בעזרת הים: חברה בבריטניה תפיק חשמל מגאות ושפל של הים

מאת יואב נקש מרץ 05, 2015

החיפוש אחר מקורות אנרגיה חדשים מובילים לרעיונות מקוריים ומיזמי ענק המבוססים על כוחו של הים. חברה בריטית הציגה את תוכניתה למתקן טורבינות שיונח בתוך לגונה מלאכותית אשר ייצר חשמל מזרימת מי הים דרכן בגאות ובשפל. הלגונה הראשונה בעולם להפקת אנרגיה מגאות ושפל מתוכננת לקום בסוונסי ביי (Swansea Bay) שבחופי וויילס ומטרתה לספק כ-8% מתצרכת החשמל בבריטניה.

החברה הבריטית שעומדת מאחורי פרויקט תחנת הכוח, מאמינה כי ביכולתה לייצר חשמל נקי ומתחדש באופן מבוקר ושניתן לחיזוי בעזרת הפפרשי גובה המים ותנועתם בין שפל לגאות. התוכנית ליצירת חשמל מתחנת כוח, שתופעל בכוח המים תוקם בלגונה שבין קרדיף (Cardiff) לניופורט (Newport) ותכלול כ- 90 טורבינות שיונחו בתוך שוברי גלים שהיקפם הכולל 22 ק"מ. הטורבינות אמורות לספק חשמל ל-1,500,000 בתי אב לתקופה של 120 שנים כאשר כל טורבינה תספק 320 מגה וואט בפרק זמן קבוע של 14 שעות רצופות בכל יממה.

טבעת הלגונה נבחרה להיות מווקמת בסוונסי בגלל הפרשי הגאות והשפל הגדולים שיכולים להגיע לכ-10.5 מטרים. הקמתה של תחננת הכוח הימית תארך מספר שנים והערכות הן שאספקת החשמל תחל רק בשנת 2022. עלות הקמתה של תחת הכוח של כ-30 מיליארד ליש"ט והטורבינות בלגונה אמורה לספק 8% מתצרוכת החשמל של בריטניה כולה. בהשוואה לתחנות כוח פחמיות או גרעיניות, הלגונה הרבה יותר בטוחה, מפיקה אנרגיה נקייה, ו"חומר הגלם" זמין ועקבי.

"הטורבינות אמורות לספק חשמל ל-1,500,000 בתי אב לתקופה של 120 שנים כאשר כל טורבינה תספק 320 מגה וואט בפרק זמן קבוע של 14 שעות רצופות בכל יממה"

"מבנה הלגונה ותנאי הגאות והשפל נותנים לבריטניה הזדמנות לייצר חשמל בעלות נמוכה בהשוואה לייצור אנרגיה בדלק או בכור גרעיני". אומר מארק שורוק, המנהל הכללי של החברה שתקים ותפעיל את תחנת הכוח בים. "לבריטניה יש את הפרשי הגובה הטובים ביותר של גאות ושפל באירופה - מקום שני בעולם כולו." בדבריו הוא הוסיף ואמר שעליהם להכין סקרים על ההשפעה על הסביבה ואמצעים שעליהם לנקוט, אבל בכוונתם לעבוד עם כל הגופים השומרים על הטבע בכדי ולמזער את הפגיעה בסביבה.

כיצד פועלת תחנת הכוח?

הלגונה פועלת כמו סכר של נהר אלא שבמקרה זה היא אוגרת את המים.במעגל סגור מכל צידיו. כשאר הים גואה השערים נסגרים. המים שבתוך הלגונה נשארים כלואים ונמוכים מגובה פני הים הפתוח. כשהגאות בשיאה השערים נפתחים והמים זורמים במהירות אל תוך מעגן הלגונה המפעילים את הטורבינות שמייצרות את החשמל. בשפל כשגובה הים יורד, פתחי הלגונה נסגרים פעם נוספת והמים נשארים כלואים וגבוהים מגובה הים. כשהשפל בים מגיע לשיאו, נפתחים שערי הלגונה, וייצור החשמל חוזר כשהמים מהלגונה זורמים דרכם אל הים. וחוזר חלילה.

כאמור לעיל, טרם נקבע מה תהיה מידת ההשפעה על הסביבה הימית, החופית, החי והדגה עם הקמתה של לגונה מלאכותית ומעגלית באורך של 9.5 ק"מ בתוך הים, אך החברה כנראה מיפה את הפגיעה האקלוגית בהבטחה כי בכוונתה ליצור חווה ימית לגידול דגה, סרטנים, ושאר גידולים אורגנים לצד מוצגי אומנות, הפעלות ספורטיביות ימיות, מסלולי הליכה וטיול, ומתקני ספורט.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים