חדשות
חדשותסביבה ← ג'נוסייד צבאי: פצצות חיל הים האנגלי הביאו לקטל המוני של לוייתנים

ג'נוסייד צבאי: פצצות חיל הים האנגלי הביאו לקטל המוני של לוייתנים

מאת יואב נקש אוגוסט 11, 2015

מדענים בממשלת אנגליה טוענים כי רעש עוצמתי ממספר פיצוצים תת-ימיים ב-2011 הוא שגרם לכ-19 לוויתנים להפלט ולמות על חוף בסקוטלנד. הדו"ח שהוצא לאור רק לאחרונה מסכם אירוע מלפני ארבע שנים שהביא למותם הטרגי של הלוויתנים בעקבות הדף של 4 פצצות עומק גדולות שהוטלו על ידי חיל הים המלכותי.

המחלקה הממשלתית לאיכות הסביבה (Department for Environment Food and Rural Affairs) חשפה דו"ח ובו ממצאים שסוברים כי עוצמת הרעש האדירה מהפיצוצים התת-ימיים הם שכנראה גרמו לנזק בשמיעתם וביכולת הניווט של הלווייתנים - דבר שהוביל אותם לחוסר התמצאות, אובדן דרכם וניווט מוטעה שהוביל להתאבדותם על החוף.

ב-22 ביולי 2011, כ-70 לוויתנים מסוג גלובי שחור (Pilot Whales) שחו לתוך תעלת "קייל אוף דורנס" (Kyle of Durness) - תעלה צרה ורדודה הנמצאת מזרחית לקייפ ראס (Cape Wrath) המוגדר כאיזור הגדול ביותר באירופה לניסויים חיים/רטובים של פצצות ימיות. חרף כל הניסיונות להחזיר אותם חזרה אל הים, כ-39 מהם נשארו תקועים ביבשה בשל השפל.

מומחים ומתנדבים מקומיים השקיעו מאמצים רבים והצליחו להחזיר 20 לוויתנים לים, אך 19 הנותרים לא הצליחו להגיע לקו הציפה בזמן ומתו.

מומחים ומתנדבים מקומיים השקיעו מאמצים רבים והצליחו להחזיר 20 לוויתנים לים, אך 19 הנותרים לא הצליחו להגיע לקו הציפה בזמן ומתו. זה היה אחד מאירועי העלייה לחוף (Beached) של הלוויתנים מהגדולים ביותר בשנים האחרונות. מקרה שהוביל לתחקיר בעל מימון ממשלתי עם כ-12 מדענים ממעבדות שונות ברחבי בריטניה.

ע"פ הדו"ח, לא פחות משלוש פצצות שכל אחת מהן שקלה כ-460 קילוגרמים (!) הוטלו על ידי חיל הים כ-24 שעות טרם הלווייתנים עלו לחוף. פצצה נוספת של 115 קילוגרמים פוצצה בסמוך לזמן שבו הלוויתנים עלו לחוף. הפצצות הושלכו על ידי מטוסים אל עבר שדה לא מאוייש במסגרת תרגיל צבאי. כמה מהן לא התפוצצו ובכדי לוודא את ניטרולם מבחינה בטיחותית הן הוטבעו בים ופוצצו בעומק.

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

"העוצמה, התדר והקרבה של הפיצוצים ביממה שלפני העלייה ההמונית לחוף של הלוויתנים והפצצה הנוספת שהוטלה ביום שבו הם עלו לחוף, הם סיבות סבירות והגיוניות להפרעת ניווט של כל סוגי היונקים הימיים שיש בסביבה" קובע הדו"ח. שלושת הפצצות הראשונות גרמו לפגיעה משמעותית בשמיעה ובכושר הניווט של כל יונק ימי שהיה בקרבה. הפצצה הרביעית היא שהניסה אותם עוד יותר אל החוף".

רעש בעוצמה גבוהה עלול לפגוע בתאים שנמצאים בזקיקי שיער האוזניים של הלווייתנים - תאים המשמשים אותם באיתור לחצים משתנים - ולכן פגיעה בחיישנים אלו מותיר אותם "חירשים" נכתב בדו"ח. בנוסף לכך, לוויתנים מסוג גלובי שחור ידועים בכך שהם עוקבים אחר חברי להקתם וכמו כן ידועים כיצורים שנבהלים יחסית בקלות.

למרות שהיה ידוע מראש כי קיים פוטנציאל לנזק בפיצוץ תת-ימי, נשאלת השאלה מדוע לא ננקטו צעדי זהירות טרם הפעילות הצבאית. הדו"ח מבקר את פעולות המנע שבספק אם נלקחו ברצינות טרם הפיצוצים. פעולות שהיו צריכות לכלול בדיקת השטח לאיתור יונקים ימיים. הדו"ח ממליץ להבא על מכשור מתקדם יותר באיתורם של לוויתנים ולהקות יונקים גדולים טרם נסיונות מבוקרים של הטלת פצצות בים.

"שלושת הפצצות הראשונות גרמו לפגיעה משמעותית בשמיעה ובכושר הניווט של כל יונק ימי שהיה בקרבה. הפצצה הרביעית היא שהניסה אותם עוד יותר אל החוף".

הכתב הראשי של הדו"ח, אנדרו ברונולו (Andrew Brownlow) מהתוכנית הסקוטית להצלת יונקים במצוקה, היה מרוצה ממסקנותיו והרגיש הקלה ש"סוף-סוף" הדו"ח פורסם. "היה קשה להיות חד משמעי בסיבת עלייתם לחוף של הלוויתנים. עם זאת, הצענו אסטרטגיות להפחתת הסיכון ובתקווה שילקחו ברצינות בפעמים הבאות בהם יפוצצו פצצות בסדרי גודל כאלו העלולים לפגוע בבעלי חיים ימיים ובמיוחד ביונקים כדוגמת לוויתנים ודולפינים."

19 לוויתנים לא שרדו את האירוע לאחר מאבק ממושך.

שרה דולמן (Sarah Dolman), מנהלת התוכנית להגנת לוויתנים ודולפינים באיזור צפון-מזרח האוקיינוס האטלנטי, טוענת כי זה "לא במקרה" שהלוויתנים הטילו את עצמם על החוף שעות ספורות לאחר סדרת הפיצוצים. מדוע לקח 4 שנים בכדי לפרסם את הדו"ח ובאילו צעדים נקט משרד הבטחון על מנת להעריך ולמזער את השפעות הפיצוצים סביב אי גרייבי (Garvie Island)? - זאת כאמור על מנת להבטיח את הגנתם הראוי של יונקים ימיים מאז אותו מקרה מצער".

משרד הבטחון (Ministry of Defence) אמר כי קיבל לידיו את ממצאי הדוח. "הדוח הציע מספר אפשרויות שיכלו לגרום לאירועים הללו ואחד מהם היו הפיצוצים מתחת למים" אמר דובר משרד הבטחון. ההמלצות ילקחו בחשבון על ידי משרד הבטחון ויהיו מיושמות היכן שרק יהיה צריך" אמר דובר משרד הבטחון.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים