שבשבת לסמארטפון: מד מהירות הרוח על צג הטלפון

מאת יואב נקש מרץ 13, 2013

אנמומטר ומחוונים אשר בודקים את מהירות הרוח הם כלי עזר שימושיים וחיוניים עבור העוסקים בענף הקייט סרף ובגלישת הרוח. מכשירי מדידה אלו יכולים לתת את המידע המדוייק ביותר של תנאי הרוח (מהירות וכיוון) הנושבת מעל פני המים בחוף בו הם נמצאים באותו הרגע. אבל מכשירים אלו הם לרוב יקרים מאוד ומסורבלים לתפעול ולנשיאה, בשל כך פיתחה חברה דנית שבשבת מיוחדת הניתנת לחיבור פשוט לסמארטפון שמציג את מהירות הרוח על צג הטלפון - חכם ופשוט.

Vaavud smartphone wind speed וואבוד מהירות רוח עם סמארטפון

העולם מרושת במדי רוח שמציגים נתונים בזמן אמת ותחזיות של שעות וימים. מדי רוח אלו משמשים את כלל אוכלוסיית העולם בהתאם לצרכיהם: טייסים, ימאים וגם גולשי רוח וקייט סרפרים. אבל תמיד ישנה נפילה בין הכיסאות כשמד הרוח מציג נתון מסויים כשבחוף שבו אתם גולשים התנאים שונים והרוח חלשה או חזקה מהמספר שראיתם על צג המחשב הביתי; לעיתים מד הרוח ממוקם במקום מרוחק מחוף הגלישה ונותן נתון ממוצע שאינו עומד בתנאי הרוח האמיתיים ובפעמים אחרות הרוח משתנה בתוך פרק זמן קצר וכל הטרחה שלכם בירידה אל הים וניפוח המצנח הייתה לשווא. אז מה עושים?

art3

שוק מדי הרוח (anemometer) מציע מגוון רחב של מוצרים מדגמים שונים. חלקם מודדים רק את מהירות הרוח וכיוונם, וחלקם מגיעים עם תוספות מפורטות של לחץ אטמוספרי, מצפן, מד לחות, טמפ' וכדומה. מחירם של מדי הרוח יכול לנוע בין 100 ¤ ל-2000 ¤ אך הם ברובם מסורבלים לנשיאה ומסובכים לתפעול. כשהגולש הממוצע יורד אל חוף הים הוא רק רוצה לדעת את המהירות בזמן נתון וכיוונה ולרוב הוא מעדיף לשאת עימו רק מכשיר אחד: את הסמארטפון שלו כמובן.

art2

במשבצת זו נכנסת חברה דנית העוסקת בהמצאות וחדשנות שפיתחה את מד הרוח המיועד למכשירי iOS ואנדוראיד (אייפון וגלקסי). מד הרוח נקרא Vaavud, והוא עשוי כולו מפלסטיק קשיח וללא חלקים אלקטרונים שמתחבר באופן פשוט ביותר למקום שבו מחברים את האוזניות במכשיר הסמארטפון. אנדראס, מריה ות'ומאס הם הממציאים של השבשבת החדשנית שמודדת באמינות את תנאי הרוח ישרות לסמארטפון שברשותכם. ה- Vaavudמציג את נתוני מהירות הרוח המדויקים ביותר באותו הרגע שהגעתם אל חוף הים ופתחתם את המצנח או חיברתם את תורן המפרש של גלשן הרוח.

למד רוח זה שנבדק וכויל במעבדת מנהרת רוח באוניברסיטה של דנמרק, יש סקאלת נתונים שנעה מ-1 מייל בשניה ועד ל-25 מייל בשניה (2קשרים עד 50 קשרים). התקן מכשיר השבשבת על גבי הסמארטפון הוא פשוט מאוד להרכבה ומתחבר בקלות רבה לכניסת האוזניות. ברגע שהרוח נושבת ומסובבת את השבשבת אפליקציית (יישום) ה- Vaavudמציג את הנתונים על גבי צג המכשיר. הסוד שמאחורי ההמצאה הפשוטה והגאונית מסתכמת בשני מגנטים הממוקמים בתוך חוגת השבשבת. חיישן השדה המגנטי שנמצא בתוך הסמארטפון מזהה את סיבוב השבשבת וע"י חישוב אלגוריתמים )שמיועדים בדרך כלל לקול שיוצא מהאוזניה), הוא מעבד את הנתונים למהירות רוח.

art4

"הנדסה מסובכת עם תוצר פשוט להתקנה ושימוש. בעצם אף אחד מעולם לא עשה שימוש במגנומטר של הסמארטפון בדרך זו", אומרים בגאווה הוגי מד רוח ה-Vaavud. "גולשי רוח וקייט-סרף יכולים להעלות את הנתונים שלהם לאתר החברה ולשתף את המידע עם כל העולם ובעיקר עם חבריהם שרוצים להגיע אל החוף ולגלוש – עם ה- Vaavudאין מקום לטעויות".

art5

מד הרוח, או יותר נכון השבשבת לסמארטפון, היא המצאה גאונית שהתאימה את עצמה לטכנולוגיה המובנית בתוך מכשיר הטלפון שאותו אנו נושאים איתנו לכל מקום. על אף שה- Vaavud נותן נתוני מידע מדויקים על מהירות הרוח בזמן נתון הוא עדיין חסר בפרמטר נוסף הקשור לכיוונה של הרוח... בעקבות כך הגולשים שיאבזרו את עצמם בשבשבת הקטנה ייאלצו עדיין ללקק את אצבעם ולהניפה באוויר בכדי לדעת לאיזה כיוון נושבת הרוח – High Tech - Low Tech:)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים