מגזין +

נפיחת מתאן מן הים: האם באה על פתרונה תעלומת משולש ברמודה?

מאת יואב נקש מאי 24, 2016

מסתורין רב אופף את השטח הימי המכונה "משולש ברמודה" שנמתח בין פלורידה, איי ברמודה ופורטו ריקו - במשך עשרות שבשנים נפוצו סיפורים רבים והסברים פסאודו מדעיים בעקבות מקרי היעלמות מסתוריים של ספינות ומטוסים. ההסברים לתעלומה היו כיד הדמיון ונעו בין שדות מגנטים, עיוותי זמן ואפילו חטיפות הכלים על ידי חייזרים אל עולמות אחרים. כיום ניתן הסבר חדש לתעלומה שמבקש להפריך את התיאוריות הישנות בהפרחת נפיחה מן הים... האם מדובר בפליטה של גז מתאן?

התיאוריה המעניינת על פליטת גז מת'אן כגורם ישיר לתעלומה, החלה במאמר של חוקרים נורווגים אשר גילו מכתש ענק בקרקעית ים ברנץ (מצפון לנורווגיה) שרוחבו כ-1000 מטרים ועומקו 40 מטרים. חוקרים אלו הגיעו לסברה שמכתש זה נוצר כתוצאה מגז מת'אן שהיה כלוא מתחת לקרקעית הים. ואז, ברגע מסויים, בועת הגז הזו התפוצצה, המתאן השתחרר בעוצמה, יצר את המכתש ועלה עד לפני הים. במאמרם, החוקרים לא ציינו ולו פעם אחת את המילים "ברמודה" או "משולש" אבל הדיילי מייל הבריטי לקח את הנאמר ופירש את זה כראות עיניו בכתבה שכותרתה: "האם נפתרה התעלומה של משלוש ברמודה? מדענים מצאו מכתשי ענק מתחת לפני הים שיכולים להסביר היעלמותן של ספינות".

יש משולשים מסוכנים: משולש אוהבים, אצבע משולשת וגם משולש ברמודה... אם אתם מריחים מת'אן תברחו.

הדיילי מייל שהפך עצמו בין לילה ל"חוקר של הדור התקשורתי", מבסס את טיעוניו על המחקר הנורווגי וגורס כי בועות גז המת'אן הגדולות שעולות אל פני הים מסוגלות לבלוע מטוסים ואוניות - המקור לבעיה שהופך את המשולש לידוע לשמצה. מוזר עד כמה שזה ישמע, זוהי אינה הפעם הראשונה שתיאוריית גז המתאן עולה וצפה. מדענים חקרו התכנות למצב שבו אוניה יכולה להיעלם ע"י בועה ענקית שעולה אל פני הים וממציאהם אכן הוכיחו שבועה שכזו יכולה לבלוע אוניה בשלמותה.

עד כמה זה ישמע הזוי, הדיילי מייל דווקא ערך אנלוגיה נכונה בהקשר שבין ים ברנץ למשולש ברמודה. מסתבר שבקרקעית אזור המשולש ישנו שטח קרח ענק בגודלה של מדינה שבתוכו מצבור עצום של מתאן. ואם ברגע מסויים המת'אן הופך לבועת גז מפלצתית שצפה היישר אל פני הים, על פי התיאוריה היא מסוגלת לבלוע כל דבר שנמצא מעליו... כן, גם מטוסים.

נפיחה אחת של הים ומטוסים נופלים מהשמים... התיאוריה נשארת בגדר תעלומה.

תעלומה נפתרה? לא כל כך מהר. צוות המחקר הנורווגי היה חייב לקלקל את מסיבת התאוריה החדשה ופרסם מאמר שכותרתו: "המכתשים בים ברנץ אינם קשורים למשלוש ברמודה". נשיונאל ג'יאוגרפיק גם הוא נכנס לתמונה ופרסם כתבה משלו על "הקשר השולי שבין מכתשי הגז בנורווגיה לברמודה" אבל דאג לציין את הסכנה שטמונה בגז שכן העובדים במתקני קידוח הנפט מכנים את בועות המתאן "גיהוקים של מוות" וזאת מכיוון שאלו יכולים להתפוצץ באופן אלים ביותר.

אז העובדות הן כדלקמן: מצבור של מתאן נמצא בקרקעית הים במשולש ברמודה, גז מתאן יכול להלקח ולהתפוצץ ועל פי המחקרים פיצוצים אלו יכולים לבלוע אוניות וגם מטוסים. אז מדוע הסבר אינו מספק את המדענים ברחבי העולם? מדועי אין תמימות דעים? התשובה לכך היא ברורה כמו ריח של נפיחה - תעלומות מטרתן להשאר בגדר תעלומה. היא זו שמביאה לתיאוריות, למחקרים, לסיפורים סרטים ולמדע בדיוני... היא זו שמשאירה את הלא נודע לנסתר ולאפל, ולא פחות מכך... למיוחד ביותר.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)









צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.




צלם ים