקום עור וגידים ולפמפם את הגלים.

במספר מדינות ברחבי העולם, בריכות הגלים הן כבר חלק בלתי נפרד מהאטרקציות שמוצעות לגולשים. תכנונן של הבריכות שונה, הגלים שהן מפיקות אינן זהות בתצורתם ובזמן שקלי סלייטר עדיין מתכנן את הבריכה המעוגלת שלו, הספרדים כבר רצים עם "גן הגלים" שלהם... ה-Wave Garden.

wave garden israel בריכת גלים ישראל

בחבל הבאסקים שבצפון ספרד צוות של מומחים, מהנדסים ומעצבי גלים הקימו את הדור החדש של בריכת הגלים. ה-Wave Garden  שהוקם אינו פתוח עדיין לקהל הרחב ומשמש כאתר שעוסק בבדיקה ושיפורים אחרונים לקראת השקתו המלאה. בניגוד לבריכות הגלים שמוגבלות בגודלן, ה- Wave Garden היא בעצם לאגונה מלאכותית של אגן מים מוארך. הגלים יכולים להישבר למרחק שיא של 220 מטרים מבלי לאבד מכוחם, מהירותם ומצורתם. זהו הגל המלאכותי הארוך ביותר שקיים בעולם ומתאים לכל רמה של גלישה מחובבנים ועד למקצוענים. בכל דקה הבריכה מפיקה שני גלים מושלמים לימין ולשמאל עם נקודת שבירה של צינור חלול בגובה של כ-50 ס"מ. הזמן הכולל של הגלישה יכול להגיע עד לכדי 20 שניות רצופות. כששבירת הגלים מגיעה לקרבת הגדה, הגל הופך לקצף רגוע שיכול לשמש ילדים, לונגבורדים וללימודי גלישה.

הטכנולוגיה שבה השתמשו המהנדסים להפקת הגלים זהה לבסיס הרעיונות של בריכות הגלים המעוגלת של סלייטר ווובר (Slater & Webber). כבל ארוך שמונח בצידו הרחוק של אגן המים מושך שתי "כנפיים" הידרו-דינאמיות שמפיקות את  הגלים ויחד עם עיצוב מיוחד של קרקעית האגן, הגל הופך למושלם. הטכנולוגיה המובנית יכולה לחולל 120 גלים בפרק זמן של שעה עם הספק כוח של 270Kw. המערכת יכולה להתאים את גובה הגלים, מהירותם ומרחק הגלישה בהתאם לגודל הלגונה ודרישות הגולשים.

art4

אז מה כל כך מיוחד ב- Wave Garden ומה מייחד אותו מכל שאר בריכות הגלים? ראשית, בריכת הגלים הזו אינה מגבילה את הגלישה רק לים הפתוח – (זה ברור) שכן רק 30 אחוז מהזמן יש גלים שמספקים תנאי גלישה נאותים. הטכנולוגיה המובנית של ה"ווייב גרדן" מנצלת מינימום של אנרגיה בהפקת הגלים בהשוואה לאחרים ואולי הדבר שמייחד אותה יותר מכל היא העובדה שה- Wave Garden אינה מבוססת על הקמת תשתית גדולה ויקרה אלא מציעה שיפור לתוואי הנוף המקומי וניצול של משאבים טבעיים. הווי אומר שכל אגן מים יכול להפוך לפארק תיירותי וספורטיבי וכל חלקת אדמה טובה יכולה להפוך לריאה ירוקה (וכחולה).

art 3

Wave Garden בקרוב גם ישראל:)

שני היזמים, אלעד אלוני ותומר קנין, הם הזכיינים הישראליים של הקמת בריכת הגלים "ווייב גארדן" מהחברה הספרדית. השניים פועלים נמרצות עם רשויות מקומיות במרכז הארץ למימושו של הפרוייקט כבר בחודשים הקרובים. את הצעתם הם הגישו לעיריית ת"א, נתניה וראשל"צ. בתל אביב שוקלים את הדברים בכל מידת הרצינות ומתכננים להקימו בפארק דרום או בגני יהושוע. בראשון לציון ישנה גם כן התעניינות גדולה ואף יש תקווה להקימו על גדות האגם המלאכותי שמנקז את מי האזור.

נכון לרגע כתיבת הדברים ישנם עוד הליכים רבים שעל הרשויות המקומיות לנקוט יחד עם אישורים שעל היזמים לקבל. הקמתה של בריכת גלים מעין זו יכולה לתרום רבות לענף התיירות והגלישה בארץ ואם מיזם שכזה יצליח הרשות המקומית שתקדם זאת תהנה מפירותיה. כולנו תקווה שבעתיד הקרוב נוכל ליהנות מגלים מושלמים בבריכה ומחזקים את ידיהם  של היזמים להצלחה!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים