חדשות

מכתב בבקבוק למטרות מחקר הוא עדיין פלסטיק שמזהם את הים

מאת יואב נקש דצמבר 08, 2014

צוות מחקר ימי מאוניברסיטת חיפה בחר לזהם את הים בשם המדע. סטונדטים וחוקרים אספו 300 בקבוקי פלסטיק ופקקים מן החוף, הכניסו לתוכם "מכתב" וזרקו אותם בחזרה אל הים בכדי לעקוב ולבדוק את השפעת הזרם החופי לאורך חופי הים הארץ ישראלי. עד כמה שהצוות ניסה להסביר את מניעיו לפועלו, ההסבר המתנצל מותיר עובדה כואבת וברורה אחת: הם זיהמו את הים. נקודה.

art5

הכתבה הזו אינה בבקבוק. היא לא נזרקה אל הים בכדי לבדוק דופק לב, זרימת הדם בעורקי הגוף או רוח בנשמת האדם. הכתבה הזו אינה מדעית ואינה מיועדת לעשות גלים של נתונים מדעיים. הכתבה הזו היא הדרך שלי לומר לכל המעורבים בניסוי המזהם של זריקת 300 בקבוקי פלסטיק אל הים שהם חטאו לייעודם! החוקרים והסטודנטים מאוניברסיטת חיפה עשו בדיוק את שאנו מנסים למנוע - צוות המחקר נתן גיבוי בשם המדע לעריכת ניסויים מזהמים בים. עד כמה שזה יישמע קיצוני, פעולתם הזו אינה שונה מהתירוצים שמובילים לניסויים שנערכים על בעלי חיים.

כשנתקלתי בפוסט שמבקש מאנשים שמוצאים בקבוק אשר בתוכו מכתב ליצור קשר בכתובת מייל ולדווח על המציאה, חשבתי שמדובר בבדיחה גרועה. כשנכנסתי לעמוד הפייסבוק Marine Debris (פסולת ימית) אז כבר הבנתי שהבדיחה הזו היא על חשבוני / חשבוננו. פוסט אחר פוסט מגולל את סיפור המחקר והלבטים שליוו את הצוות לקראת הזיהום של הים בזריקת מאות בקבוקי פלסטיק אל זרמי גליו. איך אנחנו עושים את זה בלי לגרום נזק לסביבה?", שואל צוות המחקר. "איך?!" אתם שואלים. הרי מי כמותכם צריך לדעת שבכדי לא לגרום נזק לסביבה לא זורקים פסולת מזהמת אל הים!

art2

צוות המחקר שם את יהבו על נכונותם של אנשים למצוא את הבקבוקים הנשטפים אל החוף ונסמך על אמינותם בדיווחם על מקום מציאתם. 300 בקבוקים! גם אם אנשים ידווחו על מציאתם, כמה מתוכם באמת יגיעו וישטפו לחוף מבטחים וכמה בקבוקים ימשיכו את מסעם בלופ אינסופי עם הזרמים בעומק הים? כיצד צוות חוקרים ימיים מאוניברסיטה מכובדה מצאו לנכון לקחת את הספק הקלוש שחלק מהבקבוקים לא ישלים את מסעו לטובת מחקר שיכול לפגוע בחי בטבע בים בסביבה? את ההשראה למחקר שאב הצוות ממקרה שארע בשנת 1992 שבה מכולה עם ברווזוני גומי צהובים נפלו מספינה באוקיאינוס האטלנטי. במקרה "צעצועי הגומי" זו הייתה תאונה, מקרה מצער שהמדע בחר לנצל לכדי מחקר. אלא שבמחקר הנ"ל בישראל מדובר בזיהום מכוון, ביצירת מפגע לשם ניסוי ותהייה / טעיה.

art3

המחקר הזה נולד בחטא ותוצאתיוו כישלון ידוע מראש! זהו ניסוי חברתי ולא בהכרח סביבתי. הים הוא דינאמי, הזרמים בו אינם עקביים ומשתנים מידי יום ומידי שעה. תוצאות ניסוי יחיד מעין זה אינו מעיד על שום דבר שיכול להטיל אור ותובנות על הסעת הפסולת הימית שצפה עם זרמי הים לאורך זמן. כלומר: מחקר זה אינו יכול להסתמך על ניסוי חד פעמי במתכונת של "רק" 300 בקבוקים. בכדי להגיע לתוצאות שיש בהן בכדי מסקנות עקביות יהיה עליהם לקיים את הניסוי הזה בתדירות גבוהה עם מספר רב יותר של בקבוקים - וזה בהחלט משהו שלא יתקבל על הדעת.

art4

מחקרים עם פסולת פלסטיק יכולה להיעשות בצורה אחרת ונקייה יותר, הטכנולגיה שעומדת לרשותנו במאה ה-21 מאפשרת את זה. אם הדאגה לסביבה הייתה בראש מעיינם, אזי צוות המחקר יכול היה להשקיע קצת יותר כסף ברכישתן של יחידות GPS. כך היה ניתן לעקוב אחר תנועת הבקבוקים באופן פרטני ומאוד מדוייק וגם היה באפשרותם לאסוף את הבקבוקים בתום המחקר בכדי שלא יפגעו בסביבה. את המסר שניסה צוות המחקר להעביר לנו צריך להעביר להם בחזרה: בפעם הבאה שאתם אוספים בקבוקים מהחוף עדיף אם תזרקו אותם במקום המיועד להם, במחזורית.

תמונות: עמוד הפייסבוק של Marine Debris

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים