עם מזלג: מדוע עדיף לחתור עם אצבעות כף יד פתוחות?

מאת יואב נקש פבואר 08, 2015

הנה קביעה שמנפצת תפיסה ישנה: חתירה עם אצבעות ידיים פתוחות אפקטיבית יותר מחתירה עם אצבעות צמודות. גולשים ושחיינים יחתרו מהר יותר אם הם ינקטו במסקנה המדעית אליה הגיעו צוותי מחקר מובילים מרחבי העולם. האם באמת חתירה עם מזלג עדיפה על חתירה עם כף?

חתירה עם אצבעות יד צמודות דומה לצורת החתירה של כף המשוט, הכיצד ייתכן שהתקדמות במים אפקטיבית יותר עם חתירה בצורת מזלג? חתירה מהירה היא יתרון תחרותי לגולשים ולשחיינים. בכישורי חתירה טובים הגולש יעלה מהר יותר לליין-אפ, יעבור את מחסומי שבירות הגלים בקלות ויתפוס יותר גלים. מבין שלל הטיפים לחתירה אופטימאלית וניצול כוח מקסימלי שכולל את טווח תנועת היד, תזמון החתירה וכוח הגריפה מסתבר כעת שהסוד המרכזי דווקא טמון בין אצבעות היד.

צוותי מחקר מדעיים מאוניברסיטאות מובילות בעולם (אוניברסיטת טולוז בצרפת, אוניברסיטת דיוק בארה"ב ואוניברסיטת פרטוריה בדרום אפריקה) סתרו הנחה ישנה שמבוססת על היגיון של שכל ישר. במאמר שהתפרסם במגזין Journal of Theoretical Bioloogy מסביר צוות החוקרים כי משוט גדול מפעיל יותר כוח על המים שסביבו אך אינו בהכרח יעיל יותר בעוצמתו ממשוט עם רווחים. לפיכך, גם אם לחתירה עם רווחים בין האצבעות חסרה הכוח היא עדיין חזקה יותר בעוצמתה. מוסיפים החוקרים וטוענים כי בתוצאות הניסויים שערכו הוכח כי חתירה עם רווחי אצבעות מייצרת "רשת / קרום בלתי נראה" של מים שמשפרת את עוצמת התנועה ב-53%.

"המרווח האופטימלי בין האצבעות הוא בעובי כפול של שכבת הגבול של אצבע אחת. יתרון המהירות נובע מהפקת כוח גדול אשר בכוחו להרים מסה גדולה יותר מעל פני המים," מסכם המחקר.

במחקרם מסבירים המדענים כי אצבעות הידיים לא אמורות להיות פרושות לצדדים ברווחים גדולים אלא עם מרווח אופטימלי שבין 20-40 אחוז מקוטר האצבע (מחקרים אלו אושרו בסימולציות מחשב עם זרימת מים פרונטאלית), בצורה זו מופק הרבה יותר כוח שעוזר לשחיינים להרים את גופם גבוה יותר מעל המים ולשחות מהר יותר ולגולשים להגדיל את הספק החתירה על הגלשן ולהגביר את קצב ההתקדמות במים. מסקנה זו גם עולה בקנה מידה אחד עם חוקי הטבע הבסיסיים של חיות אשר שוחות / בועטות עם רגליהם בתוך המים בכדי להתקדם. "המרווח האופטימלי בין האצבעות הוא בעובי כפול של שכבת הגבול של אצבע אחת. יתרון המהירות נובע מהפקת כוח גדול אשר בכוחו להרים מסה גדולה יותר מעל פני המים," מסכם המחקר.

הקשי המחקר נוגדים את הרעיון האינטואיטיבי שבחתירה שבו כביכול אנו חותרים במים עם מזלג ולא עם כף אך עד כמה שזה יישמע מופרך תופתעו לגלות שרובכם כבר חותרים כך. אצבעות כפות ידנו אינן דבוקות האחת לשניה ובכדי לחסוך באנרגיה אנו נוטים לשחרר את השרירים ולהרפות את ידינו הקפוצות. אנו לא חותרים כמו שיני מגרפה מקופלות אלא פורשים את אצבעות ידינו קדימה. בתנועת כף היד שנעשית בתוך המים, מסת המים פותחת מעברים בין אצבעותינו וזהו בדיוק "הקרום הבלתי נראה" של המחקר הנוכחי. אז בפעם הבאה שאתם חותרים, תזכרו לפתוח קמעה את האצבעות ולחתור בקצב ובנחישות אל עבר הגל הבא.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים