דיסקו של קונספט: Wavegarden מדליקה אורות מתחת למים

מאת יואב נקש יולי 24, 2015

עוד לא גלשנו על הגל המלאכותי של Wavegarden באור יום וכבר החברה הספרדית בוחנת מערכת תאורה לילית חדשנית. אז אם אתם רוצים לגלוש בחצות או סובלים מנדודי שינה, חברת Wave garden תעיר אתכם ותאיר לכם את הפינה של הגל, 365 ימים בשנה. וייב גרדן נעזרת במספר חברות מובילות בתחום התאורה בכדי לבחון את האפשרות האולטימטיבית מכולן. את מערכת התאורה התקינו ב"בריכת האם" שממוקמת בצפון ספרד והתוצאה נראית דיסקו.

ישנם מספר חופי גלישה בארץ עם תאורה לילית. חלקם עובדים יותר טוב מאחרים, חלקם עובדים פחות או בכלל לא עובדים. הסיבות להבדלים באיכות התאורה נובעים בגלל בתנאי מזג האוויר וגלי הים (ספוט עונתי או זרם שלא נכנס טוב), מיקום התאורה ביחס לספוט (קרוב או רחוק), עוצמתה (חזקה או חלשה), טווח פריסת קרניה על הים (ממוקדת או רחבה) והתחזוקה השוטפת (שאולי אינה שוטפת כלל). סיבה נוספת לטיב התאורה תלויה בזווית הפנסים, גובהם ואפקט הסנוור שכמעט תמיד קיים ומפריע במהלך הגלישה. במצבים של סנוור ישנם הרבה מאוד "קטעים מתים" שיכולים להביא לקריאה שגויה של פני הגל.

פנסי התאורה בחוף דלילה באשקלון עובדים ככה-ככה, היום לא משהו. תאורה טובה תלויה בהרבה מאוד משתנים: מזג אוויר, תנאי ים, זווית הפנסים, גובהם, עוצמתם וטווח פריסת קרני האור.

תאורה לילת בים היא מורכבת ומסובכת לתפעול ולתחזוקה, אך ייתכן כי תאורה בבריכת גלים מלאכותית כמו זו של ה-WaveGarden היא הרבה יותר קלה להקמה ואפקטיבית בתוצאותיה. להאיר בריכת גלים מלאכותית שבה תנאי הגל קבועים והקרקעית היא מעשה ידי אדם זהו דבר שקל יותר לממש ולהתאים לתנאי השטח הקיימים. למעשה, בהקמה של מערכת תאורה לילית בבריכת גלים יש גם יותר אפשרויות להאיר את הגל ולעשות אותו הרבה יותר פאן, נעים ופרקטי לגלישה. אז אם עד כה חשבנו שאנו צריכים לחקות את קרני השמש ולמקם את פנסי התאורה מלמעלה, כעת חברת Wavegarden מציגה קונספט מעניין שמאיר את הגל מלמטה.

לא חייב לבוא מלמעלה.... ווייב גארדן בקונספט תאורה חדש מאירים את הגל מלמטה בשלל צבעים

אז אם עד כה חשבנו שאנו צריכים לחקות את קרני השמש ולמקם את פנסי התאורה מלמעלה, כעת חברת Wavegarden מציגה קונספט מעניין שמאיר את הגל מלמטה.

"להאיר את הגל מתחת לפני המים זהו קונספט חדשני שיוצע באופן בלעדי ללקוחותינו", אומר מנכ"ל חברת Wavegarden חוזמה אודריוצולה (Josema Odriozola). "אנו משתמשים בתוכנות שאיתם אנו שולטים על הפריסה של התאורה, עוצמתה וגם על הצבע שלה. הצלחנו אפילו למקם את התאורה על הסנפירית (שיוצרת את הגל) כך שהתאורה מלווה את הגולש לכל אורך הרכיבה בבריכה. היינו צריכים גם לבחון את העומק והזווית שבהם יוצבו הפנסים בכדי להפחית עד כמה שניתן את ההשתקפות שלהם בתוך הגל. על אף שאנו מודעים לצורך בתאורה חיצונית בבריכות ציבוריות, התמקדנו במחקר בתאורה שנובעת מתחת למפלס המים."

Wavegarden בניסוי גלים עם תאורה לילית שנובעת מתחת לפני המים. דיסקו של גלישה בחבל הבאסקים

את גלישת המבחן הראשונה עם התאורה הלילילת שנובעת מתחת לפני המים עשו הגולשים ווינסנט דוביניאק (Vincent Duvignac), נאצ'ו גונזאלס (Natxo Gonzalez), אחי מויאן (Axi Muniain) ואסייר מקדה (Asier Maqueda). לארבעה ניתנה ההזדמנות לבחון את איכות הגלישה עם התאורה הלילית בצבעי הדיסקוטק בשעות הקטנות של לילה קיצי שטוף כוכבים.

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

במהלך המחקר והניסוי, חברת "ווייב גארדן" הגיעה למסקנה כי תאורה שנובעת מתחת לפני המים בזווית הנכונה וכשהיא מאירה בהדרגה ובעוצמה נכונה את מסלול הרכיבה, יש בה בכדי להפחית משמעותית את אפקט הסנוור וליצור אווירה מהפנטת ויפה לגלישת לילה. עדיין לא ידוע האם טכנולוגיית התאורה והקונספט הנ"ל יהיה זמין גם בבריכת הגלים Surf Snowdonia שתפתח בראשון באוגוסט באנגליה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים