בשבילנו זה ריח 'החיים', אבל לניחוח הים יש מקור מסתורי שמגיע מהמעמקים

הריח שנקלט בשיערות ראשנו, הצלילים הבוקעים מרשרוש הצדפות והטעם הייחודי שנשאר על השפתיים - כל אלה ועוד, הם חלק בלתי נפרד מחווית השהייה שלנו בכחול הגדול. לחלק מחוויות אלו קיים הסבר מדעי ולשאר, סיפורים משעשעים העוברים מדור יצירתי אחד לבא אחריו. לריח המוכר שנושא איתו אוויר הים יש מקור ה'אחראי' ישירות על הפצתו וכיום, עם התפתחות המחקר המדעי, כבר אפשר לאפיין אותו בבירור.

מאת גבריאל דינקין אוקטובר 30, 2020

קרוב ל-400 לוויתנים מתו בחופי טזמניה; אחת מההחפות הגדולות ביותר בהיסטוריה של אוסטרליה

מה עוד צריך לקרות כדי שהשנה הזו תחשב לטרגדיה הכי גדולה בהיסטוריה האנושית? עוד כמה "מכות" כואבות העולם הזה צריך לקבל בשביל שאנחנו נתעורר? המציאות כבר לא טופחת בפנינו אלא מטיחה בנו מכה אחר מכה שמזעזעת את יסודות החיים. 380 לווייתנים נווטנים מתו בהחפה שנחשבת לאחת מהגדולות בהיסטוריה של אוסטרליה. 380 יונקים מלכותיים מצאו את מותם לאחר שהיו כלואים במפרץ בטזמניה ואין לאף אחד מושג מדוע. אנחנו יודעים שבשנת 2020 כבר אין לאף אחד תשובות לכלום.

מאת יואב נקש ספטמבר 25, 2020

מיכלית עלתה על שרטון במאורציוס: כתם הנפט מרעיל את הסביבה

ספינה עם דגל פנמה שהובילה כ -4,000 טונות דיזל ונפט, גרמה לאסון סביבתי במי הים של מאוריציוס לאחר שעלתה על שרטון. הספינה "MV Wakashio" ששטה מסין לברזיל, עלתה על שרטון ב- 25 ביולי בקרבה לאי שנמצא באוקיאנוס ההודי ממערב לאפריקה. הנזק הראשוני היה אדיר והמלחים ניסו למנוע דליפות נפט נוספות אך בעקבות רוחות חזקות ותנאי ים רוגש נוצרו סדקים חדשים בגוף הספינה והנפט ממשיך לדלוף ולהתפזר באזור השונית השברירית.

מאת יואב נקש אוגוסט 14, 2020

ים משובץ: מהי תופעת הגלים המרובעים ומדוע זה מסוכן?

אנו רגילים שגלים הם עגולים, לעיתים "משולשים" (בשפת הגולשים) הם נעים בפסים ישרים מקבילים אלי חוף ולעיתים בנטיה או זוית שונה בגלל תופעות אקלימיות וגיאולוגיות, אבל גלים מרובעים שמשווים לים מראה של לוח דמקה? פה כבר מדובר בתופעה נדירה ומאוד מסוכנת למי שנקלע לתוכה.

מאת יואב נקש אוגוסט 03, 2020

מחקר חדש מנבא שכמות הפלסטיק בים תשלש את עצמה עד שנת 2040

פלסטיק הפך למוצר שכיח על מדפי החנויות ובבתים שלנו ומשמש באופן נרחב כאריזה או כמוצר מוגמר מכיוון שהוא רב-תכליתי וזול. אבל הנוחות הזו מגיעה עם מחיר יקר. פסולת פלסטיק מוצאת את דרכה למרחבי הים והאוקיאנוסים בשיעור של כ -11 מיליון טונות בשנה ובכך פוגעת בחי ובבתי גידול שבריריים וגם בנו, בני האדם, בעקיפין. מחקר חדש חוזה שאם העולם ימשיך לצרוך ולזרוק פלסטיק כהרגלו, כמות הפסולת הפלסטית באוקיאנוסים תשלש את עצמה ב-20 השנה הבאות.

מאת יואב נקש יולי 28, 2020

יסודות וטעמים: מהי התרכובת הכימית של מי הים?

מי הים הם עולם - עולם של טעמים, ריחות ותחושות. עולם שלם שבו סך מרכיביו הם מספר יסודות כימיים שאותם ניתן לספור על כ-10 אצבעות. זה נכון שבעשורים האחרונים נוספו לצערנו עוד תרכובות כימיות רבות ומזהמות אבל בבסיסו, למי הים יש יסודות דומיננטים שמזוהים כמעט בכל דגימה שתלקח ברחבי העולם.

 

מאת יואב נקש יוני 01, 2020

בגישה שונה: פחי האשפה בחופים הם לא הפתרון, אלא הבעיה

עונת הרחצה רק נפתחה וכבר אפשר לראות את ניצני מפגעי האשפה שמשאירים המבקרים בים. כמידי שנה, כך גם בתקופת פוסט-קורונה, אנו מתוודעים למציאת מקוממת שגורמת לתחושת קבס - שאט נפש מאנשים שמשאירים זוהמה בלכתם מהחופים. התרעומת של חובבי הים נשמעת ברוב קולות בכל פוסט ותגובה במרשתת ורבים מאיתנו מחפשים לשים לכך סוף כשאנו מעלים הצעות לפתרון. זה ישמע מאוד לא שגרתי, אולי אפילו שערורייתי אבל הפתרון ללכלוך בחופים וחינוך האנשים בשמירה על הניקיון חייב בצעד קיצוני - כזה שעוד לא נעשה בעבר ויש בו לשנות הרגלים ישנים שדווקא יקשו על קהל המבקרים בים - ולא, לא מדובר (רק) בקנסות אלא בפינויים המוחלט של כל פחי האשפה מהחופים.

מאת יואב נקש מאי 20, 2020

גלים מסוג אחר: מהם גלי סייש (Seiche)?

גלי הים נשברים במגוון צורות אך מתהווים בשלוש דרכים עיקריות: רוח, לחץ אטמוספרי ותנודות ססמיות. דוגמאות לכך אנו מכירים מגלי הגלישה הנפוצים בים, מתופעת גלי הגאות בנהרות ואפקט גלי הצונאמי בהתאמה. בכל אותן הצורות זרימת הגלים נעה מכיוון אחד ונשברת בסופה של הדרך על חוף או גדה בצידו השני כאשר כל האנרגיה של הגל מתפזרת ועושה מקום לגל נוסף אחריו. אלא שישנו סוג של גל שפועל על פי כוח פיזיקלי אחר ובו הגל נע קדימה ואחורה כמו מטוטלת - גל זה נקרא סיש (Seich).

מאת יואב נקש מאי 10, 2020

פרויקט ניקיון האוקיאנוסים של בויאן סלאט מלקט פסולת פלסטיק בהצלחה

שבע שנים לאחר שהעלה לראשונה את הרעיון לניקיון האוקינוסים, בויאן סלאט חוגג היום את הצלחתו. המיזם האדיר שתכנונו והפקתו ארכו שנים רבות הגיע למקום שבו כולנו מרוויחים בגדול. הפתרון הפאסיבי שמתבסס על ליקוט של פסולת פלסטיק צפה בשימוש הכוח הטבעי של זרמי הים, מוכיח את יעילותו עם לכידת פסולת רבה.

מאת יואב נקש אוקטובר 04, 2019

שלישי ים כי טוב: פעילות ניקיון חופים באשדוד שתעשה לכם גם נקי בנשמה

ככה, ובאופן טבעי, יהיה מי שירים לכלוך בחופי הים ולבסוף גם ירים יוזמה. נוי שושן מוזיקנסקי בת ה-31 היא שוחרת סביבה מאשדוד שהים זורם בעורקיה ובנפשה כמיהה אמיתית לשינוי. היא לא יכולה היתה להתעלם מהפסולת הרבה שמוטלת על החוף ופתחה בפעילות ניקיון התנדבותית שתכליתה הגברת המודעות לשמירה על הניקיון בחופים ופעילות קהילתית אקטיבית לאיסוף הפסולת.

מאת יואב נקש אוגוסט 29, 2019
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים