חזון אחרית הימים: מתקן ניקיון האוקיאנוסים יושק ב-2016

מאת יואב נקש יוני 07, 2015

כשבויאן סלאט (Boyan Slat) היה בן 19 הוא הציג דרך שאפתנית לניקיון האוקיאנוסים מכל הפסולת וה"זבל האנושי" שצפים על פני המים. מוחו הקודח של הנער ההולנדי הגה והמציא מתקן בעל זרועות ארוכות שצף באופן חופשי על מפלס פני הים וקולט לתוכו כמויות אדירות של אשפה ופסולת פלסטיק צפה. לאחר שנים של קידום ופיתוחו של רעיון שהתחיל בשרבוט על דפי מחברת בשנת 2012, חזונו של סלאט קורם עור וגידים לקראת פרויקט ניקיון האוקיאנוסים הגדול ביותר שאותו יתחילו בשנת 2016. במידה ופרויקט נסיוני זה יצלח, זו יכולה להיות נקודת המפנה בניקיון הימים שלה חיכה העולם.

הים שלנו מזוהם. הוא אינו צלול, הוא אינו נקי הוא כבר רחוק מאוד מלהיות כזה. כמות הפסולת שצפה במרחבי הימים והאוקיאנוסים היא כל כך רבה עד שלפעמים נדמה שאנו שוחים בתוך פסולת עם מעט ים. הים התיכון, הגיגית שבה אנו גולשים הפכה לעכורה. חלקיקי פלסטיק זעירים, שקיות ושאריות ג'יפה צפות להן באין מפריע, נאכלות ע"י החי ופוגעות באקלים העולם. בכל שנה שחולפת המצב הופך לגרוע הרבה יותר. באוקיאנוסים נוצרו איי ענק שבנויים מטבעות צפות של פסולת. והעולם כמנהגו נוהג... רחוק מהעין רחוק מהלב. אלא שלא כולם כאלו. בויאן סלאט, בחור צעיר מהולנד, ראה את המפגע העולמי של זיהום הים כסכנה לאנושות והחליט להרים את הכפפה ולגלות הרבה מאוד נחישות - "ניתן לנקות את הים" הוא אמר. "רק צריך המצאה שתלקט את הזוהמה". ואחת שכזו הוא המציא.

הדמיה של אחת מהגרסאות למתקן ניקיון האוקיאנוסים אותו הגה בויאן סלאט.

זה ידוע שלצעירים יש הרבה מאוד אמביציה ושאיפות לחיים שלעיתים רעיונותיהם נשמעים מופרכים אבל בויאן לא היה אחד שכזה. כשהוא נקב במספרים הוא ידע בדיוק על מה הוא מדבר. בהצגת המצאתו הוא טוען לאיסוף של 7 מיליון טון של פלסטיק בטווח זמן של 5 שנים. אתם קולטים? 7 מיליון טון אשפה שצפה בים! זו כמות אדירה שמהווה רק חלק מביעור המגיפה. במידה והרעיון יוכיח את עצמו (וכלונו מקווים שאכן כך יקרה) בויאן מעוניין להקים מספר רב של תחנות ליקוט פלסטיק ברחבי הימים והאוקיאנוסים שחלקם יהיו באורך של כמה עשרות ק"מ ובכך לנקות את הים עד כמה שרק ניתן.

מתקן הניקיון הראשון יוקם בקרבה לאי היפני צושימה. זרועות באורךך 2 ק"מ ילקטו את הפסולת הצפה.

הפרויקט של בויאן פשוט להפליא: מתקן גדול מימדים בעל זרועות ארוכות שצפות על המים ועם זרמי הים. המתקן שדומה ל"משפך" מלקט את כל הפסולת באופן טבעי ללא מגע יד אדם או בשימוש באמצעים מכניים כאלו ואחרים. כל הפלסטיק שיתפס בתחום הזרועות מתנקז למערכת משטחים שמפרידה בין פסולת שאינה פלסטיק, כגון פלנקטון ודגים קטנטנים, לבין פסולת מזיקה. בשימוש הגאוני שבזרועות במקום ברשתות, נמנע קטל מיותר של דגים ושאר מיני חיים.

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

כאמור, לאחר ארבע שנים של עבודה, קידום הרעיון ופיתוחו ע"י החברה שהקים בויאן, הפרויקט אמור לצאת למים הפתוחים "להפלגתו הראשונה" בשנת 2016. בהודעה לעיתונות נאמר: "בימים אלו נבחנת האפשרות להציף את המתקן מול חופי צושימה (Tsushima), אי שממוקם במים שבין יפן לדרום קוריאה. המערכת שמלקטת את הפסולת תמתח למרחק שיא של 2000 מטרים (2 ק"מ!) ובכך תהיה למבנה הצף הארוך ביותר שנפרס אי פעם באוקיאנוס."

מתקן הניקיון עובד כמו משפך. הזרועות מלקטות את האשפה אל תוך משטח שמפריד בין פסולת לבין מה שאינו פסולת.

לאחר שהמערכת תלקט, תנפה, ותנקה את המים משאריות פלסטיק, בקבוקים, ושאר מפגעים, הפסולת תגיע לצושימה ושם ינסו למצוא לה שימוש אחר או/ו למחזר (כנראה שוב לבקבוקים ושאר מפגעים). "מתקן הניקיון יפעל לפחות למשך שנתיים טרם יועברו לצושימה כמויות הפסולת שלוקטו", אומרים בהצהרת העיתונות. "לאחר שהפסולת תוטל בצושימה יוחלט האם הפלסטיק יכול לשמש כמקור אנרגיה חלופי או למחזרו למוצר כלשהו".

"ניתן לנקות את הים", אומר בויאן סלאט. "רק צריך המצאה שתלקט את הזוהמה" - ואחת שכזו הוא המציא.

במידה ובטווח של חמש שנים מהשקתו של הניסוי הראשוני, הפרויקט ינחל הצלחה ויעמוד במשימת נקיון הים והעמסה של משאיות זבל רבות, ניקיון האוקיאנוסים יתרחב (גם בשאיפותיהם של היזמים וגם בגדולו של המתקן) ויתמודד עם אחד המקומות המזוהמים והבעייתיים ביותר בעולם - 100 ק"מ של זרועות המתקן שינקו כמחצית משטחה של טבעת הפסולת הפאסיפית (Pacific Garbage Patch) שנמצאת בין הוואי לקליפורניה. 

הרעיון, החזון, השאיפה והחלום הם תמיד בהישג יד וכל שצריך הוא מישהו, כמו סלאט בויאן שיעשה מעשה, ייזום רעיון וילך איתו עד מימושו. עם אנשים כמותו העולם שלנו יראה הרבה יותר טוב, בריא, וכזה שנקי לחיות בו.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים