חדשות
חדשותצילום ואומנות ← וויליאם פינגן זוכה בפרס פוליצר 2016 על ספרו 'ימים ברברים: חיים של גלישה'

וויליאם פינגן זוכה בפרס פוליצר 2016 על ספרו 'ימים ברברים: חיים של גלישה'

מאת יואב נקש אפריל 21, 2016

ישנם צלמי גלישה, כתבי גלישה ואולי אפילו מי שמכנים עצמם כ"עיתונאי גלישה" אבל אין הרבה כאלו שנחשבים ל"סופרי גלישה" ולבטח כאלו שזוכים בפרס פוליצר היוקרתי על יצירתם הכתובה. הגולש והסופר ווילאם פיניגן (William Finnegan) זכה בפוליצר לשנת 2016 על ספרו הביוגרפי / אוטוביוגרפי "ימים ברבריים: חיי גלישה" (Barbarian Days: A Surfing Life.).

ספרו של הגולש שהוא גם כתב עיתון הניו יורקר משנת 1984, זכה לביקורת אוהדת של וועדת פרס פוליצר אשר הגדירו אותה כ"יצירה משובחת ועשויה היטב של אובססיית זכרונות ילדות". עם זכייתו בפרס האמריקאי היוקרתי ביותר לספרות  בקטגוריית "Art and Letters" פיניגן גם ישלשל לכיסו סכום של 10,000 דולרים.

בספרו "ימים ברבריים" מתאר פיניגן את ההתמכרות היפה שלו לגלישה, הצורך שלו במחקר מעמיק, עיסוק מסוכן שהיה גם לבילוי לא מוסרי, דרך חיים. הספר המעוטר חושף את סיפורו על הגלים ועל היבשה, ההתנסות שלו ב-LSD בזמן שגלש בים ענק בהונולואה ביי, המכאובים, המאבקים הנפשיים, הפיזיים ועל גישתו הבקורתית לתרבות הגלישה בהונולולו של שנת 1960.

על אף שפיניגן בילה את מרבית חייו בין קליפורניה להוואי, הוא גם טייל רבות מסביב לעולם וספרו הוא גם סוג של אוטוביוגרפיה אישית אם כי כזו שלא מוגדרת כך באופן רשמי. בספרו ישנם רשמים על חוויותיו ביעדי גלישה רחוקים אשר כוללים את סמואה, טונגה, מדגאסקר ואינדונזיה. פיניגן מעביר את התחושות שבביקור במקומות נידחים באותם זמנים רחוקים, התרבות, ההווי וכמובן הגלים והגלישה.

גלישה הוא חלק בלתי נפרד מעולמו וחייו של פיניגן וספרו "ימים ברבריים: חיי גלישה" הוא קסם של יצירה כתובה לקריאה. ספר גלישה זה, זוכה פרס פוליצר, מוצע למכירה באמאזון אך טרם תורגם לעברית.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים