חם ונקי: חליפת גלישה מן הטבע ראשונה מסוגה...!

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

כשיצרני חליפות הגלישה מדברים על בד הניאופרן, הם בדרך כלל מסיטים את מבטם כלפי מטה בבושה. אין זה בגלל שהחליפות אינן מגשימות את מטרתן אלא מכיוון שכולם יודעים שזהו המוצר שאין לו אלטרנטיבת ייצור סביבתית. כשמדובר בקהילת הגולשים וחובבי הים שמייצגים את התנועה לשמירה על הסביבה, חליפת הגלישה נותרה המשימה העיקרית למציאת חלופה ירוקה. בעקבות כך, שתי חברות אמריקאיות מפתחות בימים אלו את החליפה הירוקה הראשונה מסוגה.

art5art6
לפני מספר שבועות פרסמתי כתבה מקיפה על חליפות הגלישה. הכתבה המפורטת כללה הרבה מאוד ממרכיביה של החליפה והבעיה שטמונה בתהליכי הייצור המזהמים של בד הניאופרן, בעקבות כך הבעתי צער שטרם יוצרה חליפה ירוקה מרכיבים סביבתיים שתענה על דרישות הבידוד התרמי. בבסיס אמונתי ישנו תמיד פתרון ירוק לכל מוצר מזהם וההפתעה המשמחת היא לגלות שישנם אחרים שיודעים לממש את החזון ולהפכו למציאות. לפני מספר ימים הכריזו חברת פטגוניה (patagaonia) וחברת יולקס (Yulex) שהן מפתחות את חליפת הגלישה של הדור הבא המיוצרת מרכיבים טבעיים בלבד ובכוונתם להשיקה לקראת אביב 2013.

art2ניאופרן הוא גומי סינתטי שנמצא בשימוש שנים רבות, המרכיב העיקרי במוצרים רבים וביניהם חליפות הגלישה. על אך שהוא הבד האולטימטיבי שדוחה מים תהליך ייצורו הוא כימי ומזהם, בד הניאופרן מכיל חומרים מסרטנים ותהליך ייצורו פולט גזי חממה רעילים לאטמוספרה. במשך שנים יצרנים שהיו מודעים לחומרה שבייצור הניאופרן חיפשו אלטרנטיבות שונות לייצורו בצורה פחות מזהמת, אבל רוב המוצרים עדיין כוללים תוצרי נפט וכימיקלים רעילים.

art3פטגוניה היא חברה מובילה בתחום הביגוד וההנעלה למטיילים, מוצרים רבים משמשים את העוסקים בענף הגלישה ובענפי ספורט אחרים. יולקס היא חברה טכנולוגית ירוקה העוסקת בפיתוח חקלאי מבוסס לרפואה, מוצרי צריכה, תעשייה ומוצרים המופקים מביו-אנרגיה. לאחר 4 שנים של שיתוף פעולה מסחרי, שתי החברות ליכדו כוחות למציאת חלופה לבד הניאופרן שתהליך ייצורו מזהם והכריזו על פיתוחו של בד חדש העשוי מגואיול (Guayule), צמח בוטאני לחומר בר-קיימא שאותו מגדלים בארה"ב ומשמש תחליף טבעי לגומי. שתי החברות מבטיחות שחליפת הגלישה הירוקה תהיה גמישה ב-30 אחוז יותר מחליפות אחרות, תתייבש מהר יותר ועם בידוד תרמי מצויין.

art4"המטרה שלנו הייתה ליצור נוסחה חדשנית שבנויה על 100% בסיס טבעי", מסביר אסון מק'קאפרי, מנהל רכש הגלישה בחברת פטגוניה, "הגישה הראשונית שלנו הייתה להשתמש בחומרים מוכרים כגון צמר שידועי בתכונות הבידוד ולשלבם עם המעט ביותר של בד הניאופרן, אבל מהר מאוד הבנו שעלינו ליצור חומר חדש שיכול להיות תחליף מלא לבד הניאופרן וכך הגענו לגואיול". צמח הגואיול, או בשמו המדעי Parthenium argentatum הוא יבול שאינו למאכל, גידולו אינו מצריך חומרי הדברה, אינו מצריך השקיה רבה ובהשוואה לייצור הניאופרן תהליך הייצור של הגואיול נקי ביותר. שיח הגואיול היה בשימוש רב מזה מאות בשנים ושימש בתרבויות העתיקות של צפון אמריקה כחלופה טבעית לגומי.

green wetsuit plant based חליפת גלישה ירוקה


חליפת הגלישה הירוקה תצא לשווקים באביב 2013. בתחילה הוא תופץ ביפן וארה"ב ולאחר מכן היא תשווק בכל רחבי העולם. מחירה עדיין לא פורסם אך הערכתי שמתבססת על מחירם של מוצרים ירוקים היא שהיא תעלה יקר יותר מחליפות הניאופרן – אבל הדבר החשוב ביותר שבמים הקרים יהיה חם ונקי...!


כתבה מאת יואב נקש – דצמבר 2012

 

 

צלם ים

 

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים