רילוקיישן ב-2016: ה-WSL מחפש חוף חלופי לתחרות בברזיל

מאת יואב נקש אוקטובר 04, 2015

זוכרים את "הצחנה הרביעית" של סבב הגלישה המקצועני בריו דה ז'נרו? באמצע חודש מאי וכשבוע לפני שהגולשים הטובים בעולם הגיעו למדינת הקרנבל, פשט בים כתם שחור של ביוב שזרם באין מפריע. בסקר שערכנו בצלם ים, 80 אחוז מהנשאלים טענו שאסור לקיים תחרות גלישה במצב של זיהום הים וחשש לפגיעה בבריאותם של הגולשים. כעת, ולקראת סבב החלומות השנתי של 2016, גם בליגה הגיעו למסקנה זו והחלו לחפש תחליף למקום התחרות בריו לספוט אחר ופחות מזוהם בברזיל.

זיהום מי הים בברזיל הפך לנגע של ממש ובעיה שכנראה ולא ימצא לה פתרון מוחלט. תופעת הדגים המתים בלגונת רודריגו דה פרייטאס אשר קדמה לאירוע מי השופכין שזרמו בקרבה לחוף תחרות Rio Pro 2015, העלתה את סוגיית הזיהום לכותרות ואת הסכנה הבריאותית שעומדת בפני הספורטאים במשחקים האולימפיים שיתקיימו בקיץ 2016 בריו דה ז'נרו. באולימפיאדה זו, גולשי הרוח יאלצו להתחרות על מדליית הזהב במפרץ גוואנאברה (Guanabara Bay) שידוע כי קיימת בו בעיית זיהום חמורה ביותר.

לריו בעיית זיהום חמורה שעדיין לא נמצא לה פתרון מעשי. מצב עגום ומסוכן שמעיב על קיומם של ענפי הספורט האולימפיים בים באולימפיאדת 2016.

כשהזיהום פשט במי הים של ריו ה-WSL ניסה להעתיק את מיקום התחרות לחוף Sao Conard אך בתוך פרק זמן קצר שללו את המקום החלופי בגלל שגם בו רמת הזיהם הייתה גבוהה. הליגה המקצוענית בגלישה מיודעת היטב למצב ואת שלא עשתה בתחרות האחרונה ב-2015 היא ככל הנראה תעשה בשנה הבאה. את האיוונט שמתקיים בבארה דה טיחוסה (Barra da Tijuca) מאז שנת 2011 מתכוונים ב-WSL להעביר לחוף גלישה אחר, מערבה משם שמיקומו הסופי טרם נקבע.

"לא זכור לי מקרה שכזה, לפחות לא בעשר השנים האחרונות, שבו נתקלנו בבעיה שכזו של זיהום מי הים", אומר דייב פרודאן, דובר ה-WSL. "אם מתעוררת בעיה כלשהי כמו הכרישים בדררום אפריקה או זיהום מי הים בברזיל, הספורט קשוב לתגובותיהם של הגולשים. אם ישנו חשש לבריאותם ובטחונם של הגולשים אנו לא נכניס אותם לים".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים