ה'אדי' שלה: תחרות הנשמה של הוואי דרך עין (של) ישראלית

מאת שרי להב פבואר 29, 2016

הרוח של הוואי נשבה וליטפה את כל משתתפי תחרות הגלישה המסורתית לזכרו של אדי אייקאו (Eddie Aikau) - תחרות שהתקיימה ב-25 בפברואר 2016 במפרץ ואיימאה (Waimea Bay) בחוף הצפוני של אווהו (Oahu). גולשים אגדיים הוזמנו בכדי להשתתף באירוע ואלפי הצופים (25,000 איש!) שצבאו על החוף היו האש והלהבה שליוו את החגיגה לכל אורכה. בין כולם הייתי גם אני, שרי להב מישראל. צילמתי, התרגשתי, נהנתי מכל דקה... ולרגע אחד מיוחד גם אני הפכתי לחלק בלתי נפרד מההווי והתרבות הפולינזית של הוואי!

ה"אדי" (The Eddie) הוא אירוע גלישת גלים גבוהים כשהמינימום הנדרש לקיומו הוא 40 רגל (כ-13 מטר או בניין 3 קומות) ... אם זה פחות, פשוט צריך להתאזר בסבלנות עד שהתנאים יהיו במיטבם. לאחר תקופת המתנה ארוכה, וביטול האירוע ברגע האחרון לפני שבועיים, כי הגלים לא היו גבוהים מספיק (כאילו רק 30 פיט) הוחלט בהתראה קצרה של יממה, לקיים את התחרות! אנשים רבים מכל קצוות האי הגיעו לואיימיאה כדי לחגוג את ה"אדי". ציידניות מלאות בכל טוב, שימשיות ורוח טובה מילאו את המפרץ ופשטו גם לעיירות הסמוכות. האוירה הפסטיבית ששררה בכל האי הייתה מרוממת וכולם דיברו רק על ה"אדי". וה"אדי" מסמל הרבה יותר מתחרות הגלישה – האירוע מסמל את האחווה של תודבי הוואי בחוף ובמים.

ראו לציין יותר לציין שתנאי גלים גבוהים אלו מיועדים לגולשים מנוסים בלבד והגולשים שמשתתפים בתחרות נבחרים ע"י קהל הגולשים ולא לפי ניקוד של הסבב העולמי. הגולשים חותרים בעצמם אל תוך הגל (ללא שימוש באופנועי ים), אין עדיפות (Peiority) לתפיסת הגל ולעיתים שלושה גולשים יתפסו את אותו האחד. הקהל על החוף הוא מרכז העיניינים. כולם קוראים וצוהלים! מעודדים את הגולשים ומריעים לגיבורים שיוצאים מהמים. מחבקים ועוזרים לגולשים שנקלעו לצרה. אווירה של אחוות אחים!

אדי אייקאו (1946-1978) נצר למשפחת מלוכה מהוואי, היה גולש-על והמציל הראשון בהוואי בשנת 1968. לאחר הרבה שנים של דיכוי המסורת של הוואי, החלה פריחה מחודשת של התרבות ושילוב התושבים המקומיים בפריחה התיירותית. אדי היה נודע בזכות, אופיו החברתי, אהבתו לזולת, בגבורתו ואומץ ליבו. אדי תמיד היה שם. נחלץ לעזרה והציל אנשים מטביעה – הוא אוחז בשיא של 500 הצלות שבהן לא היה מקרה מוות יחיד.

אדי רצה שאנשים יאהבו את הוואי ואת המסורת היפה שלה. שיכירו את רוח האחווה ההאוויית ובשנת 1978, יצאה משלחת הוקול'אה (Hukule'a) – שזהו קנו מסורתי למסעות ארוכים - לכיוון טהיטי כחלק מפרוייקט לאומי להחיות את הניווט הפולינזי המסורתי. כ-20 מייל מחופי לנאי (Lanai) נקלע הקנו לצרה והחל לטבוע. אדי שרצה להזעיק עזרה, יצא בחתירה חזרה לכיוון החוף. אך בעוד שחבריו למסע חולצו ע"י משמר החופים, אדי, האיש והאגדה לא נראה עוד מאז לעולם. מאז שאבדו עקבותיו, רוח האחווה והחברות של הוואי מנשבת לצד שמו. כך דבק הביטוי EDDIE WOULD GO! (אדי ילך על זה).

בזכות חבר שלי שהוא חובב גדול של תחרויות הגלישה ומבין בכל רזי הספורט, בחצי שנה האחרונה אני עוקבת אחרי כל התחרויות, למדתי להכיר ולאהוב את הכוכבים. בשבילי זאת הפעם הראשונה באירוע גלישה כל כך עצמתי. עברתי להוואי לפני שבועיים (הגעתי ביום שבו האדי הראשון בוטל – אדי חיכה לי!) והשתלבות במקום חדש זה תמיד קשה. דו?ד מייק Uncle Mike השאיל לי מצלמה, איחל לי הצלחה ושלח אותי לדרך... כבר בדרכנו לחוף באוטובוס הצטופפנו סביב מסך וצפינו בתחרות. אלפים כבר פקדו את החוף עם הזריחה וכשאני הגעתי המסיבה כבר הייתה בעיצומה. האירוע פתח לי את העיניים אל ליבה של המסורת של הוואי השוחרת שלום ואהבה– הכרתי אנשים חדשים ויחדיו חלקנו את ה"אדי"!

 ואהבת לרעך כמוך - ALoha :)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
שרי להב

מורה ליוגה ומדריכת סאפ. גולשת וחובבת הרפתקאות. לשעבר דיירת קיבוץ, אוהל וחושה - חיה היום בהוואי. רוצים קונקשן? עקבו אחריי באינסטגרם או דברו איתי בפייסבוק.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים