חדשות
חדשותסביבה ← כשהמים נגמרים הבקבוק מתכלה: עוד תחליף גאוני לבקבוקי הפלסטיק

כשהמים נגמרים הבקבוק מתכלה: עוד תחליף גאוני לבקבוקי הפלסטיק

מאת יואב נקש אפריל 06, 2016

אז מה היה לנו עד כה? בקבוקי מים להכנה עצמית העשויים מחומר טבעי שאותו ניתן לאכול ובקבוקים שאוגרים מים וממלאים את עצמם מהלחות שבאוויר. הפיתוחים הגאוניים הללו שמטרתם להפחית את טביעות האצבע של האדם בסביבה ולפתור את בעיית הפלסטיק העולמית רק הולכים ומשתפרים בכל יום שחולף. הפיתוח האחרון מגיע מסטודנט באיסלנד בשם ארי יונסון (Ari Jonsson) שהציג בפסטיבל עיצוב ברייקיוויק בקבוק של מים. אלא שלא היה זה בקבוק מים רגיל, כי אם בקבוק ששומר על צורתו בזמן שהוא מכיל מים וברגע שהוא מתרוקן הוא מתכלה.

אין זה סוד שהאנושות מחרבת את העולם אט-אט וביסודיות רבה ואחת מהדרכים לכיליון מובטח הן כמויות הפלסטיק העצומות שמשמשות אותה. מלבד שקית הניילון של הסופר, שלט הטלוויזיה ומיליוני המוצרים האחרים, אחד מהתוצרים ההרסניים והעיקריים ביותר לסביבה הם בקבוקי הפלסטיק. ולראיה, הדור הנוכחי שנולד לעידן שבו המים נובעים מבקבוק "נביעות" וזורמים במפלי "מי עדן". בניגוד למה שנהוג לחשוב, האיום הכי גדול על העולם שלנו לא בא מפיתוחו הגרעיני של רוברט אופנהיימר אלא משילוב התרכובות של לאו הנדריק בתחילת המאה שעברה - פיתוח שהפך כיום למפלצת פלסטיק אחת גדולה שמאיימת על שלום העולם.

האיום הכי גדול על הסביבה והאנושות. בעשור האחרון יוצרה כמות של פלסטיק השווה למאה שלמה!

כעת, מאה שנה לאחר מכן, האדם הממוצע זורק למעלה ממחצית מהפלסטיק שאותו הוא צורך ו- 500 מיליארד שקיות פלסטיק בכל שנה היא רק דוגמא קטנה לגודל הבעיה. לכל חתיכה של פלסטיק לוקח בין 400 ל-1000 שנים בכדי להתכלות ומכל האשפה שמוצאת את דרכה לים כ-90% ממנה היא פלסטיק - ואם ניקח את זה למקום של מציאות עוד יותר כואבת אז כדאי שנפנים שכל חתיכת פלסטיק שיוצרה אי פעם עדיין צפה איפושהו בעולם. לא מאמינים? לאן את חושבים שנעלמה אותה קשית שאיתה שתיתם אתמול את השייק שלכם? הנה, הקשית נמצאת כאן.

כל ההקדמה הארוכה הזו, מטרתה היא להוביל אותנו להכרה במציאות שחייבת בשינוי ולשם כך, תודה לאל, יש אנשים עם דמיון פורה שמפתחים בשבילנו עתיד אחר. ארי יונסון סטודנט באקדמיה לאומנות באיסלנד הוא אחד מאותם אלו שהבין כי לפרשת דרכים זו שני כיוונים, או למעלה או למטה. "קראתי על כך ש-50 אחוזים מתוצרת הפלסטיק נזרקת והרגשתי שיש צורך בתחליף שימזער את הכמות הזו עד כמה שרק ניתן", הוא אומר. והתחליף לפלסטיק שהוא מצא עשוי מאצה.

כשיש מים יש בקבוק. כשאין מים, הבקבוק מתכלה. עתיד "בקבוקי הפלסטיק" נמצא באצה.

יונסון יצר בקבוק שצורתו מתהוה עם הוספת מים לתוכו או בחימומו. תוספת המים יוצרת ריאקציה עם חומר הג'לי הטבעי שגורם להקפאתו בעיצובו הבקבוקי. כשממלאים את הבקבוק במים הוא שומר על עיצובו וברגע שמסיימים לשתות את תכולתו, הבקבוק מתחיל בתהליך ההתכלות - וממש כמו "בועות המים" של  Ohoo, גם את הבקבוק הזה ניתן לאכול. בקבוק זה אמנם נמצא בשלבים ראשוניים של פיתוח אבל כבר כעת הוא מסמן פתרון עתידי שיכול להחליף את בקבוקי הפלסטיק המזהמים. נקווה שאת הפיתוח יעשו בהקדם כי לעולם אין עוד הרבה זמן בשביל לחכות.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים