שעון חושך? צלם ים נשאר בקיץ לחודש נוסף...!

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

הטמפ' נושקת ל-30 במהלך היום, טמפ' מי הים 28 מעלות, השמש זורחת ב-06.30 ושוקעת בדיוק 12 שעות לאחר מכן (נכון ליום השוויון שחל ב-21.09.2012). אמנם שעות אור היום מתקצרים, השמש שוקעת מוקדם יותר והקיץ טרם נגמר אך הממשלה החליטה לעשות ווידוא הריגה לקיץ עם הזזת מחוגי השעון מוקדם מהרגיל ל"שעון חורף" דכאוני. כאות מחאה ובהתאם לשעון הביולוגי של הטבע, צלם ים ימשיך לעבוד במתכונת של שעון קיץ עד תחילת חודש נובמבר!
 

זמן. המקור הלטיני למילה Time באנגלית היא Temp (כמו שהוגים אותה בצרפתית), ההשראה לשימוש במילה לקוחה מהמילה Temple שפירושה מקדש או כנסייה. בימי הביניים הייתה זו הכנסייה שקבעה את זמני התפילות, החגים והמועדים ולפיה התפתחה שפת הזמנים המוכרת לנו כיום. מסתבר שגם מאות שנים אחרי אותה תקופה נושנה, בזמנים מודרנים אלו בארץ ישראל היפה, את הזמנים מכתיבה לנו הדת.

art3


הממשלה החליטה שלא להחליט, ובלילה שבין שבת לראשון, בשעה 2:00 לפנות בוקר, נעביר את השעון שעה אחת לאחור. 177 ימי קיץ ארוכים ולוהטים של שנת 2012 הם כאין וכאפס לעומת 193 ימים של שעון קיץ שהיו לנו בשנה שעברה, ולהבדיל מכ-210 ימים של שעון קיץ הנהוגים במדינות העולם המערבי והצפוני (באירופה לדוגמא). גם השנה תקופת שעון הקיץ בישראל הייתה צריכה להיות ארוכה יותר ולהימשך עד תחילת אוקטובר אך הצעת החוק של שר הפנים אלי ישי, שקובעת ששעון הקיץ יימשך 193 ימים בשנה, עברה לפני כמעט שנה בקריאה ראשונה, אלא שהיא עדיין תקועה בהכנה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הפנים של הכנסת, שם היא אמורה להתאחד עם הצעות החוק שהגישו חברי הכנסת ניצן הורוביץ ורונית תירוש.

אז מה כל העניין סביב שעון חורף וקיץ ומדוע מזיזים את השעה? מטרתה העיקרית של הנהגת שעון קיץ וחורף היא להתאים את שעות פעילות בני האדם בעבודתם בחפיפה לשעות אור היום הטבעי של השמש. – זהו כל הסיפור, אך מכאן מתחילות כל ההתנגדויות. התוצאה של פעילות זו כשהיא מתבצעת באופן שרירותי ומקדימה את זמנה מביאה לפגיעה כלכלית, חברתית, סביבתית ובריאותית כאחד.

art4

מדינת ישראל ממוקמת בסביבות קו רוחב 32°, מצפון לחוג הסרטן, אך עדיין קרוב יחסית לקו המשווה. מספר שעות האור בישראל הוא כ-10 בשיא החורף, ומעט יותר מ-14 בשיא הקיץ. ישראל שוכנת בחלק המזרחי של אזור הזמן  שלה, ולפיכך, שעת זריחת השמש מוקדמת ממילא, אפילו בחורף. לפיכך הפעלת שעון קיץ לתקופה ממושכת תאזן את המצב הזה, ותקרב את שעות הפעילות לשעות האור.

400,000 איש חתמו על עצומה בעד התחלת שעון החורף בסוף חודש אוקטובר, אך הדבר לא שינה במאומה. כל ההסברים שאותם מגבים מחקרים עובדתיים על כך ששעון קיץ יחסוך באנרגיה, יצמצם את תאונות הדרכים, יגביר פריון עבודה וימנע דיכאונות נפשיים ניתקל בחומה אטומה של מועד יהודי בן יום אחד: יום כיפור. הסיבה הרווחת  לאכיפת שעון החורף על ידי ממשלת ישראל היא לקצר כביכול את זמן הצום ביום כיפור אבל אפילו תירוץ זה מעוות לחלוטין כיוון שהצום נמשך בכל מקרה 25 שעות והזזת השעון רק מעבירה אותו לשעות חמות יותר לצמים ולמתפללים. – גם, אני בתור יהודי, חילוני אך שומר מצוות שמקדש את כל חגי ישראל אני לא מוצא בדל הגיון בהקדמת "שעון החורף". יותר מכך אני מוצא אותה שערורייתית, חסרת היגיון ולא פרודיקטיבית. ...עצומה רשמית, לייקים בפייסבוק ו-30 מעלות לא שינו את רוע הגזירה. כל עוד הבנקים לא יעבדו במתכונת שעון קיץ נאלץ בעל כורחנו לעבור לשעון חורף. אבל אולי לא כולם...

art 2

 

כאות מחאה, כתושב ישראל וכדור הארץ שנע על צירו החלטתי להפסיק עם הברברת ולהתחיל לעשות מעשה. באופן אישי אין בכוונתי להזיז את מחוגי השעון שעה לאחור ואתר "צלם ים" ימשיך לעבוד במתכונת של שעון קיץ עד ל-1 בנובמבר 2012. לפיכך, כל התכנים שמופיעים באתר צלם ים יהיו לפי שעון קיץ וזה כולל את השידור היומי, שעות השידורים החוזרים של המצלמה בשידור חי, שעות וזמני הפעילויות וכל שאר התכנים שידרשו במתן שעה. לצידם אוסיף תזכורת בראשי תיבות של "שעון קיץ" להלן: ש.ק.

 

אני מתנצל מראש אם הדבר יעורר אצלכם בלבול ואי נחת. נכון, זה מסובך. זה לא יהיה קל, זה מבלבל וזה לא ממש מתאים למציאות שבה אנו חיים שבה שעות פתיחה וסגירה של מוסדות ציבוריים קובעים את שעות השינה והיקיצה שלנו, אך זה נראה לי בהחלט טבעי והגיוני לעשות כך בהתאם לחוקי הטבע!

כשכל המדינה עוברת לשעון חורף יש גם צדדים חיוביים למי שנשאר בקיץ: עם "שעון הקיץ" לא נאחר לעבודה, נקדים להתעורר, ננצל את רוב שעות היממה, נוכל ליהנות משעות רבות של אור שמש ונקצר את ימי החורף החשוכים... עד לשעון הקיץ הבא שיחול ב-30.03.2013.


יואב נקש – 23 בספטמבר 2012, שעה 02.00 בלילה (שעון קיץ)

 

צלם ים

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים