כורים לו סוף? ממשיך הרס הגל של מונדקה בחבל הבאסקים

מאת יואב נקש מאי 24, 2015

כשביקרתי במונדאקה בשנת 2001 לא יכולתי שלא להתפעל מיופיו של המקום ומהגל השמאלי המופלא שנשבר מול נוף של כנסייה. הדרך אל הגל עברה בחתירה מהנמל והגלישה בצינורות החלולים מאמצע הים הובילה אותי לרצועת חול בעומק מפרץ הנהר - הגל של מונדאקה בחבל הבאסקים של חצי האי האיברי היה פנינה בזמנו, אך לא עוד. מזה עשור שנים נעשית במקום כרייה של חול שהביאה להרס הדרגתי של הגל עד אשר כיום, כרייה זו כבר ממש מאיימת על קיומו.

המשוואה פשוטה: מונדקה הוא גל צינורי על קרקע חולית ובמידה והמצע החולי יחסר, לא ייתכנו שם תנאי גלישה. עד לפני עשור שנים הגל של מונדאקה (Mundaka) היה ספוט מובחר ביותר בענף הגלישה העולמי ובסבב המקצועני. אך מאז החלו שם עבודות הכרייה בשנת 2003 שבהן נכרו כ-300 אלף מטרים מעוקבים של חול, הגל של מונדקה לא חזר לספק את הצינורות שאפיינו אותו ומזה מספר שנים טובות בילבונג פרו לא שב לשם עם התחרויות.

פעם זה היה תדיר, היום זה כבר נדיר. זו הסיבה שטום קארן חושב שמונדקה הוא "הגל הטוב ביותר בעולם".

לאחר החורף האחרון החליטה הרשות המקומית של הכפר הקטן בחבל הבאסקים להמשיך בכרייה מאסיבית של חול וזאת בכדי לפצות על המחסור בחוף Laida שנמצא בקרבה ומהווה יעד תיירותי שהכנסותיו מסתכמות בכ-4.8 מיליון אירו בשנה. לשם כך הרשות החלה בעבודות כרייה של 20,000 - 40,000 מטרים מעוקבים של חול מהחוף שנמצא מול שבירת הגל. במצב שכזה הרשות חורצת את גורלו של מה שהיה בעבר הגל הטוב ביותר באירופה עד שלא ישאר ממנו זכר.

לאחר שבשנתיים האחרונות הגל של מונדקה כבר אינו מספק צינורות ועת התבררו תוכניות הרשות המקומית, הגולשים אריץ אראנבורו (Aritz Aranburu) וקפה אסרו (Kepa Acero) יצאו בקמפיין וויראלי ועם עמוד מחאה בתקווה שיוכלו למנוע את עבודות הכרייה במונדקה לפני שיהיה זה מאוחר מידי. "הם אמרו שיכרו 100 מטרים מהגל אבל למעשה הם כורים 20 מטרים ממנו, הם לא עומדים בהתחייבות שלהם" אומרים במועדון הגלישה של מונדקה. "אני לא מבין איך מסוגלים לפגוע בגל איכותי שכזה שמשרת את כל עולם הגלישה", אומר אריץ אראנבורו.

צינור ברמה עולמית! במידה וימשכו עבודות הכרייה והחול יחסר, לא יתכנו במונדאקה תנאי גלישה.

מונדקה הוא גל שמאלי בפתח נהר האוקה (Oka river) שבחבל הבאסקים. ב-2011 טום קארן החשיב את הגל של מונדקה ל"טוב ביותר בעולם" על אף שכבר לא היה במיטבו. בימים מושלמים של 2 מטרים אשר היום כבר נחשבים לנדירים, הגולשים יכולים לגלוש למרחק של 250 מטרים כשברי המזל יכולים להינות מגלישה של מחצית מהמרחק כשהם עטופים בתוך צינור. כיעד גלישה עולמי, מונדקה הכניס לקופה של הרשות המקומית כ-5 מיליון דולר בשנה מתיירות הגלישה. האם יהיה ניתן להציל את מונדקה מהרס מוחלט?

לחצו כאן לחתימה על העצומה

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים