בשנה הבאה (2015) נגלוש בבריכת הגלים של וובר באוסטרליה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

הוא היה הראשון להגות את רעיון בריכת הגלים המעוגלת עם הגל האינסופי ולאחר חילוקי הדעות והקרב הטריטוריאלי עם החברה של קלי סלייטר, הפטריוטיות האוסטרלית הלכה עם גרג וובר (Greg Webber). לאחר שנים של תכנון וחלומות על גלים שלא נגמרים, וובר יכול לנשום לרווחה כשבריכת הגלים הראשונה באוסטרליה, פרי יוזמתו, תפתח לקהל הרחב בספטמבר 2015.

 
 

כפי שזה נראה כרגע, בטיול הבא שלכם לאוסטרליה לא תצטרכו להתמודד עם ספוטים צפופים ותוכלו לקפוץ לבריכת הגלים בדרום קווינסלנד. שנים של תכנון, הגות, ניסויים וקרבות אגו הביאו בסופו של יום ל"ניצחון בנקודות" לשייפר האגדי גרג וובר. בריכת הגלים הראשונה באוסטרליה תבנה על שטח השייך ליזם ואיש הנדל"ן דייויד ביירד (David Baird) שמעבר להיותו איש עסקים גם הוא נלהב מהרעיון לקדוח צינורות בבריכה. בריכת הגלים האובאלית של וובר מבטיחה שבירה אינסופית ומתמשכת שיכולה לספק מקום גלישה נרחב לכמה גולשים בו-זמנית. גובה הגל ותצורתו יהיו ניתנים לשינוי בהתאם ליכולות הגולשים ודרישותיהם. זמן הגלישה יהיה ארוך מן הרגיל ומספר הביצועים יתאפשר בהתאם לכוח שיעמוד ברגליהם של הגולשים.

art3

בראיון שנערך עם גרג וובר לאתר אוסטרלי הוא השיב על כמה שאלות שזרקו אור על הפרויקט העתידי ותחושותיו בנוגע לכך. לפניכם תקציר הראיון:

גרג, האם זה באמת קורה?

"בריכת הגלים מובטחת להיבנות. בגלל זה התאפשר לנו לפרסם את הידיעה ולהוציא אותה באופן רשמי לכל העולם. יש לנו עוד כמה פרטים ביורוקרטים לסגור כמו מיקום, נגישות, שמירה על הסביבה וכדומה אבל בגדול יש לנו את הכספים ואת האישורים העקרוניים לבנייה."

האם אתה מתרגש?

"אני לא ממש מתרגש ולו בגלל שזה לקח כל כך הרבה זמן עד שזה התממש. במהלך הזמן לימדתי את עצמי איך לא לפתח ציפיות גדולות בכדי לא להתאכזב. על אף שהפרויקט הזה הוא די מובטח עדיין יש ספקות ופרטים שיכולים להגביל אותו."

מה מתוכנן להיות בקומפלקס של בריכת הגלים?

"מעבר לבריכת הגלים יהיה גם פיתוח תיירותי מסביב אך אין באפשרותי להגיד האם הבריכה תהיה בשילוב סקייט פארק או שבעצם פארק מים ענק... אני לא יכול לפרט בנוגע לכך. יש אפשרות שהמקום יהיה ריזורט תיירותי שכן הבריכה שאורכה 200 מטרים על רוחב של 100 מטרים תתפוס רק כרבע מכלל השטח."

art5

איך תהיה השבירה ומה יהיו המאפיינים של הגלים?

"בבניית הגל עשינו שינוי בשיפוע הקרקעית מהעומק ועד לעבר קו החוף, כלומר ממקסימום עומק ועד לרדוד. בניסויים שערכנו בטבע הבחנו שככל שנשנה את השיפוע של הקרקעית כך נוכל ליצור מגוון רחב יותר של גלים. בבריכת הגלים יהיו גלים גבוהים וחלולים לצינורות, גלים בגובה ממוצע לביצועים רדיקלים וגלים נמוכים שיהיו רכים ועדינים. ככל שהשיפוע בקרקעית יהיה בזווית גדולה יותר כך הגלים יהיו יותר מאתגרים.

האם הגלים מתבססים על שבירות גלים מסוימות בעולם?

כן. לגלים של הביצועים הלכתי לכיוונו של טרסטלס (Trestles) ולגלים של הצינורות רציתי משהו שיהיה דומה לברלי האדס (Burleigh Heads). בגלל שבטבע אין גל שהוא מושלם מתחילתו ועד לסופו הרעיון הוא לגרום לגל להשתנות במהלך השבירה ובזמן הרכיבה של הגולש עם פני הגל. כמו בים כך גם יהיה בריכה, הגולשים יצטרכו לפרש את השבירה ולהתאים את עצמם לגלים – להישאר נאמנים למקור."

art2

מה יהיה אורכם של הגלים?

"הגל יהיה באורך של כ- 15 שניות זה פי 1.5 מהגל הממוצע בים ושווה ערך לארבעה עד חמישה ביצועים. כשבכל 15 שניות יבנה את עצמו גל חדש אנחנו מדברים על ייצור של כ-500 גלים בשעה אחת! כעקרון, הגולש יצטרך לחתור לנקודה מסוימת בבריכה שמיקומה תצוין ע"י תאורה מהקרקעית ומשם הגולש יחתור עוד כמה מטרים בכדי לתפוס את הגל מהשבירה."

מה התוכניות לעתיד?

הדבר היחיד שאני רוצה לעבוד עליו לאחר הקמת הבריכה הנ"ל היא לבנות גל מושלם, נקי וחלול  של 3 מטרים. כרגע גובה הגלים המקסימאלי הוא 1.75 מטרים ואם אצליח להגביה את גובה הגל לדעתי זה יהיה הטופ של פס הייצור שלי."

האם יש בכוונתך לבנות עוד בריכות גלים?

ישנם 170 משקיעים פוטנציאלים ברחבי העולם שמעוניינים בבניית בריכת גלים, אז אם זה יעבוד כאן זה בטוח ייבנה במקום אחר בעולם. כאמור, זה לא יקרה עד אשר הבריכה הזאת תוכיח את עצמה. אם פרויקט הבריכה הזו יהיה מוצלח אז שתי הבריכות הבאות יהיו בדרום אפריקה ליד קייפ טאון ובפלורידה. שני הפרויקטים האלו כבר בתהליכי אישור ראשוניים ואני לא אתפלא אם תשמע הצהרה רשמית על כך בקרוב."

ושום מילה על קלי סלייטר...?! האם בתכנון העתידי של הבריכה בפלורידה יש משום התרסה כנגד יריבו האמריקאי שכאמור ניסה לבנות את הקונספט של וובר באוסטרליה?  האם בריכת הגלים באוזי באמת תבנה או שמדובר בעוד גימיק שיווקי בכדי לבדוק את הדופק של המשקיעים? ככל הנראה השאלות יישארו ללא מענה עד שנה הבאה או/ו עד אשר באמת נראה שבירה מעוגלת של גל מושלם בבריכה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים