חדשות
חדשותגלישה ← הגלים לבשו וורוד - הגולשות כבשו את המים. בדרך אל הגמר עוצרים בקונטיקי

הגלים לבשו וורוד - הגולשות כבשו את המים. בדרך אל הגמר עוצרים בקונטיקי

מאת עומר ביטון ינואר 21, 2016

היום השלישי של התחרות, היה בסימן של דה-קומפרסיה. הקהל שהגיע נראה מעט הלום קרב אחרי אתמול, קשה להיות מופתע מכך למען האמת. בטח לאור העבודה שיקחו חודשים אם לא יותר מכך, לנתח את מה שראינו מתרחש בחוף אתמול. אך אפילו זה לא מנע מהאירוע להרים את עצמו שוב, ולהתאחד ולפמפם אנרגיות חיוביות לקראת תחרות המין היפה באמת.

 

אם יש משהו שצבט בלב אתמול, היה לראות את ארשת הפנים המאוכזבת של הנשים המתחרות. לאחר שחיכו בקוצר רוח להכרזה על חידוש התחרות שלהן, לבסוף הודיעו כי היא לא תתקיים. מעט מוזר להגיד "נשים" מפני שלרוב מדובר בגולשות צעירות חייכניות שרק רוצות לתפוס גלים ולהנות. אך הרוח התחרותית חיה ובוערת בהן, לפחות כמו אצל הגברים אם לא יותר.

באו ליהנות אך נושבת בהן רוח תחרותית. הנשים בתחרות ה-QS בנתניה נתנו שואו רציני (תמונה: אורי מגנוס)

דוגמא מייצגת לכך קיבלנו כבר בשניות הראשונות של יומה השלישי התחרות. אמנם התחזית לא פגעה בדיוק כמו שצפינו והים היה נמוך בצורה מאתגרת שכן הגולשות נאלצו לעבוד חזק עם הרגליים ולפמפם מהירות לא פעם ע"מ להוציא ביצוע מינימלי. למרות זאת, מדי פעם הים שלח התקפות נאות שמסבירות את הניקוד הגבוה שזכינו לראות גם ביום השלישי של התחרות.

לה קאר Vs לליאור

רבע גמר הראשון הפגיש את מוד לה-קאר הצרפתיה המצוינת מול ענת לליאור המבטיחה משלנו. מקצה שהבטיח הרבה וגם קיים. ענת פתחה את המקצה חזק לתשואות הקהל שעודד אותה לאורך כל המקצה, ועשה רושם שהיא נענתה לאתגר כבר מהרגע הראשון. הדציבלים מהחוף עלו ואיתם גם מניפות המים שענת העיפה לאויר, כאשר פתחה עם כמה גלי בקסייד חזקים עם ביצועים מחושבים היטב לאור התנאים המאתגרים, ובכך השאירה מאחור את הצרפתיה לאורך רוב שלבי המקצה.

 ענת לליאור בת ה-15 האלופה מישראל נתנה פייט צמוד מול מו לה קאר. (תמונה: אורי מגנוס)

היה לא פחות ממהמם לראות במקצה שני גולשות צעירות עם עתיד מקצועי לא פחות ממזהיר, מפגינות שליטה ורטיקאלית יוצאת דופן בבקסייד, בייחוד לאחר שלה-קאר הגיעה סוף-סוף גם היא מקצה, אולי לדאבונו של הקהל ואולי לא, וביצעה קארבים חזקים על גל לפט בקסייד מעולה, וסיימה עם רייט מפלצתי שכלל חמש ביצועים מעולים מתוכם שני קארבים רדיקלים עם תחילת הגל שזיכו אותה בניקוד 7.97 . בהחלט אחד המקצים היותר מרתקים שראינו בתחרות, וענת מסיימת תחרות מעולה מבחינתה בה היא התמודדה בגאון מול הגולשות הטובות באירופה, והראתה שיש עוד למה לצפות ממנה.

מוד לה קאר בת ה-23 מצרפת, מרפחת על הגלים של קונטיקי היישר אל הגמר. (תמונה: אורי מגנוס)

אנריקה Vs פגין

מוד לה-קאר ממשיכה לחצי בגמר, שם תפגוש בקארול הנריקה הברזילאית שמייצגת את פורטוגל, ואחותו של הסמי-פיינליסט מתחרות הגברים, פדרו אנריקה שאתמול הוכיח מדוע הוא שם דבר בעולם הגלישה. ראינו את האחים קולארק מייצגים אחוות אחים במים, וכעת יש גם ייצוג משפחתי בשני האיבנטים, לתפארת בית משפחת אנריקה. קארול לא התקשתה במקצה השני של רבע הגמר מול אנאל פגין הישראלית המעולה, שהתקשתה להציג את רמתה הקבועה, ונפרדת מהתחרות עם תוצאה נהדרת עבורה- רבע גמר (מקום 5)

קארול הנריקה בת ה-20 מפורטוגל גזרה את הגלים בביצועים חדים. (תמונה: אורי מגנוס)

קמפ Vs קשיה

רבע הגמר השלישי היה בסימן מהפך, כאשר קמילה קמפ הפורטוגלית הקשוחה, פיגרה לאורך רוב המקצה ונראה היה שהיא בדרך להדחה, אך דווקא ממצב של קומבו (כאשר אפילו גל של 10 לא היה מספיק לה ע"מ לעלות), הצליחה להשיג את התוצאה מול קשיה האנגליה שחיה בקושוש פורטוגל, וחברתה הטובה של אלופת העולם קאריסה מור. רייט סולידי שזכה לניקוד 6.30 הספיק לה להבטיח את העליה לחצי הגמר השני, המחמאות לקשיה שנותרה מאחור בפער של פחות מנקודה. קמילה קמפ לא הצליחה להסתיר את האושר מכך שהשיגה את הכרטיס לחצי הגמר, והיא לא תעצור אפילו שם.

קשיה סילו איירה מאנגליה שחררה חרטום על הגלים אבל זה לא היה מספיק בשביל להכניע את קמפ (תמונה: אורי מגנוס)

נועה לליאור Vs גריפין

רבע הגמר הרביעי היה בסימן כחול לבן או לפחות ברובו, שכן צפינו באחות הצעירה לבית לליאור עמוס הכישרון, נעה, מנסה להפתיע ולהשיג את הכרטיס האחרון המיוחל לחצי בגמר השני. אך זוהי לא הייתה משימה קלה שכן מולה גלשה קייטי גריפין המנוסה יותר. בת זוגו של יוני קליין, גדלה בקליפורניה ותחרויות הן לא דבר זר לה. לאחר חדשי גלישה במלדיביים, קליפורניה ומקסיקו היא מגיעה לתחרות בכושר מעולה אך עושה רושם שהים הנמוך ממעיט מעט מיכולות הגלישה הנהדרות שלה, בעיקר כשיש גל עם "בשר", צ'ארג'רית לא קטנה !

האחיות לליאור, ענת ונועה מתחבקות ומחזקות האחת את השניה. לשתים כישרון אדיר עם עתיד גדול. (תמונה אורי מגנוס)

המקצה התחיל בצורה רגועה עם גלים נמוכים עליהן הגולשות עבדו קשה ע"מ להוציא ביצוע מינימלי, עד ש-10 דקות לסיום קייטי גריפין שניצלה את הפריוריטי וירדה רייט נאה, שלא נראה קשור לסוול הנוכחי שהיה במים, ופירקה אותו עם שתי הצלפות שזיכו אותה בניקוד 7.33, שלא השאיר לנעה סיכוי, בטח לאור התנאים. נעה נשארה עסוקה בעיקר על הלפטים, אך המקצה לא שפע גלים וכאן הסתיים חלקה בתחרות, כמו אחותה, בשלב רבע הגמר המכובד מאוד.

חצי גמר נשים

חצי הגמר הראשון הפגיש שני תותחיות בדמות מוד לה-קאר הצרפתיה וקארול הנריקה הברזילאית-פורטוגלית. לה קאר התחילה פנטסטי את המקצה, עם שני ביצועים ורטיקאלים מהירים לבקסייד זיכו אותה בניקוד 8.00 והעמידה את קארול בעמדה לא נוחה בלשון המעטה עם תנאים שהולכים ודועכים. ככה זה בים נמוך, מי שמגריל גל אחד טוב משנה את כל התמונה, ראינו את זה עם קייט במקצה הקודם. אך קארול מתחרה קשוחה, לא וויתרה ובשלב הזה צפינו בהחלפת מהלומות בדמות ביצועים מחושבים היטב, שכן טעות אחת על הגלים הנמוכים, וכל הניקוד הפוטנציאלי של הגל אבוד, דרשוה המון עבודת רגליים רק בשביל שהגולשות יעמידו את עצמן בעמדה של ביצוע. קארול השיגה 6.5 שהשאיר אותה במרחק נגיעה לקראת החלק האחרון של המקצה. מוד לה-קאר הגדילה הפער עוד יותר, כאשר שיפרה את תוצאת הגיבוי שלה והעמידה אותה על 5.07, ו-10 דקות לסיום הפכה את המשימה לכמעט בלתי אפשרית עבור קארול, לאחר עוד לפט סולידי עליו נוקדה 7.67 . בשלב הזה קארול רדפה אחרי ניקוד של 9.00, ניסתה בכל כוחה אך הכרטיס הראשון לגמר ביד של הצרפתיה מוד לה-קאר, יופי של מקצה, יש לנו פיינליסטית ראשונה!

לה קאר על הפרונט של קונטיקי עם הסטייל האופייני לה עולה לגמר. (תמונה: אורי מגנוס)

קאמילה קמפ פתחה את חצי הגמר השני גל פרונטסייד עם קארבים חזקים שסיפקו לה את הניקוד 7.5 – ככה מפגינים דומיננטיות ומפעילים לחץ על היריבה. מיד לאחר מכן גיבתה אותו עם גל של 5.10. לקראת סוף המקצה קייטי התעוררה עם פרונטסייד לא גבוה במיוחד, אך לפחות הוציא אותה ממצב של קומבו. מכאן ועד סוף המקצה ניתן היה לראות כי קייט (די גבוהה ביחד לשאר המתחרות) לא מסתנכרנת היטב עם הגלים הנמוכים ומתקשה להוציא בכח ביצועים, שבים כזה הם מעט מאולצים. הגולשות האירופאיות בהחלט מאומנות לתנאים הללו ומתחרות לא פעם בתנאים דומים, וכפי שאנו רואים לעיתים אף בסבב ה-WSL  גלישה תחרותית היא לא רק בתנאים מושלמים (מזכיר לכם את אירוע ה-CT   שנערך בפורטוגל לפני 3 שנים עם תנאים דומים למה שראינו היום ..). תמונת הגמר הושלמה ומצפה לנו קרב עיקש בין מוד לה קאר וקמילה קמפ, אל תפספסו. 

מקצה ראווה = מקצה אווירי

לאחר שהסתיימו מקצי חצאי הגמר, החליטו מארגני התחרות שעוברים שנית, למקצה "אקספרשן סשן" בו הזוכה יקבל 1000 $ ומצלמת גו-פרו מתנת אל מאריק וגו-פרו. בהחלט סכום לא מבוטל עבור הגולשים שעושים מיילים רבים בים תחרות לתחרות (רובם לא מצליחים להחזיר את ההשקעה ! ).

אקספרשן סשן עם הרבה אקשן על לפט-אובר של גלים. תמונה: אורי מגנוס

במקצה זה מה שחשוב הוא ה"שואו" דגש על איירים מסוגננים. במקצה הפאוור ריינג'רס ראינו 8 גולשים בינלאומיים בצבעים שונים עפים לאויר ומפאת הרמפה הקטנה שהייתה להם, ראינו בעיקר אייר רברסים מרשימים במיוחד, ממש בית ספר לתעופה, ועוד שלל ביצועים מרשימים במיוחד. קווים גבוהים, ויציאה נקייה לאוויר, מדהים, בטח לאור התנאים. כרגיל, ראינו את היילי באטיסטה מרחף ומפציץ, אך את המקצה והפרס הנכבד קטף לא אחר ממימאנה בריי, הגולש המעולה מטהיטי, אותו עוד נפגוש בשלב חצי הגמר באירוע הגברים. ניכר היה כי המתחרים פשוט נהנים במים...

לאחר שמקצה הסתיים (לא לפני שהשופטים "פינקו" אותו בעוד רבע שעה, סתם לכיף), הקהל זרם "לאקספו" הגלישה יוצא הדופן, בו ראינו לא מעט חידושים בענף הגלישה, גלשנים, בגדים, גאדג'טים שונים ובעיקר הרבה ילדים שסופגים את האווירה וחיים את החלום. כמה פשוט ככה טוב, נתראה ביום התחרויות האחרון, קריאה ראשונה ביום שבת בבוקר 23.01!

גמר נשים - SEAT Pro Netanya

מו לה קאר (Maud Le Car) מצרפת - קמילה קמפ (Camila Kemp) מפורטוגל

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
עומר ביטון

עומר ביטון, בן 27. גולש, פעיל חברתי וסביבתי , ובעלים של בית הספר לגלישה Up n' Riding. נולד וגר בנוף-ים הרצליה, ואוהב את הים :) כדורגלן מקצועי ומאמן טניס בעברו, ספג המון מטיוליו באוסטרליה ומנסה ליישם את האושר עם המשפחה והחברים, הגלים, ניגונים ויצירה וכל מה שביניהם עם כבוד ואהבה - Surf culture

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים