המרחק קובע: מי שגר קרוב יותר לים מצבו הנפשי טוב יותר

מאת יואב נקש אוקטובר 10, 2019

זו אולי אינה הפעם הראשונה שאתם שומעים על כך שהים עושה טוב לנשמה אבל תמיד טוב לחזק את העובדה עם עוד מחקר אקדמי שמאשש את פקטור המרחק. במחקר חדש שפורסם ב- Health and Place נכתב כי לאדם המתגורר במרחק של קילומטר וחצי מהים יש סיכוי נמוך יותר ב -22 אחוזים להראות / לפתח  סימנים של הפרעה נפשית, זאת בהשוואה לאדם שגר במרחק של 90 קילומטרים ממנו.

המחקר הנוכחי דגם כ- 26,000 אנשים בבריטניה בנסיון לנסח ולהבין את הקשר בין הסביבה של האדם לבין הרווחה הכללית שלהם - זאת תוך התמקדות במה שהם מכנים "חללים כחולים" - בתוצאותיהם הם מבקשים להשפיע על המדיניות של הרשויות בקידום תשתיות וגישה נוחה לרצועות חוף עבור אנשים שגרים רחוק.

מחקר זה גם בדק את השפעת המרחק מהים של משקי בית עם הכנסה נמוכה ומצא כי אנשים החיים בתנאים אלו הם בסבירות הפחותה מ-40% לפתח סימנים של הפרעה בבריאות הנפש כאשר הם גרים ליד הים. ד"ר ג'ו גארט, החוקר הראשי, משתמש בנקודה זו בכדי להתייחס לאזורי החוף כאל "אזורי הגנה" עבור אנשים החיים תחת הלחץ שיכול להיווצר עם הכנסה נמוכה.

ד"ר גארט מסכם את הנתון הזה בכך שהים מאזן את רמת האושר של אנשים שיכולים להסתפק בפחות כאשר הם גרים קרוב יותר לים. כאמור, החיים תחת לחץ של הכנסה נמוכה מגדיל את הסיכון להפרעה נפשית, אולם מחקר זה מראה כי אפשרות זו פוחתת כאשר אנשים ממעמד סוציו-אקונומי שכזה גרים בקרבה לים. "זה מצביע על כך שהגישה לסביבה הטבעית עשויה, לפחות בחלקה, לקזז כמה מההשלכות הבריאותיות והרווחה השלילית הכרוכה בהכנסה הנמוכה." קובע המחקר.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים