בוטן חזק! איך עושים 'בוטום טורן' שיפרק את הגל?

מאת יואב נקש אוקטובר 31, 2015

זה תמיד הצחיק אותי לשמוע גולשים בארץ שאומרים "בוטן טרן" (חח)...אז חברים לא בוטנים ולא שקדים, "בוטום טורן" זה Bottom Turn! החיתוך בבסיס הגל זוהי הטכניקה שכמעט כל ביצוע בגלישה מתחיל בו. כמובן שבחירה נכונה של הגל חשובה לא פחות, הטייק אוף, העמידה על הגלשן, ואפילו השייפ של הגלשן, אבל כשזה מגיע להכנה לקראת ביצוע, הבוטום טורן הוא המקום שממנו לוקחים את התנופה לקראת הפאוור סרפינג האיכותי.

אין דרך טובה יותר ללמוד איך לעשות או לשפר את הבוטום טורן מאשר לנסותו בפועל על הגלים, אבל את הטכניקה הבסיסית לחיתוך איכותי בתחתית הגל אפשר לשנן גם לפני שטובלים בים. בוטום טורן יכול להגיע בכל שלב של שבירת הגל - זה תלוי אם יש לו קיר, שטח רחב או שהוא מצונרר - אבל הבוטום טורן הכי חשוב ואיכותי בגלישה הוא זה שמגיע מיד אחרי הטייק-אוף.

תלמדו מהטוב ביותר. בוטום טורן חזק חייב לבוא עם יד במים, מבט ממוקד והרבה כוח ונחישות לפרק את הליפ.

הרבה מעבר לביצועים, בוטום טורן נותן קצת זמן למחשבה ותכנון המהלכים הבאים של הגולש. האם עליו לעלות עד מעלה השבירה ולהפציץ או שעליו להכנס אל תוך צינור חלול ולקדוח. בעת החיתוך התחתי, הגולש נעזר במהירות שצבר בטייק אוף, הוא משקיע את הרייל הפנימי בפני הגל ומחזיר את מרכז הכובד אל הגלשן כשהוא מסיים את הפנייה.

טוב מראה עיניים מכל הסבר טקסטואלי אז בקליפ שלעיל הגולש הצרפתי אנדי קרייר (Andy Criere) מדגים כיצד עושים בוטום טורן חזק ב-60 שניות אבל אם ברצונכם משהו יותר מעמיק לפניכם גם הסבר מפורט יותר בסרטון שבסוף הכתבה.

Bottom Turn ב-4 שלבים

1. תקדימו לתפוס את הגל - חתרו חזק, עמדו כשמבטכם מופנה קדימה אל כיוון שבירת הגל

2. בחרו את הזווית שלכם לגלישה. צבירת מהירות ואח"כ טורן או ירידה עד לבסיס הגל ובוטום טורן קטלני.

3. מיקום ותזמון - שימו את ידכם בתוך המים (כאילו ואתם נשענים על הגל) ועם מנח הגוף היד כבר תנחה אתכם אל עבר השלמת החיתוך. השקיעו כוח ברגליים ונעצו את הרייל במים. שמרו על מיקוד במבטכם וכוונו למקום שאליו אתם רוצים להגיע.

4. הבוטום טורן יוביל אתכם למגןן של ביצועים איכותיים: אופדליפים, אייריאלים, קאטים, קארבים, הכנה לראונד האוס וכמובן פוזישן לצינורות.

ושיהיה בוטן טורן חזק לכולם :)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים