צילום שיניים: איך להחזיק את הגו פרו בפה ולצלם?

מאת יואב נקש ספטמבר 19, 2014

צילום שיניים: לצלם עם הגו פרו מזווית הפה. החזקת מצלמת הגו-פרו עם השיניים היא דרך נוספת מיני רבות בכדי לתעד את הרגע של הגלישה בתוך הצינור. זווית הצילום מגובה הפה במהלך גלישה הוא הדבר הקרוב ביותר למה שהעיניים רואות ולכיוון אליו מופנה הראש. בכתבה הבאה תמצאו הכוונה מקצועית וטיפים שימושיים נוספים שיכולים לשפר את טכניקת הצילום עם הפה.

לא יכולתי להתעלם מהילד שגלש לצידי בליין אפ והחזיק את מצלמת הגו-פרו בפיו. היה נראה שהוא ממש מתקשה להחזיקה יציבה בין לסתותיו ושהיא הככבידה על תנועתו בחתירה ובגלישה. זווית הצילום מגובה הפה במהלך גלישה הוא הדבר הקרוב ביותר למה שהעיניים רואות ולכיוון אליו מופנה הראש. גישתו של הגולש לגבי זווית הצילום נכונה, אך הטכניקה שמאפשרת צילום שכזה דרושה בהכוונה מקצועית וטיפים שימושיים שיכולים להפוך את הצילום עם הפה לחוויה.

החזקת מצלמת הגו-פרו עם השיניים היא דרך נוספת מיני רבות בכדי לתעד את הרגע של הגלישה בתוך הצינור. זוית הצילום מגובה ראש יכולה להיעשות גם על ידי רצועת ראש אבל זו יכולה ליפול עם שבירת הגל הראשון וכיוונה של העדשה יכול ולהשתנות בקלות. הדרך הבטוחה ביותר לצילום יציב ושקרוב ביותר לאמת של נקודת המבט הנראית לגולש היא תפיסת המצלמה בנגיסה. טכניקת צילום זו אינה דורשת מהגולש רק לסתות חזקות אלא גם לנהוג במשנה זהירות בכדי להמנע מפציעה / שבירה של שיניים או לסת.


רגע לפני שתחזיקו אותה בפה כדאי להבין כיצד להגיע עם המצלמה אל הליין-אפ מבלי שנשיאתה תכביד עליכם בחתירה ומבלי שהיא תשמט מידכם, תנזק או תגרום לנזק (לגלשן ולגולש). לשם כך המנעו מחתירה כשהמצלמה בפיכם ופעלו באחת משלוש הדרכים הבאות: 1. התקינו את המצלמה על חרטום הגלשן ונתקו אותה מהתושבת לפני תפיסת הגל. 2. השתמשו ברצועת עיגון (ליש) ליד או ברצועת זרוע עם כיס במידות המצלמה. 3. השתמשו באביזר מיוחד המיועד לפה ושיכול לשמש אתכם גם בחתירה חופשית עם המצלמה בידכם (קראו בהמשך על התקן המצלמה הנ"ל).

art6

נקודת התורפה היא בסיום הצילום, ברגע שבו אתם תצטרכו לנתק את המצלמה מפיכם ולהחזיקה ביד... כאן דרושה מהירות תגובה, יכולת אינטואיטיבית אישית, וחישוב של כל המשתנים שסביבכם לרבות מרחק מהגלשן ומיקומכם על נקודת השבירה של הגל. לאחר שיעבור זעם והגל הנשבר סיים לערבל אתכם, החזירו את המצלמה למקומה וחתרו ללין-אפ בבטחה. במקרי קיצון ואם מצאתם עצמכם במצב של סכנה, תרפו מהאחיזה של המצלמה. במידה ולמצלמה אין מצוף, עדיף לאבד אותה מאשר לסכן את חייכם.

 התקן מצלמה לפה - חדש מהחנות

להחזקת המצלמה בפה אין אביזר רשמי של חברת גו-פרו אלא פיתוח שמיוצר על ידי חברה אחרת שמשלימה את הצורך בזה. חברת Pro Standard מציעה התקן לפה שבצורתו מזכיר אביזר נשיכה הדומה לפייה של שנורקל. ההתקן הזה הוא רב שימושי ויכולים לעשות בו שימוש גם בעת בחתירה - דבר שמבטל את הסרבול שבנשיאת המצלמה ומקל על השימוש בה... מהיד לפה וחוזר חלילה.מחירו של ההתקן כ-30 דולר.

art5

לנעוץ שיניים במצוף

בכדי לתפוס את המצלמה עם השיניים צריכים... שיניים (חח) וגם איזשהו התקן "רך" שיהיה קל לנגוס בו מבלי שיגרום לפציעה אבל שיהיה חזק דיו בכדי לעמוד בלחץ המופעל עליו. דרך שכזאת היא שימוש במצוף המצלמה. נעיצת השיניים במצוף היא ברירת מחדל ואינה התקן המיועד לצילום עם הפה. מעבר לכך שהמצוף עלול להקרע ולאבד מחיוניותו הוא גם גדול במידותיו וכנראה שלא יתאים לאנשים שאינם מצליחים לפעור את פיהם במידות הפה של הזמר מיק ג'אגר. במקרה שכזה ניתן לחתוך את המצוף ולהקטינו למידות הפה.

 עשה זאת בעצמך - התקן מצלמה לפה בייצור עצמי

הרבה מפיתוח הרעיונות הטובים נובעים מפרי מוחם הקודח של הגולשים אז למה להשקיע כסף רב או להשתמש במוצרים שאינם מיועדים לכך כשאפשר לעשות התקן לפה מחומרים פשוטים ונגישים שיש בביתך? בעזרת כמה אביזרים ביתיים אפשר לעשות התקן מעולה לעיגון מצלמת הגו-פרו לפה. מארק הילי (Mark Healey) גולש הגלים הגבוהים מסביר כיצד:

החומרים הדרושים:

  1. תושבת הברגה של רצועת הראש.
  2. רצועת ספוג עם דבק חד צדדי
  3. דבק מסקינטייפ
  4. מספריים

הוראות ההכנה:

  1. נתקו את תושבת ההברגה מרצועת הראש
  2. גזרו רצועת ספוג והדביקו אותה בליפוף על צידה של התושבת.
  3. קחו את דבק המסקינטייפ ותלפפו את רצועת הספוג מספר פעמים

ו...זהו. אתם מוכנים לצלם :) נגסו בתושבת המצלמה והתחילו לתעד.

art2

אז גם כשכבר נדמה שהכל נאמר על מצלמות הגו-פרו תמיד יש משהו חדש.  צילום כלשעצמו הוא נושא אינסופי בעל אביזרים רבים וזוויות צילום מגוונות. מצלמת האקסטרים האיכותית של גו-פרו יכולה להביא את המציאות היפה של הגלישה כפי שניבטת מעיניהם של הגולשים הטובים ביותר בעולם ויכולה להפוך כל תיעוד של גולש חובבן כמו לכזה של מקצוען.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים