חדשות

שנת הכריש: ב-2015 היה מספר שיא של תקיפות כרישים. מה הסיבה לכך?

מאת רעי קציר פבואר 15, 2016

בשנת 2015 נקבע שיא חדש של תקיפות כרישים ברחבי העולם. 98 תקיפות, כאשר 6 מתוכן היו קטלניות, מצביעות על עלייה של 26 תקיפות ביחס לשנה הקודמת ויותר מ-40 תקיפות ביחס לשנת 2005. האם הסיבה לכך נעוצה בהתחממות האוקיאנוסים והאם עלינו להכנס לפאניקה? המדענים סבורים שהסיכוי לתקיפת כריש דוקא הולך וקטן. (כתבה זו נכתבה ע"י בריאן קלארק הווארד עבור אתר נשיונל ג'אורפיק ותורגמה ע"י רעי קציר).

לפי נתוני המרכז הבינלאומי לתקיפות כרישים, הסיבה העיקרית לעלייה בתקיפות הכרישים הן התחממות האוקיינוסים בעקבות תופעת ה"אל ניניו" שחלה השנה, ההתחממות הגלובלית (2015 נחשבת לשנה החמה ביותר בהיסטוריה), מחסור בסופות גדולות במרבית המדינות המפותחות והתחזקות יחסית של הכלכלה העולמית אשר גרמה לעלייה במספר התיירים באזורי החוף.

כל המשתנים הללו ביחד גרמו ליותר אנשים להיות בדרכם של הכרישים, שמעדיפים להימנע ממפגש עם בני האדם ואינם מסמנים אותם כמזון, למרות מה שמצטייר מסרטי קולנוע רבים, כך לפי דברי ג'ורג' בורג'ס, מי שהשלים את הדו"ח הנוכחי.

על פי נתוני הדו"ח, בארה"ב מספר תקיפות הכרישים הגיע בשנה החולפת ל-59, מספר שיא, כאשר רובן היו במדינות פלורידה, דרום קרוליינה וצפון קרוליינה, זאת לעומת השיא הקודם של 53 תקיפות בשנת 2014. באוסטרליה היו בשנה החולפת 18 תקיפות ובדרום אפריקה 8 תקיפות.

האי ריוניון ואוסטרליה הן שיאניות תקיפות הכרישים לשנת 2015. בריוניון היו יותר תקיפות קטלניות.

הסיכוי לתקיפת כריש רק הולך וקטן

לדברי בורג'ס, המספרים הללו לא צריכים להכניס אנשים לפאניקה, כיוון שהסיכויים של אדם להיות קורבן לתקיפת כריש רק הולכים וקטנים וזאת בגלל שכיום יש יותר אנשים בחופים ובמים מאשר בשנים קודמות. בורג'ס מקביל את המצב לתאונות דרכים ואומר כי "ב-2015 היו יותר תאונות דרכים קטלניות מאשר ב-1950, אבל זה לא אומר שרכבים נהיו יותר מסוכנים, אלא שכיום יש יותר אנשים על הכביש".

למעשה, מספר ההרוגים מתקיפות כרישים בעשור האחרון נשאר קבוע, ועומד על שישה, למרות העלייה והירידה במספר התקיפות לאורך השנים, כך שהסיכוי של אדם להיתקל בכריש עדיין נשארים נמוכים.

מחקר משנת 2014 של אוניברסיטת "טולן" בלואיזיאנה, טוען כי הסיכוי למות מתקיפת כריש עומד על אחד לשמונה מיליון לעומת מוות בתאונת דרכים העומד על אחד לתשעים. מחקר אחר טוען כי הסיכוי לתקיפה על ידי כריש עומד על אחד ל-11.8 מיליון.

"יותר חשוב לזכור כי בני אדם הורגים הרבה יותר כרישים מאשר כרישים הורגים בני אדם", כך אומר בורג'ס, שמציג את הנתון של מאה מיליון כרישים הנהרגים מדי שנה על ידי בני אדם, כאשר חלק ממיני הכרישים נמצאים בסכנת הכחדה או תחת איום כלשהו למרות שמינים אחרים עושים סוג של "קאמבק", וזאת בזכות חקיקה מהשנים האחרונות המגינה על כרישים. 

גולש עם "חבר". אפשר לנקוט בצעדים בסיסיים בכדי להמנע ממפגש עם כריש אם כי לא באופן של 100 אחוז.

מה גורם לעלייה במספר התקיפות עם השנים?

מאז 1900, מספר תקיפות הכרישים נמצא בעלייה קבועה, כאשר הסיבה העיקרית היא הגידול באוכלוסיית בני האדם, כאשר יותר אנשים נמצאים בחופי הים, ומי שנמצא בסיכון יותר גבוה הם גולשים, צוללנים ושחיינים.

סיבה נוספת היא התחממות האוקיינוסים, שהגדילה את המרחב הימי של הכרישים, וגרמה ליותר אנשים להיתקל בכרישים במקומות בהם לא ציפו להם.

לדברי בורג'ס, סיבה נוספת לעלייה במספר התקיפות היא הטכנולוגיה. "כיום כל תקיפה הופכת לכותרת מדיה, כיוון שגם בחוף לכל אחד יש טלפון איתו אפשר לתעד את האירוע, כאשר בעבר תקיפות רבות פשוט לא היו מדווחות".

ולמרות הכל, הסיכוי להיות קורבן לתקיפת כריש נשאר נמוך, והימנעות מכניסה למים בלילה או באזורי דיג תקטין את הסיכוי אפילו עוד יותר. כריש מסוגל להריח דם ושתן ממרחק של כ-2 ק"מ ולכן גם חבישה של כל חתך שעלול לדמם והימנעות מעשיית שתן במים תקטין את הסיכוי.

בשורה התחתונה, צריך לזכור שלכרישים תפקיד חשוב במערכת האקולוגית של האוקיינוסים, ושאנחנו בני האדם בסך הכל אורחים בעולם שלהם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
רעי קציר

רעי קציר, יליד 1985. נולד וגדל בחוף בית ינאי. חולה ים, גולש, צלם ופעיל סביבתי. טייל וגלש ברחבי העולם וגר 5 שנים בקוסטה ריקה. מרגיש הכי טוב בחום טרופי ובמדינות לא מערביות. מנסה לתפוס בצילום אינטרקציות ייחודיות ולא רק גולשים ששוחטים גלים. מוטו לחיים: Anything that gets your blood racing is probably worth doing - Hunter S. Thompson. פייסבוק / אתר

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים