משמן ירוק לקצף לבן: לראשונה, גלשן גלים העשוי 100% אצות

מאת יואב נקש אפריל 28, 2015

חומר הקצף (פוליאתילן) שממנו מיצרים את מרבית הגלשנים, מקורו בתרכובת פטרו כימית רעילה שבסיסה הוא נפט אבל נפט הוא אינו תוצר של של שלדי דינוזאורים כי אם פוסילים (מאובנים) של אצות ימיות שהתמוססו בלב האדמה במשך מאות מיליונים שבשנים. על בסיס ההנחה שמקור הנפט הוא באצות, כימאים מאוניברסיטת סאן דייגו (UC San Diego) עשו בהם שימוש טבעי וייצרו גלשן גלים ראשון מסוגו.

מרבית הציוד של הגולשים הוא רעיל, מזהם ומזיק מאוד למגרש המשחקים שאותו הם אוהבים. הגולשים מכניסים אל הים תוצרים פטרו-כימיים, מלאכותיים ומעובדים שבייצורם הם כבר פגעו בסביבה ובשימוש בהם הם ממשיכים את הנזק האקולוגי בים. תעשיית הגלישה בעולם מחפשת כבר שנים רבות חלופות שאינן מזהמות. ישנם פיתוחים רבים וניסויי כלים ירוקים מדעיים וככל שהזמן חולף נראה שהיום בו הגלשנים יהיו חפים מכל שיט נעשה קרוב מתמיד. קחו לדוגמא את הגלשן הזה שאותו ייצרו כימאים מאוניברסיטת קליפורניה בסאן דייגו העשוי מ-100% אצות.

גלשן ירוק עשוי אצות. העתיד בייצור סביבתי ובר-קיימא של גלשני הגלים 

הגנטיקן שמוביל את פיתוח גלשן קצף האצות, סטפן מאיפילד (Stephen Mayfield) מקורב מאוד אל נושא הגלישה שכן הוא כבר גולש קרוב ל-50 שנה. יחד עם עמיתיו, מארטי גילכריסט (Marty Gilchrist), מנהל החברה הגדולה ביותר בצפון אמריקה לייצור קצפים ( Arctic Foam) והגולש ההיפסטרי שידוע בחיבתו הרבה לנושא האקולוגי, רוב מצ'אדו, הם הציגו את היצירה הירוקה האחרונה שלהם לגלשן העשוי מחומר טבעי בלבד.

סטודנט לכימייה באוניברסיטת סאן-דייגו מייצר קצף גלשנים העשוי מאצות

"אנו מקווים שראש עיריית סאן דייגו, ישים את הגלשן הזה במשרדו ויוכיח לכולם שלא רק שהעיר היא חממה לחדשנות פורצת גבולות, אלא גם שיתוף פעולה במגוון רחב של תחומים", אומר סטפן מאיפילד. "הגלשן העשוי אצות מתאים מאוד לקהילת הגולשים ולקשר שלנו עם הים."

הפרויקט החל לפני מספר חודשים כשתלמידיו של מאייפילד יצרו נפט ביולוגי העשוי מאצות. במהלך המיזם הם צירפו לשורותיהם גם סטודנטים לכימיה שניסו למצוא פתרון לבעיה: כיצד לייצר קצף פליורית'ן (polyurethane) משמן אצות. "אנשים רבים אינם מבינים שנפט הוא בעצם שמן אצות", מסביר מאיפילד. "אלו הם מאובנים שנקברו עמוק בתוככי האדמה במשך 300-400 מיליון שנה."

מימין לשמאל: הגנטיקן סטפן מאיפילד, הגולש רוב מצ'אדו, פולקונר (ראש עיריית סאן דייגו) ומארטי גילכריסט (בעליה של חברת ייצור קצף הגלשנים) מציגים את גלשני הביו העשויים אצות.

כשערבבו את השמן עם תרכובת סיליקט, הסטודנטים באוניברסיטת סאן דייגו הצליחו להפוך את השמן לחומר שנקראר "polyols" - חומר קצפי קשה הדומה לתכונותיו של קצף הפוליורית'ן. כשהניסוי הראשוני נחל הצלחה, מאיפילד יצר קשר עם חברת ביו-טק בקליפורניה (Solazyme) שסיפקה להם ליטרים רבים של שמן אצות. לאחר שהסטודנטים לכימיה הפכו את שמן האצות לקצף, חברת הגלשנים Artic Foam נכנסה לתמונה. החברה עצבה את הגלשן, שייפה אותו, עטפה אותו ברשת טבעית של פיברגלאס ומרחה אותו בגלאס אורגני.

החזון של מאיפילד (ולבטח גם של שאר העולם) הוא שבעתיד כל הגלשנים יהיו עשויים באותה הדרך. הפיברגלאס יגיע ממקורות מתחדשים, הגלאס ממקור ביו-טבעי והקצף על בסיס שמן אצות. חזון אחרית הימים לגולשים ושוחרי הסביבה שבתקווה יתממש ויהפוך למציאות נקייה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים