כשליוויתן מחטיף סטירה: גולש באוסטרליה איבד הכרה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

ולנו יש מדוזות... הנה סיפור שקצת יכניס אותנו לפרופורציות. גולש בן 38 איבד את הכרתו וכמעט וטבע לאחר שליוויתן ענק באורך 15 מטרים היכה בראשו בעת שגלש בחוף בונדיי (Bondi), סידני אוסטרליה.

בחוף בונדי שבסידני ישנו צופר התרעה של כרישים וכמקדם הגנה נוסף פרושה גם רשת לאורך רצועת מפרץ הים המונעת כניסתם. אך אם עד כה החשש של הגולשים היה רק מתקיפות כרישים, הלוא שבפעם זו ציפתה לגולשים חוויה מסוג אחר כשאל הליין-אפ הסתנן לו היונק הגדול ביותר בעולם.

בישאן ראג'פקסה (Bishan Rajapakse) בן ה-38 דוקטור במקצועו ויליד סרי-לנקה, גלש להנאתו יחד עם חבריו כשלפתע הוא הבחין בלוויתן "גדול סנפיר" (humpback Whale) ממין נקבה בגודל עצום של 15 מטרים ששוחה מתחת לרגליו. ללא התראה מוקדמת הלוויתן היכה אותו עם הסנפיר בחוזקה בפלג גופו העליון וגרם באופן מיידי לאיבוד הכרתו. אל עזרתו נחלצו חבריו וגולשים נוספים שנכחו במקום ומשו אותו מן המים רגעים ספורים לפני שטבע. בישאן הובהל לבית החולים במצב קל ויציב, הוא חזר להכרתו ומחלים מפציעה בכתפו.whale attack in sydney australia תקיפת ליוויתן בסידני אוסטרליה

"ראיתי צל שחור ענק מתחת למים ואז הלוויתן הגיח וזה היה מחזה מדהים כמו שלא ראיתי בחיי. הלוויתן היה מקסים, סקרן וחקר את סביבתו החדשה." מסםר בישאן. "היא חזרה אל דבוקת הגולשים, ישירות לכיוון שלי אבל לא באופן אגרסיבי כי אם בעדינות ובחן רב האופייני ליונק  כדוגמתה. אני הייתי מהופנט ורציתי ממש לדבר אליה בחיבה כמו שמדברים אל כלב... אמרתי: שלום, מה שלומך? והתשובה שקיבלתי העיפה אותי מהגלשן בלי התראה. חבטה אדירה שהיממה אותי וגרמה לאיבוד הכרתי" משחזר בישאן.

החבטה שקיבל בישאן מזנב הלוויתן הייתה כה אדירה שעדי ראייה מספרים כי היא העיפה אותו באוויר למרחק של 3 מטרים. (התמונה הבאה לא אומתה כאמינה וייתכן כי מדובר בעריכה. אך היא בהחלט ממחישה את פערי גודל הלוויתן אל מול הגולש ועוצמת המכה שקיבל)

על אף גודלם העצום, לווייתנים הם לרוב יונקים עדינים ורגועים אך יש הטוענים כי הלוויתן שביקר בחוף בונדי הרגיש במצוקה כשמצא את עצמו בסביבה זרה, מוקף אנשים ועל כן תגובתו הייתה אלימה. יש אחרים שטוענים כי הלווייתן לא עשה זאת במזיד להרע וכנראה הו מצא את עצמו במקום רדוד ובגלל מימדי גופו הוא הפליק סטירה לגולש בלי כוונה בעת שניסה להסתובב...

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים