מתחת לים: מה חוקרים מחפשים בטוסיק של הגולשים?

מאת יואב נקש יוני 19, 2015

הייתי יכול בכיף לכתוב על הנושא הבא בבדיחות הדעת אבל האמת היא שמדובר במשהו מאוד רציני שקשור למחקר מדעי שנדרש בהשתתפות ישבנם של גולשים. רגע... לפני שאתם קופצים ממקומכם ושומרים שאף אחד לא יתקרב אל הטוסיק שלכם, כדאי לכם לדעת שאם תקריבו את התחת שלכם למדע אתם תעשו טובה גדולה לאנושות. .ממש כך. במחקר של ארגון Surfers Against Sewage, מתבקשים הגולשים לשתף דגימות צואה שיעזרו להבין איך החשיפה לזיהום מי הים משפיעה על הבריאות.

מחקרים קודמים מצביעים על כך שזיהום מי הים מכיל חיידיקים שעמידים לאנטיביוטיקה הנקראים "סופרבאגס" (superbugs). עם התגברות ממדי הזיהום באוקיאנוסים ושפכי הביוב שזורמים לים, מידי שנה שחולפת חיידקים אלו הופכים להיות עוד יותר חסינים לכל אמצעי טיפול אנטיביוטי ותפוצתם הופכת להיות נפוצה - דבר שמקשה על טיפול תרופתי בזיהומים ויכול להביא לתוצאות קטלניות. מקרה שכזה ארע בתחילת השנה (2015) ובו גולש מסאן דייגו נפטר לאחר 72 שעות כתוצאה מזיהום חמור שבו לקה כאשר גלש במי נגר גשמים מזוהמים.

לשבת בים כמו לשבת על אסלה. דרושות דגימות צואה מגולשים למטרת מחקר שיכול להציל את התחת של האנושות

"אנחנו יודעים שגולשים בולעים באופן קבוע הרבה יותר מי ים מכל אדם אחר שמבקר בחוף - בסביבות 170 מיליליטר בכל סשן גלישה, שזה פי עשרה מכמות המים שבולעים שחיינים בים. במחקרנו כבר הוכחנו כי מי-ים אלו עלולים להכיל חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה אבל אין לנו מושג איך זה עשוי להשפיע על החיידקים שחיים בקרביים של גוף האדם או איך זה יכול להשפיע על הבריאות באופן כללי", אומרת החוקרת הראשית אן לאונרד (Anne Leonard) מהמרכז האירופי לאיכות הסביבה ובריאות האדם באוניברסיטת אקסטר (Exeter).

הוסיפו אותנו כחברים בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

לדברי אנדי קאמינס (Andy Cummins), מנהל הקמפיינים הפרסומיים של Surfers Against Sewage, השוואת דגימות הצואה עם אלו שאינם מבלים באופן קבוע בים, יספקו לחוקרים הבנה נרחבת יותר בנוגע למושבות החיידקים בקרביים ובמעי ויציירו תמונה ברורה יותר הנוגעת לעמידותם של החיידקים לאנטיביוטיקה וכיצד ביכולתם להשפיע על בריאות האדם.

"תפוצת החיידקים העמידים לאנטיביוטיקה (Superbugs) נחשבת לאחד האיומים הגדולים ביותר על בריאות בני האדם כיום. ככל שהחיידקים חסינים לאנטיביוטיקה, היכולת שלנו לטיפול בזיהומים נפוצים הולכת ופוחתת. בתזכיר של ממשלת בריטניה שפורסם לאחרונה היא קוראת לתעשיית התרופות העולמית ליצור קרנות על סך 1.3 מיליארד ליש"ט שיופנו למחקר חדשני בתחום האנטיביוטיקה.", אומר קאמינס.

איפה השירותים?

אם לאחר שקראתם את הכתבה והחלטתם שאתם מעוניינים לעזור לאנושות אז תושיבו את הטוסיק שלכם במקום (זאת במידה ואתם גרים בישראל) כי המחקר הזה אפשרי רק לגולשים שגרים באנגליה, צפון אירלנד וויילס. ואם בכל זאת אתם שם ומעוניינים לקחת חלק במחקר ניתן לפנות לכתובת המייל הבאה david@sas.org.uk. תתבקשו לענות על מספר שאלות ואח"כ ישלח אליכם סט המיועד ללקיחת דגימות. כל ההממצאים האישיים ישארו חסויים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים