חדשות

תנסו לעכל את זה: בעוד 35 שנים 99% מציפורי הים יאכלו פלסטיק

מאת יואב נקש ספטמבר 16, 2015

זה אולי רחוק מעניננו ואולי לא נעשה באופן ישיר אבל אנחנו, האנושות, קוטלת מידי יום אלפי ציפורים ברחבי העולם בגלל פסולת הפלסטיק (וזה מבלי להחשיב את מיני הדגה והחי בים). קל מאוד לאדם לעמוד מן הצד, לקבל נתונים, סטטיסטיקות ואחוזי תמותה ולא להרגיש אחראי למצב העגום כשלמעשה המציאות היא ג'נוסייד מעשה ידיו. באי מידווי (Midway) שבצפון האוקיאנוס השקט ציפורים מתות בסתר כבר שנים רבות בגלל פסולת הפלסטיק, כעת קבוצת חוקרים מציגה תחזית עוד יותר עגומה - בעוד 35 שנה העתיד לא ימריא במשק כנפיים אל-על בשום מקום ברחבי העולם.

קבוצת המחקר העלתה תחזית אפוקליפטית ומדאיגה שגורסת כי 99 אחוזים מכלל ציפורי הים יאכלו פלסטיק בשנת 2050. המדענים ערכו מחקר שהתפרש על מספר עשורים שבו הם בחנו עד כמה שכיח למצוא שיירי פלסטיק בתכולת הקיבה של הציפורים. במחקר שנעשה ב-1960 מצאו שפלסטיק נמצא בבטנם של פחות מ-5% מציפורי הים (כולל אלבטרוסים ופינגווינים). בהסתמך על תוצאות מחקר העבר החוקרים גילו שבמהלך 50 השנים שחלפו המספר הזה הרקיע לשחקים בלמעלה מ-80 אחוזים! בשקלול נתוני העבר עם ההווה ובתחזית ל-35 השנים הבאות, החוקרים הגיעו למסקנה המדאיגה שלציפורי הים לא יהיה מנוס מלאכול פלסטיק בשלב כזה או אחר במהלך חייהם.

פגר של אפרוח אלבטרוס ותכולת קיבתו. אי אפשר לעכל פלסטיק ואין לו ערך תזונתי. פלסיטק הורג!

בעוד שטבעות האשפה הגדולות של האוקייאנוסים צפות במסה אדירה ישנן חתיכות רבות וחלקיקי פלסטיק שנמצאים במקומות אחרים בעולם ושאותם ציפורי הים אוכלים בשוגג. המשמעות של 99 אחוזים מכלל הציפורים לאכול פלסטיק מנבא תרחיש אימים שבו זנים שלמים יעלמו מעל פני האדמה. מיני ציפורים שמהווים חלק בלתי נפרד מהאיזון האקולוגי. גם אם מישהו חושב שהטבע יוכל להסתגל וילמד להתמודד עם המצב, עדיין לא קיימת מערכת עיכול בגוף חי כלשהו בעולם שיכול לפרק, לעכל ולמצוא ערך תזונתי לפלסטיק!

לאחר שזה נאמר, תתארו לעצמכם מה עם כל שאר החי בים. מה עם שאר הדגים והיונקים שטועים לחשוב שהפקק האדום של הבקבוק הוא אוכל מזין? מה יהיה עתיד החי באוויר, ביבשה ובים? קחו רגע למחשבה לפני שיהיה מאוחר.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים