חדשות
חדשותסביבה ← קרוב ל-400 לוויתנים מתו בחופי טזמניה; אחת מההחפות הגדולות ביותר בהיסטוריה של אוסטרליה

קרוב ל-400 לוויתנים מתו בחופי טזמניה; אחת מההחפות הגדולות ביותר בהיסטוריה של אוסטרליה

מאת יואב נקש ספטמבר 25, 2020

מה עוד צריך לקרות כדי שהשנה הזו תחשב לטרגדיה הכי גדולה בהיסטוריה האנושית? עוד כמה "מכות" כואבות העולם הזה צריך לקבל בשביל שאנחנו נתעורר? המציאות כבר לא טופחת בפנינו אלא מטיחה בנו מכה אחר מכה שמזעזעת את יסודות החיים. 380 לווייתנים נווטנים מתו בהחפה שנחשבת לאחת מהגדולות בהיסטוריה של אוסטרליה. 380 יונקים מלכותיים מצאו את מותם לאחר שהיו כלואים במפרץ בטזמניה ואין לאף אחד מושג מדוע. אנחנו יודעים שבשנת 2020 כבר אין לאף אחד תשובות לכלום.

נמל מקווארי הנמצא בחוף המערבי של טזמניה, הפך באופן רשמי למקום שבו ארעה ההחפה הגדולה ביותר של לווייתנים בתולדות אוסטרליה. 480 לווייתנים מסוג נווטן החיפו את עצמם מסיבות שאינן ידועות. נכון לדיווח זה, 380 מתוכם מתו אך מתנדבים ופעילי סביבה הצליחו להחזיר לפחות כמה מהם בחזרה לאוקיאנוס. רק חלק קטן מהלווייתנים שעדיין על החוף צפויים לשרוד והבחירה הקשה של המתנדבים היא להשקיע את מרב מאמצי ההצלה באלו שחזקים וצעירים.

וטרינרים שהגיעו למקום נאלצו להרדים כמה מהלווייתנים שהיו על החוף מאז יום שני ושלא הייתה להם שום תקווה לשרוד. על פי ה- BBC, כוחות ההצלה הצליחו להציל 50 עד סוף יום רביעי אבל הם עדיין מנסים לעזור ל -30 לווייתנים נוספים שנותרו בחוף. "כל עוד שהם בחיים ונמצאים במים, יש עדיין תקווה עבורם", אמר ניק דקה, מנהל בשירות הפארקים והטבע של טזמניה, "אך ככל שעובר הזמן הם נהיים עייפים יותר."

כעת, מוקד הפעילות עבר להסרת הפגרים הפזורים לאורך קו החוף. רובם נשטפו עם הזרמים אל החוף ובכל יום שחולף גדל מספר הקורבנות. הצוותים עדיין עובדים מסביב לשעון כדי לשמור על הלווייתנים שנותרו בחיים ואת זה הם עושים באמצעות משיכתם בחבלים לקו המים בכדי לאפשר להם לטבול. ברגע שהם נחלצים מהחוף הם מונחים בחזרה למים עמוקים יותר, שם המחלצים מקווים שהם יישארו. עד כה, 50 לווייתנים לוו חזרה לים אולם מתוכם היו כמה שסחפו בחזרה לחוף על ידי הגאות.

כאמור, הסיבוה להחפה ההמונית הזו אינה ברורה, השערות המומחים נעות בין מחסור במזון וכלה במנהיג שהוביל את הקבוצה שולל בעקבות הפרעה של גלי סונאר. מצבם של הנותרים נכון לכתיבת הידיעה נותר עגום ועצוב כאחד.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים