אנדי איירונס - סיפורו של אלוף עולם

מאת יואב נקש נובמבר 05, 2011

קשה לקבל את העובדה כאשר מישהו הולך לעולמו, הרבה יותר קשה לקבל את זה כשמדובר במישהו שמהווה השראה לכלכך הרבה גולשים ברחבי העולם ושהספיק להיות אלוף העולם. בתאריך 03.11.2010 ענף הגלישה העולמי הרכין את ראשו על מותו המצער של אלוף העולם לשעבר אנדי איירונס מהוואיי. איירונס בן ה-32 נמצא ללא רוח חיים במלון בדאלאס טקסס בשעה שחזר מתחרות בפורט-ריקו. הסיבה למותו אינה ידועה בברור אך עם זאת יש אומרים שהוא נאבק זמן רב במחלת הדינגי. איירונס זכה בשלוש אליפויות עולם בשנים 2002-03-04.

אנדי התחיל לגלוש בשבירות הקרובות לביתו בקוואי, הוואי. התמזל מזלו לגור בקירבה אל הים ואל הפוינטים של הגלישה שהיו בעצם כמו שלוחה נוספת של הגינה של ביתו. ואם זה לא הספיק אז היה זה גם אחיו הצעיר ממנו ב16 חודשים, ברוס, שדחף אותו להתחרות ונתן לו רוח גבית תחרותית משלו.

שנות הזהב – 2002-2003-2004

במהלך דרכו ב-WQS ובראשית ימיו באליפויות העולם של הWCT, אנדי רכש הרבה מאוד ביטחון עצמי שהתבטא ביחס בוטה וחסר גבולות כלפי מתחריו. הוא נודע כטיפוס הכי "קול" ויחד עם זאת יהיר דבר שהקנה לו שם של מורד ה-WCT. בעקבות כך, לא הרבה האמינו שהוא יהיה הדבר הגדול הבא של הגלישה אבל במהלך הזמן הוא למד לשלוט באופי הטמפרמנטי שלו ולנתב את זה לתחרויות שבהם פשוט היה קשה לנצח אותו.

בין השנים 1998-2000 אנדי נאבק לשמור על המיקום שלו באליפויות העולם של ה-WCT. אבל יחד עם זאת הוא למד שיעור חשוב בחיים שעזר לו להתקדם בשנים שלאחר מכן.

2002

אנדי הוביל בשנים 2002-03-04. זה התחיל עם ניצחון משמעותי ראשון בריפ קארל פרו בבלס ביץ' אוסטרליה בשנת 2002 שבו הוא הביס את סאני גרסיה שהחזיק בתואר אלוף העולם לשנת 2000, משם הוא המשיך למקום האהוב עליו בטהיטי, על הגל של טיהאפו הוא טיפס בדירוג ובהובלה. אנדי הפך לגולש מקצועי, מהיר וקשה לעצירה. הדהירה שלו המשיכה במקום השני בצרפת מה שהוביל אותו לנצחון בבילבונג פרו בספרד. הוא נכנס רק למקצה אחד של ה-WQS אבל הוא הגיע לגמר של וואנס הוואיין פרו בהלוויאה. ההתמדה והכישרון הביאו אותו לנצחונות מרשימים ב- Xbox Pipeline Masters וזכיה בתואר היוקרתי של תחרות Vans Triple Crown of Surfing. כשהוא מפוקס יותר מתמיד אמרו עליו שהוא יכול היה לנצח עם עיניו עצומות – עד כך היה טוב. אנדי שהרגיש בלחץ התחרותי מצד מתחריו האוסטרלים החדשים כגון  ג'ואל פרקינסון בעצם רק נתנו לו דחיפה להשקיע יותר בתחרויות כך שהוא לא הסתפק במקום שני – הוא בחר לנצח!

2003

שנת 2003 הוכיחה את עצמה כשנה נוספת של זהב לאיירונס. גם בשנה זו הוא הצליח להעתיק את השגיו של השנה הקודמת כשהוא זוכה ב- Xbox Gerry Lopez Pipeline Masters, the Vans Triple Crown of Surfing title  ו- the Association of Surfing Professionals (ASP) זכיות שזיכו אותו בתואר הנכסף כאלוף העולם לשנת 2003. איירונס דחק את קלי סלייטר שהיה אלוף העולם בפעם השישית ברציפות למקצה הגמר, שם הוא זכה במקום הראשון וסלייטר הגיע למקום הרביעי. אנדי היה לגולש היחיד שזכה אי פעם בכל שלושת התארים בשנתים רצופות. כמו כן הוא גם זכה ב-5 מתוך 12 תחרויות בשנת 2003 בסבב ה-WCT ובכך זכה להיות מונצח באוגוסט 2003 על קיר הגולשים המפורסמים בחוף האנטיגטון – המורשת שלו ממשיכה בזכיה השניה ברציפות באליפות העולם.

2004

אנדי איירונס המשיך במסורת הזכיות גם בשנת 2004. חדור מוטיבציה וכישרון עילאי הוא הצליח להגיע לניקוד גבוה במקצים, לעיתים בשניות האחרונות של המקצה הוא פשוט דחף את עצמו מעל למצופה והצליח לזכות בניקוד גבוה שהיה חסר לו בכדי לעלות שלב. הוא הצליח לפתוח פער ניכר בניקוד מול מתחריו והוא לא הראה סימנים של עייפות. בשנת 2004 הוא זכה פעם נוספת באליפות העולם ופתח את שנת 2005 באוסטרליה כשהוא עם היד על העליונה.

סודות להצלחה – הגישה של אנדי לתחרויות

הכל או כלום.  אנדי שם את כל הקלפים על השולחן. בכל תחרות הוא הסתכל על הגל הבא ולא על התמונה הכוללת וטווח ראיה רחוק שגורם להרבה מתחרים לטעות בשיקול דעת ולהלחיצם. הגישה התוקפנית בתחרויות מרחפת מעליו כמו עננה אבל גרמה לו להיות הדומיננטי במים. הגישה הזו והמיקוד הנפשי שליוו אותו לכל אורך הקריירה הם שזיכו אותו בשלושה אליפויות עולם של ה-ASP. בשנת 2002 הוא היה "גולש השנה" במגזין סרפר כשהוא קוטע את הרצף התשיעי של קלי סלייטר בתואר הנכסף הזה. בכך הפך איירונס ליריבו המושבע של קלי סלייטר בעשור האחרון.

אפילוג

אנדי איירונס היה תגלית, כוכב אמיתי גולש מקצועני שידע לקרוא את הגלים טוב ואת מתחריו אף יותר. הסיבה למותו עדיין שרויה בערפל, יש האומרים כי מלבד מחלת הדינגי (מחלה טרופית שנגרמת ע"י עקיצה של יתושים) הוא גם היה מכור למת'דון שזהו סם נרקוטי חזק מאוד וייתכן שמותו נגרם בגלל מנת יתר בחדר המלון. את התשובה לכך לא נדע לעולם אבל את המקרה המצער אנו נשים בצד ונזכור את הגולש האדיר שהיה. הגולש היחיד שגרם לסלייטר להזיע גם במים הקפואים של בלס ביץ' אוסטרליה...

הקשר האשקלוני

חלקנו ראו את אנדי בתחרויות במקומות שונים בעולם,הצלחנו להגיד איזו מילה, להחליף מבט אבל הקשר האשקלוני לאנדי איירונס הוא בנשמה. לקראת תחרות הגלישה באשקלון שנערכה בתאריך 09.10.2010 בחרנו בתמונה שבה השתמשנו לפירסום על גבי פלאיירים והופיעה גם באתר צלם ים - הייתה זו תמונה של גולש מרחף מעל קצף לבן... זוכרים? זהו אנדי איירונס! (ראו תמונה).
 
דבר נוסף ואישי שבחרתי לשתף איתכם לקוח מתחום האומנות החביב עליי. תחביב יקר לליבי שאני משלב בו מוטיבים הקשורים לים. במסגרת אחת מעבודות הפסיפס שעשיתי, העתקתי תמונה של אנדי איירונס בתוך צינור והדבקתי את אבני הפסיפס על גבי שולחן עגול.

Andy_Mosaic_Table

ביום רביעי ה-02.10 (יום לפני קבלת הידיעה על מותו) הצגתי את שולחן הפסיפס הזה לראשונה בתערוכה אקולוגית בספא גני דן. כשאוצרת התערוכה שאלה אותי לשמה של היצירה קראתי לה בפשטות ANDY. 

יום למחרת התבשרנו על הידיעה המצערת על מותו - אנדי השולחן הזה בשבילך...!

אנדי איירונס, הותיר אחריו אישה בהריון בחודש השמיני ואח צעיר בשם ברוס. יהי זכרו ברוך

art2

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים