התראת סופת שלגים בהוואי! חורף טרופי - זה אמיתי.

מאת יואב נקש דצמבר 05, 2016

כן, אתם קוראים נכון. באיים הטרופיים עם החולות הזהובים, הדקלים הירוקים ומי הים בצבע טורקיז יש גם פתיתי שלג לבנים. לא הרבה יודעים אך כמעט מידי שנה יורד שלג באי הגדול של הוואי, או לפחות בשלוש פסגות הרי הגעש הגבוהים שלו: מאונה לואה (Mauna Loa), מאונה קאה (Mauna Kea) והאליקאלה (Haleakala). אלא שבשונה משנים קודמות, ביממה הקרובה של עונת חורף זו, צפוי לרדת הרבה יותר שלג מהרגיל והחזאים צופים שעל הפסגות הוולקניות יערמו לא פחות מ-70 ס"מ.

הר הגעש הרדום מאונה קאה הוא הגבוה ביותר באיי הוואי ופסגתו מתמרת לגובה של 4207 מטרים. כ-40 מטרים מתחת לגובהו נמצאת פסגת הר הגעש הפעיל מאונה לואה (4169 מטרים) שעל קודקודו נמצא מרכז המחקר הוולקני של הוואי ותצפית החלל עם מערך הטלסקופים המתקדם. מאחר והרים אלו אינם גבוהים במידה רבה ומיקומם נמצא באזור טרופי, שכבת השלג שמרפדת את הפסגה היא במרבית הזמן דלילה בעובי מסנטימטרים ספורים בלבד. אבל כאמור, בחורף זה, הכמות צפויה להיות הרבה יותר נכבדה.

דקלים בגובה פני הים ושלג על פסגת הר הגעש מאונה קאה בהוואי.

מרכז החיזוי והמטאורולוגיה האמריקאי פרסם אזהרה חריגה לקראת סופה צוננת שתערום כ-70 ס"מ של שלג החל מגובה של 4000 מטרים. הסופה תהיה מלוווה במשבי עם רוח חזקים של 100 קמ"ש. בימים אלו, העובדים במרכז המחקר שעל פסגת ההר מכינים את עצמם ואת הציוד היקר לקראת בוא הסערה. ואם מישהו מהגולשים חשב לנצל את ההזדמנות ולעשות סנובורד או סקי, אז צפויה לו אכזבה שכן דרכי הגישה לפסגות נחסמו למעבר.

אבל... תמיד אפשר לעשות סקי על הגלים כמו צ'אק פטרסון :)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים