שחקן ה-NBA לשעבר, יאו מינג, לא שותה מרק כריש

מאת יואב נקש אוקטובר 23, 2015

כשאתה מתנשא לגובה של 2.29 מטרים, אין מצב שמישהו לא יבחין בך וכשאתה נחשב לדמות נערצת בקרב 2 מיליארד סינים אין מצב שלא יקשיבו לך. יאו מינג (Yao Ming) שחקן ה-NBA לשעבר מותח את גוו מול מסורת סינית עתיקת יומין וקורא להפסיק ולשתות מרק סנפיר-כריש. מאז תחילת הקמפיין הפרסומי שבו מככב מינג, צנחו מכירות המרק בסין בכ-50%!

יאו מינג בפרסומת שחתכה בחצי את מכירות מרק סנפיר-כריש בסין. "אם לא תקנו לא יהיה קטל"

אנשים רבים ברחבי העולם נוטים להאשים את הכרישים בכל המחדלים של האנושות ומוציאים את פחדם בזעם של קטל חסר הבחנה. עצם העובדה שאנו שומעים על תקיפות כרישים אינה בהכרח בגלל שיש יותר תקיפות מבשנים עברו. למעשה, התירוצים של דייג עודף, התחממות גלובלית ומספר הגולשים במים הם זניחים לעומת הסיבה העקרית שנגרמת כתוצאה מההיסטריה שמחוללים אנשים עם מצלמות ותקשורת Wifi אלחוטית. תוסיפו לכך גם את המסורות העתיקות של מדינות כגון סין ויפן שרואים סגולה בסנפיר של כריש, דולפין ולוויית וקיבלתם זנים שזוכים להתעללות אובססיבית מצד האדם ושבמהרה הופכים להיות בסכנת הכחדה.

הוא ממש גבוה! יאו מינג עם בכנס נגד קטל הכרישים עומד לצד המיליארדר ריצ'ארד ברנסן.

לאנשים מפורסמים כגון קלי סלייטר, Steve-o ושאר פעילי זכויות בעלי חיים, יש יכולת אדירה להשפיע על אנשים רבים ולסחוף אחריהם עולם. "הענק הסיני", יאו מינג, הוא אחד מאותם אנשים מדהימים שיודעים את הכוח שטמון בשמם ומנצלים אותו למטרות החשובות. עבור הסינים, מרק סנפיר כריש נחשב למעדן יוקרתי בעל סגולות רפואיות אך דרכו לצלחת נעשה באכזריות רבה. הדייגים מעלים את הכרישים לסיפונם, חותכים את סנפיריהם וזורקים אותם בחזרה אל המים לגסוס למותם.

כל שמעניין את הדייגים הוא רק הסנפיר. באכזריות רבה הם חותכים את הסנפירים וזורקים את הכריש לים בעודו חי.

כשנודע למינג התהליך האכזרי והעינוי הנוראי שיש בכך, הוא הפך לפרזנטור שמוביל את המחאה והוביל לשינוי אמיתי שכאמור הוריד את מכירות המרק בסין בכחצי. בקליפ נראה מינג יושב במסעדה כשברקע אומר הקריין "מה אם הייתם יכולים לראות כיצד נעשה מרק סנפיר כריש?". בסוף הקליפ אומר מינג בקול הבריטון "תזכרו, כשמפסיקים לקנות כך גם ייפסק הקטל".

גם השף גורדון רמזי לא מבין על מה המהומה. סתם מרק יקר ובלי טעם מיוחד.

מרק סנפיר כריש נמכר בכל רחבי סין בפינות רחוב ובמסעדות יוקרה במחיר אסטרונומי של 400-600 שקלים למנה. גורדון רמזי, השף הנודע, ביקר במסעדה שכזאת וניסה להבין מה מושך את האנשים לשלם כל כך הרבה על משהו שיש לו טעם של "כלום". כשרצה לגשת ולשאול את יושבי המסעד, אורחיו מנעו זאת ממנו.

מחאתו של מינג ואומץ ליבו לעמוד מול תעשייה מאוד כוחנית של דייגים ומסעדנים סינית, ראויה לשבח. קטל הכרישים באשר הוא, למאכל או כאקט של מנע נגד תקיפות בני האדם ע"י דילול אוכלוסייתם, חייב להפסק עכשיו.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים