חדשות

סנונית של שינוי: בקליפורניה נאסר על שימוש בשקיות ניילון

מאת יואב נקש נובמבר 15, 2016

אם ישנו דבר שצריך לבטל מהעולם באופן מיידי תהיה זו שקית הניילון החד פעמית. את התוצר הפטרוכימי שהשתלט על כל חלקת אדמה וים טובה, שעף עם הרוח ללא שליטה ושחונק כל חי צריך להכחיד ולהפטר ממנו לתמיד. אבל עד שזה יקרה ומיליארדי אנשים יגמלו מהשימוש בשקית הקטלנית, לפחות בפינה אחת בעולם החליטו להתחיל מגמה של שינוי ולאסור את השימוש בה. תושבי מדינת קליפורניה החליטו לאסור שימושן לקניות ונשיאת מצרכים - וזה גם מעוגן בחוק.

שקית הפלסטיק הפכה לסכנה העיקרית לחיות הים ולדגה וננדרש לה מאות שבשנים בכדי להתכלות. תושבי קליפורניה בלבד זורקים מידי שנה כ-14 מיליארד שקיות פלסטיק ובמשאל העם מיום ה-8 בנובמבר 2016, החליטו 52 אחוזים מהתושבים להסתכל אל עבר עתיד נקי. על אף נסיונותיהן של יצרניות שקיות הפלסטיק לטרפד את החלטה מספר 67, החוק שנקבע בשנת 2014 ימשיך לאכוף את האיסור בשימוש בשקיות בסופרמרקטים ובמרכולים הגדולים.

המנצחים,  "Yes For 67" שהצליחו להעביר את החוק מדגישים ש"הלובי של שקיות הפלסטיק האמריקאי" ניסה לטרפד בכל דרך אפשרית את החלטה 67 וכל שעניין אותם זה רק איך להמשיך לעשות כסף. ארבע חברות ייצור שקיות פלסטיק מצפון קרוליינה, טקסס וניו ג'רזי הוציאו כ-6 מיליון דולרים על קמפיין נגדי וזאת על אף שאין להן מפעלי ייצור בקליפורניה והם לא מעסיקות תושבים מהמדינה כלל.

על אף זאת, פעילי סביבה מאמינים שהעיכוב באכיפת החוק אפשר ייצורן של 20 מיליארד שקיות פלסטיק נוספות ששוויין מוערך בכ-160 מיליון דולרים. כעת מקווים רבים מהתושבים שיהיה ניתן לאכוף את החלטה 67 ביתר שאת וכך לא רק שיתאפשר להם להגן על מקורות הטבע ושלומו של החי אלא גם יפחיתו את הוצאות הניקיון. - בדרך זו כולם מרוויחים!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים