2 על הגל בצילום מסוכן: גולשים ביחד על The Right

מאת יואב נקש ספטמבר 21, 2014

צלמי גלישה יושבים בד"כ על קו השבירה של הגל בצ'אנל ומכוונים את עדשתם לכיוון הגולש, אבל כשמדובר בגל מפלצתי ומסוכן כמו ה"רייט" הצלם היחיד שיכול לתעד את הרגע יהיה הגולש עצמו (ולא מדבור כאן בצילום מצועצע של גו-פרו). ה-Right במערב אוסטרליה נחשב לאחד משבירות הגלים המסוכן בעולם ומארק מת'יוס הוא היחיד שיכול להרגיש בנוח, גם לגלוש עליו וגם לצלם באותו הזמן את טאג' בארו גולש לפניו. איך יצא התיעוד ואיך זה נגמר? בכתבה הבאה

art2

גולש גלי הענק מארק מת'יוס (Mark Mathews) שרגיל להתגרות בגורלו, אינו חדש בנוף ה"מתאבדים" של גולשי The Right הידוע לשמצה במערב אוסטרליה. על אותו גל בדיוק לפני 4 שנים הוא כמעט וקיפח את חייו בטביעה. ולפני שנתייים ב-2012 הוא זיכה את הצלם ריי קולינס בפרס ניקון המכובד לאחר שנתפס בעדשתו כשהגל נסגר עליו בפראות מפחידה (לחצו כאן לקריאה).

מארק מת'יוס הולך על הקצה, נלחם בפחד וחי בשלום עם האומץ. אם הגלישה על ה"ימין" לא מספיק קשה ומסוכנת כפי שהיא, אז כעת מת'יוס הוסיף פרמטר נוסף עם משקל עודף של מצלמה.

art5

העקרון המנחה בצילום המאתגר היה די פשוט: שני גולשים מקצוענים גולשים על אותו גל מפלצתי כשהאחד (מארק מת'יוס) מצלם את השני (טאג' בארו). נשמע פשוט? אז זהו, שלא! הכול אפשרי לביצוע אך תלוי בצורה שזה יסתיים... והאמת שכנראה וזה לא הסתיים טוב כפי שקיוו. הרעיון מעולה אך האם היישום שלו שווה את זה? מת'יוס ובארו נגררו אל הגל בטואו-אין. מת'יוס שקיבל את תפקיד הצלם בגלל היכרותו רבת השנים עם הגל האכזר היה אמור לצלם את טאג' בארו רץ לפניו על פני הגל בכדי שיוכל לתעד את התמונה ההיסטורית מזווית שלא נראתה מעולם.

השניים תפסו את הגל בסנכרון מושלם ולרגע היה נדמה שהם מתקדמים בצורה הנכונה. אבל לגל ה"רייט" יש מצב רוח לא צפוי משלו שמשתנה בין סט אחד לקודמו וכפי שתגלו בהמשך הוא בחר לעשות לזה סוף!  ה"רייט" הוא אולי הגל היחיד שנותר בעולם שאותו לא ניתן לתפוס בחתירה. כל שתילה מהגל הזה יכולה להיות הרסנית ולא רק בגלל הסלעים המשוננים אלא בגלל שסכנת הטביעה היא מוחשית. זהו דבר שכיח שגולשים יכולים למצוא את עצמם מתחת למים במשך 2 עד 3 שבירות גלים רצופות מעל ראשם.

כבר ברגע הראשון שהשנים תפסו את הגל לקראת הצילום ההיסטורי, הצוות המלווה של שני הגולשים הבחין שמשהו (לא טוב) הולך לקרות. לסרטון המתח הזה שצולם ב-01 באוגוסט 2014 יש המשך; התיעוד הדוקומנטארי יפורסם במלואו בזמן הקרוב. כל שניתן להבין כרגע הוא שמארק מת'יוס נפגע בפניו וקרע את עור התוף באוזנו... To be continued בקרוב.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים