כיצד להימנע מפגיעת מכוניות / מייקל בלוג'יי

יולי 25, 2014

"מאז שנעשיתי ערני יותר לגבי יחסי הגומלין בין האופניים והמכוניות, הגעתי למסקנה שבפני הרוכבים עומדים שני איומים עיקריים: המכוניות והם עצמם" - לי ניקולס

דף זה מציג בפניך תרחישים אמיתיים בהם ניתן להיפגע ופעולות אמיתיות שיש לנקוט כדי להימנע מפגיעות אלו. זה רחוק ממדריכי "רכיבה בטוחה" שגרתיים שבד"כ לא אומרים הרבה מעבר לצורך לחבוש קסדה ולשמור על החוק. אבל חשוב על זה לרגע: חבישת קסדה לא תקטין את הסיכוי שלך להיפגע על ידי מכונית. נכון שקסדות עלולות לעזור אם אתה נפגע, וזה רעיון טוב לחבוש קסדה, אבל המטרה הראשונה שלך תהיה לא להיפגע מלכתחילה.

הרבה רוכבי אופניים נהרגו מפגיעת מכוניות למרות שחבשו קסדה באופן אירוני, אם רוכבים היו נוסעים ללא קסדות, אך עדיין עוקבים אחר הדגשים הרשומים מטה, ייתכן שהיו היום בחיים. אל תערבב חבישת קסדה עם רכיבה בטיחותית. מניעה עדיפה על ריפוי. עדיף לא להיפגע.

art2

בנוגע לציות לחוק, רוב האנשים כבר יודעים שזה יהיה טיפשי לחצות צומת באור אדום כשיש תנועה חוצה. כך שהעצה "לשמור על החוק" איננה כל כך יעילה היות והיא כבר מובנת מאליה. מה שתמצא כאן הוא מספר תרחישים שאולי לא כל כך ברורים ומובנים מאליהם.

הבעיה האחרת עם המסר "לשמור על החוק" היא שאנשים חושבים שזה כל מה שהם צריכים לעשות. אבל לאורך זמן, לא מספיק לשמור על החוק כדי להיות בטוח. הנה דוגמא: תקנות התעבורה אומרות לך לרכב קרוב ככל האפשר לשפתו הימנית של הכביש. אך אם תרכוב ימינה מדי, אדם שיוצא מרכב חונה עלול לפתוח את דלת המכונית ישר מולך, לא תהיה מספיק גלוי לעיני נהגים היוצאים מדרכי גישה ומקומות חנייה, או שנהגים שבאים מאחור יעקפו אותך קרוב מדי צידית מפני שלא אילצת אותם לעבור נתיב. בכל המקרים האלה יכולת לציית לחוק ובכל זאת להיפגע. ציית לחוק, כמובן, אך הבן מדוע אתה עושה זאת. מסמך זה לא מתמקד בחוק. הוא מתמקד בדרכים להימנע מפגיעת מכוניות.

עכשיו בוא נראה כיצד עושים זאת

הערת המתרגם – רוב הרוכבים בעיר חוששים ממכוניות שנוסעות מאחוריהם. זוהי סכנה אמיתית ומוחשית בכבישים בין-עירוניים. ברכיבה עירונית לעומת זאת, רוב התאונות (80% ויותר) מתרחשות בצמתים ובמפגשי חציה עם מכונית. מסמך זה מתמקד בנושא זה ועשוי לסייע לרבים   

*תקנת התעבורה 128 מגדירה היכן מותר לרוכב אופניים לרכוב

10 דרכים להימנע מפגיעה

התנגשות מסוג 1: חצייה מימין ( The Right Cross)

זו אחת מצורות ההתנגשות הנפוצות: מכונית יוצאת מרחוב צדדי, חנייה, או דרך גישה מימין לדרך. שים לב שיש למעשה שתי אפשרויות להתנגשות: או שאתה מול הרכב והוא פוגע בך מהצד ,או שהרכב יוצא וכשהוא מולך אתה מתנגש בו.

art2איך להימנע מההתנגשות:

1. השתמש בפנס קדמי. אם אתה רוכב בלילה, אתה חייב להשתמש בפנס קדמי. זה דרוש על פי החוק בכל מקרה*.אפילו ברכיבה באור יום, אור לבן מהבהב יכול לגרום לך להיראות טוב יותר בעיני הנהגים החדישים שאחרת יחצו אותך משמאל לימין. חפש את פנסי ה LED -שעובדים על אותו זוג סוללות זמן ממושך פי 10 מאשר הפנסים הרגילים**.

2. צפור. השג צופר חזק והשתמש בו בכל פעם שתראה מכונית שמתקרבת )או ממתינה) מקדימה מצד ימין. אם אין לך צופר, צעק "הי "! אולי תרגיש מוזר לצפור או לצעוק אבל עדיף להתבייש מאשר להיפגע. דרך אגב, בישראל החוק מחייב התקנת פעמון על האופניים.

3. האט. אם אי אפשר ליצור קשר עין עם הנהג) במיוחד בלילה(, האט למהירות כזו שתוכל לעצור לגמרי אם תצטרך. נכון, זה לא נוח, אבל עדיף זה מלהיפגע. (רוכבים רבים דיווחו שכך ניצלו חייהם פעמים רבות)

4.  זוז שמאלה. שים לב לשני הקווים הכחולים בציור A וB. כנראה שהתרגלת לרכוב לאורך קו A מאוד קרוב לשפת המדרכה כיוון שחששת להיפגע ע"י רכב מאחור. אבל התבונן ברכב שרוצה לצאת. כשהנהג מסתכל לכביש לחפש תנועה, הוא לא מסתכל אל נתיב האופניים או לאזור הקרוב לשפת המדרכה;  הוא מביט אל מרכז הנתיב בחיפוש אחר מכוניות מתקרבות. ככל שתהיה יותר שמאלה (B) כמו כך סביר יותר שהנהג יראה אותך.

יש כאן בונוס נוסף:  אם הנהג לא מבחין בך ויוצא, על מסלול B אתה יכול להמשיך לרכב עוד קצת שמאלה או לחילופין לרכב קדימה מהר יותר ולהיחלץ מהתוואי שלו לפני שתהיה מכה או במקרה פחות טוב להתגלגל על מכסה המנוע כשהוא לוחץ על הבלמים. בקיצור, זה נותן לך כמה אפשרויות*****. כי אם תישאר לגמרי בימין והרכב יוצא, "האפשרות" היחידה שלך תהיה להתנגש בדלת שלו.

ברכיבה ברחובות אתה עלול להיתקל בקולטנים לגשם זוהי סיבה נוספת להימנע מהיצמדות למדרכה.,

כמובן שיש יתרונות וחסרונות. רכיבה לגמרי בימין "מעלימה" אותך מנהגים שנמצאים מולך בצמתים, אבל כשתתמקם יותר שמאלה תהיה פגיע יותר בנוכחות המכוניות שבאות מאחור.

המיקום שלך בנתיב יהיה תלוי ברוחב הרחוב, כמה מכוניות ישנם, כמה מהר וכמה קרוב הן עוקפות אותך וכמה אתה רחוק מהצומת הבא. בכבישים מהירים עם מעט צמתים תרכב u1497 יותר לימין ובכבישים איטיים עם הרבה כבישים חוצים תרכב יותר לשמאל.

* תקנת התעבורה 132 מגדירה כיצד לרכוב בזמן תאורה.

** נצנצים פנס קדמי רגיל / נורת להט / LED פנסי משתמש אידיאלי רוכב תכוף בכבישים עמוסים ובעיר כשיש תאורת רחוב המאירה את הדרך בלילה רכיבה במקומות לא מוארים היטב כגון כבישים משניים ומושבים יתרונות חיי סוללה, הבהוב מושך תשומת לב אור חזק יותר, אלומה מפוזרת ליותר כיוונים מקלה על זיהוי בצמתים חסרונות אלומה מרוכזת בעיקר קדימה חיי סוללה, חיי נורה

*** פעמון רגיל לא עוזר ברעש התנועה. כדאי לחפש "זמבורה" שמעירה מתים.

**** תקנת תעבורה 130 בנוגע לציוד על אופניים.

***** הרעיון הוא להגדיל את יכולת התמרון שלך ושל הנהג. שניכם לא רוצים שתתרחש התנגשות. כשיש לך יותר מרחב תמרון ולנהג יש יותר מרווח זמן להגיב הסיכוי להימנע מהתאונה ) או להקטין את הנזק( גדל. זאת בניגוד לחוקי הפיזיקה שמתקיימים תמיד ואין להם עמדה כלשהי בנושא תאונות דרכים.

התנגשות מסוג 2: פרס הדלת  (The Door Prize)
נהג ברכב החונה בצד ימין פותח את הדלת ישר מולך. אתה מתנגש בה במידה ולא עצרת בזמן. אם יש לך מזל, הנהג יוצא מהרכב לפני שאתה פוגע בדלת וכך יש לך לפחות את העונג להתנגש בו וכך לרכך את המכה.

art3

סוג זה של תאונה נפוץ יותר ממה שאתם עשויים לחשוב, ולמעשה אופניים שמתנגשים ברכב חונה הן המקרה הנפוץ ביותר של תאונות בין אופניים לרכב בסנטה ברברה (מקור). למרות המהירות הנמוכה יחסית לתאונות אחרות, תועדו מספר מקרים של רוכבים שמתו בארצות הברית כתוצאה מהתנגשות כזו, בעיקר כתוצאה מכך שהם נאלצו לסטות או הועפו שמאלה, ורכב שהגיע מאחור פגע בהם. בישראל בעיה זו קריטית במיוחד בגלל צפיפות התנועה ברחובות, וריבוי רחובות צרים שבהם מכוניות חונות מצד אחד או משני הצדדים.

איך להימנע מההתנגשות:

רכב יותר בשמאל. רכב על האופניים מספיק רחוק ממכוניות חונות כך שלא תתנגש בשום דלת שנפתחת בפתאומיות. אולי תטיל ספק ברעיון לרכב בנתיב במיקום כזה שמכוניות לא יוכלו לעקוף אותך בקלות, אבל דע שהרבה יותר סביר שתפגע מדלת של מכונית חונה כשתיסע קרוב מדי לימין מאשר שתפגע מאחור ע"י רכב שרואה אותך טוב*

התנגשות מסוג 3: המכה במעבר החצייה (The Crosswalk Slam)
אתה נוסע במדרכה וחוצה במעבר חצייה ואז מכונית פונה ימינה, ישר אליך. נהגי מכוניות לא מצפים לפגוש רוכבי אופניים במעברי חצייה, וקשה להם להבחין בך בגלל טבע הפניה מרחוב אחד לשני, כך שקל מאד להיפגע בצורה זו. למעשה, התנגשות זו כה נפוצה עד שהפסקנו לספור את מספר האנשים שאמרו לנו שהם נפגעו בצורה זו כמו לדוגמה ריי גו'ן ריי.

מחקר אחד הראה כי רכיבה במעבר חציה מסוכנת פי 2 יחסית לרכיבה על הכביש. מחקר אחר מצא כי היא מסוכנת אף יותר מכך.

איך להימנע מההתנגשות:

1. השתמש בפנס קדמי. אם אתה נוסע בלילה, אתה חייב להשתמש בפנס קדמי. זה דרוש על פי החוק בכל מקרה. עוד רעיון טוב הוא להשתמש בפעמון כדי לוודא שהנהג מבחין בך.

2. האט. האט למהירות כזו שתוכל לעצור לגמרי, על המדרכה, אם תצטרך.

3.    וודא כי הנהג רואה אותך  גם אם האטת, או עצרת, זה לא יעזור אם הנהג לא יבחין בך ויכנס בך.

4. אל תיסע על המדרכה מלכתחילה. חצייה בין מדרכות יכולה להיות מסוכנת למדי. אם תעשה זאת בצד שמאל של הכביש אתה מסתכן בפגיעה כפי שמראה הציור. אם תעשה זאת בצד ימין של הכביש אתה מסתכן בפגיעה ממכוניות שיוצאות מחנייה או דרך גישה. קשה למנוע תאונות כאלה כך שזו סיבה מספיק מכרעת לא לרכב מלכתחילה על המדרכה.

סיבה נוספת לא לרכב על המדרכה היא שאתה מהווה איום להולכי רגל. האופניים שלך מהווים איום על הולכי הרגל כפי שהמכונית מהווה איום לגבי האופניים. בנוסף, רכיבה על המדרכה איננה חוקית.אם אתה מתכוון לנסוע על מדרכות, עשה את זה לאט ובזהירות רבה, במיוחד בזמן חציית רחוב בין שתי מדרכות, במדרכה צרה ואו במדרכה שיש בה דרכי גישה לרכב ויציאות מבתים.

התנגשות מסוג 4: פגיעה כתוצאה מרכיבה בצד הלא נכון  (Wrong Way Wreck)
אתה רוכב בצד הלא נכון (נגד התנועה, בצד השמאלי של הכביש(. מכונית פונה ימינה מכביש צדדי / דרך גישה / מקום חנייה ישר אליך. הנהג לא ראה אותך כיוון שהוא הסתכל לחפש תנועה בצד השמאלי שלו ולא בצד הימני. לא הייתה לו סיבה לצפות שמישהו יבוא אליו מהכיוון הלא נכון.

art5

גרוע מכך, מכונית שבאה ממול יכולה להתנגש בך חזיתית. לנהג המכונית יהיה פחות זמן להבחין בך ולבצע פעולת התחמקות כי הוא מתקרב אליך מהר יותר מהרגיל) אתה נוסע אליו ולא ממנו(. ואם הוא יתנגש בך זו תהיה התנגשות הרבה יותר חזקה מאותה סיבה (המהירויות שלך ושלו מתחברות).*

איך להימנע מההתנגשות:
1. אל תיסע נגד התנועה. סע עם התנועה, באותו כיוון. נסיעה נגד כיוון התנועה יכולה להיראות כרעיון טוב היות ואז מתאפשר לך לראות את המכוניות, אבל זה לא כך.

הנה הסיבות:

1. מכוניות שיוצאות מדרכי גישה (או ממקומות חנייה או מכבישים צדדיים( מלפניך בצד שמאל ופונים ימינה לא מצפים שתגיע אליהם מהכיוון הלא נכון. הם לא יראו אותך וייסעו ישר אליך.

2. איך בדיוק אתה מתכוון לפנות ימינה?

3. מכוניות יתקרבו אליך במהירות יחסית הרבה יותר גדולה. אם אתה נוסע במהירות 25 קמ"ש, מכונית שתתקרב אליך מאחור במהירות 55 קמ"ש תעקוף אותך במהירות של 30 קמ"ש ( ( 55-25אבל אם אתה נוסע נגד כיוון התנועה, המכונית מתקרבת אליך במהירות של 80 קמ"ש ( ( 55+25שזה 260% יותר מהר! היות והיא מתקרבת אליך מהר יותר, גם לך וגם  לנהג יש פחות מרווח זמן להגיב. ואם תתרחש תאונה היא תהיה חמורה הרבה יותר.

4. רכיבה נגד כיוון התנועה איננה מותרת על פי החוק ואתה עלול להיקנס.

מחקר אחד מצא כי רכיבה בכיוון מנוגד לתנועה מסוכנת פי 3 מאשר רכיבה עם התנועה, ועבור ילדים הסיכון גבוה פי 7. (מקור)

כמעט רבע מתאונות האופניים קשורות ברוכבים שרכבו בניגוד לכיוון התנועה (מקור). יש אנשים שחושבים שדבר זה אומר שנהיגה עם התנועה גורמת ל75% מהתאונות ולכן היא מסוכנת יותר. חשיבה זו מוטעית. ראשית, רק 8% מהרוכבים מדוושים נגד התנועה ולעומת זאת 25% מהם נפגעים – כך שהסיכון שלהם להיפגע גדול פי שלוש יחסית לאלו המדוושים עם התנועה. שנית, רכיבה נגד התנועה מעודדת תאונות (בגלל אי ציות לתמרורים לדוגמה) בניגוד לרכיבה עם התנועה.

התנגשות מסוג 5: אור אדום למוות (Red light of Death)
אתה עוצר מימין למכונית שכבר עומדת מול אור אדום  או תמרור "עצור". נהגי המכוניות לא יכולים לראות אותך. כשהאור מתחלף לירוק אתה נע קדימה, ואז הם פונים ימינה ישר אליך. אפילו מכוניות קטנות יכולות לפגוע בך בצורה כזאת, אבל התרחיש הזה מסוכן במיוחד כשאתה נעצר בסמוך לאוטובוס או משאית. רוכב מאוסטין, טקסס נהרג ב1994- לאחר שעצר מימין למשאית, כשהיא פנתה ימינה הוא נמחץ מתחת לגלגלי המשאית.

איך להימנע מההתנגשות:
אל תעצור ב"שטח המת" של הנהג. פשוט עצור מאחורי המכונית ולא בצד הימני שלה כפי שרואים בציור. כך רואים אותך היטב מכל כיווני התנועה. המכונית שמאחוריך לא יכולה שלא לראות אותך כשאתה עומד בדיוק מולה. art6

חלופה אחרת היא לעצור או בנקודה A בציור (במקום שבו הנהג הראשון יכול להבחין בך), או בנקודה B, מאחורי המכונית הראשונה כך שהיא לא תוכל לפנות עליך, ורחוק מספיק לפני המכונית השנייה, כך שהנהג השני יוכל להבחין בך בקלות. אין טעם לעצור בימין המכונית השנייה, שכן היא יכולה לפנות עליך באותה מידה.

אם בחרת בנקודה A, סע מהר וחצה את הצומת מיד כאשר האור מתחלף לירוק. אל תסתכל על הנהג כדי לראות אם הוא רוצה לפנות. אם אתה בנקודה A והם רוצים לפנות אתה נמצא בדרך שלהם. מדוע בחרת בנקודה A אם אתה לא דחוף לך לחצות את הצומת כשאתה יכול?  כאשר האור מתחלף לירוק, פשוט סע בזריזות (אבל וודא שאין מכוניות ש"גונבות" אור אדום)art7

אם בחרת בנקודה B אל תעבור את המכונית שלפניך כשהאור מתחלף לירוק -  הישאר מאחוריה כיוון שהיא עלולה לפנות ימינה בכל רגע. אם היא לא פונה ימינה מיד, היא עלולה לבצע לפנות בפתאומיות לשם עצירה או לפנות לדרך גישה או לחנייה. אל תסמוך על הנהגים שיאותתו! הם לא. הנח שמכונית יכולה לפנות ימינה בכל רגע נתון.

לעולם אל תעקוף רכב מימין! באותו הזמן נסה להישאר לפני המכונית שמאחוריך עד שאתה כבר בתוך הצומת, כי אחרת היא עלולה לחתוך אותך כשהיא פונה ימינה.בעוד שאין אנו ממליצים לעבור באור אדום, שים לב שלמעשה יותר בטוח לעבור באדום כשאין תנועה חוצה מאשר לחכות כחוק באור אדום מימין לרכב , ולהיפגע ממנו  כאשר הוא יפנה ימינה בהתחלף האור ברמזור. מוסר ההשכל פה הוא לא לעבור על החוק, אלא שאתה עלול להיפגע בקלות גם כאשר אתה שומר על החוק.

דרך אגב, היה מאוד זהיר בזמן שאתה עוקף מימין מכוניות שעומדות ברמזור. אתה מסתכן
בהתנגשות בדלת של נוסע שיוצא מהצד הימני של הרכב או בהתנגשות ברכב שמחליט באופן פתאומי להיכנס לחנייה בצד הימני של הרחוב.

* חלופות נוספות:
לעצור לפני המכונית הראשונה בטור במרכז הנתיב על פני מעבר החצייה כדי לוודא שיראו אותך. לפנייה שמאלה יש להתמקם במרכזו של הנתיב הימני ביותר המאפשר פניה שמאלה ע"פ הסימונים בכביש. פונים שמאלה בתוך תחומי הנתיב ובהדרגה מתקרבים לימין הנתיב / ימין הכביש.

התנגשות מסוג 6: הוו הימני (The Right Hook)
מכונית עוקפת אותך ואז מנסה לפנות ימינה ישר מולך או מצדך השמאלי. בart8טעות, הנהגים מעריכים את המהירות שלך כנמוכה היות ואתה על אופניים, ולא עולה על דעתם שלא יספיקו לעקוף אותך בזמן.

גם אם תלחץ על הבלמים כדי להימנע מלהתנגש בהם, הם לא ירגישו שעשו טעות כלשהי. קשה להימנע מהתנגשות כזאת כי בד"כ אתה לא רואה את זה אלא ברגע האחרון, וגם בגלל שאין לך לאן להתחמק כשזה קורה.

 

איך להימנע מההתנגשות:
1. אל תיסע על המדרכה. כשאתה יורד מהמדרכה כדי לחצות כביש, הנהגים לא מבחינים בך. אתה פשוט "מחפש" תאונה כשאתה עושה את זה. קית' וויק נהרגה בצורה הזו באוסטין טקסס בדצמבר 2002
2. רכב יותר בשמאל. כשאתה תופש את כל הנתיב, לנהגים קשה יותר לבצע עקיפה חדה )לחתוך) או פנייה לתוכך. אל תרגיש רע שאתה "תופש" את הנתיב: אם נהגים לא היו מסכנים את החיים שלך בפנייה מולך/ לתוכך או עוקפים אותך קרוב מדי, אז לא היית עושה את זה. אם הנתיב שאתה נמצא בו לא מספיק רחב כדי שיאפשר למכוניות לעקוף אותך בצורה בטוחה, אתה צריך לקחת את כל הנתיב בכל מקרה. פירוט בנושא מיקום בנתיב בהמשך.
3. הבט במראה לפני ההתקרבות לצומת. (אם אין לך מראה, השג אחת כעת*). וודא שאתה מסתכל במראה מספיק מוקדם לפני הגעה לצומת. כשאתה כבר ממש חוצה את הצומת תצטרך להקדיש תשומת לב מרבית למה שקורה מקדימה.

* כדאי לבחור מראה קמורה ולא שטוחה כדי לכסות שטח מקסימאלי. מטרת המראה להבחין בכלי רכב בזווית רחבה ככל האפשר. אין חשיבות לפרופורציות ולצורה גיאומטרית של העצמים.

התנגשות מסוג 7: הוו הימני, חלק 2 (The Right Hook, part 2)
אתה חוצה מימין רכב או אפילו רוכב אופניים אחר) שנוסע באיטיות), כשלפתע הוא פונה ימינה ישר אליך בניסיון להיכנס לחנייה, לדרך גישה או לרחוב צדדי.

איך להימנע מההתנגשות :
1. אל תעקוף מימין. קל להימנע מההתנגשות הזאת. פשוט אל תעקוף שום רכב מימין. אם המכונית שמלפניך נוסעת במהירות של 15 קמ"ש, אתה מאט גם כן מאחוריה. בסופו של דבר היא תתחיל לנסוע מהר יותר. אם לא, תעקוף משמאל כשבטוח לעקוף. art9

כשעוקפים רוכבי אופניים משמאל, הכרז "משמאלך"  לפני שאתה מתחיל בעקיפה כדי שהם לא יפנו פתאום שמאלה לתוכך. )כמובן שהרבה פחות סביר שרוכב אופניים ינוע בפתאומיות שמאלה מבלי להסתכל ולהסתכן בפגיעה מרכב מאשר לנוע בפתאומיות ימינה אל יעדו(. אם הם רוכבים כל כך בשמאל שאי אפשר לעקוף משמאל בצורה בטוחה, הכרז "מימין"  לפני שתעקוף מימין.

במצב שבו כמה מכוניות עומדות ברמזור אתה יכול לנסות לחצות אותם מימין בזהירות. זכור
שמישהו יכול לפתוח דלת מכונית בפתאומיות כדי לצאת ממנה מצד ימין. זכור גם שאם אתה עוקף מימין ומכוניות מתחילות פתאום לנסוע, אתה מסתכן בהתנגשות מסוג 5 – אור אדום למוות. שים לב שכשאתה מזדנב אחרי מכונית איטית עליך לרכב מאחוריה ולא ב"שטח המת" שנמצא מיד מימין לרכב. גם אם אתה לא עוקף את הרכב מימין עדיין תהיה עלול להתנגש בו אם הוא פונה ימינה
כשאתה רוכב בצמוד אליו. שמור על טווח בטחון לבלימה במקרה והוא פונה.

2. הבט לאחור פני ביצוע פנייה ימינה.* זו ההזדמנות שלך להימנע מלפגוע ברוכבים שמתעלמים מהעצה הקודמת ומנסים לעקוף אותך מימין. (זכור גם שהם עלולים לבוא מאחור כשהם על המדרכה ואתה בכביש(. בין אם זו אשמתו של הרוכב השני שכשהוא מנסה לעקוף מימין ואתה פונה ימינה הוא מתנגש בך, הכאב יהיה אותו כאב. הסכנה בהתנגשות עם רוכב אחר היא גם מהיפגעות מהתנועה מאחור. זו סיבה נוספת לקנות מראה.  

התנגשות מסוג 8: חצייה משמאל (The Left Cross)
מכונית שמתקרבת אליך מהנתיב הנגדי מבצעת פנייה שמאלה ישר מולך או לתוכך.art10
 רוכבים מאוסטין שנהרגו בצורה זו כוללים בין היתר את דר. לי צ'ילטון, ג'ון הוול (לשעבר נשיא איגוד האופניים של אוסטין( וג'יין אוסבורן

איך להימנע מההתנגשות :

1. אל תרכוב על המדרכה. כשאתה יורד מהמדרכה לחצות את הכביש, הנהגים שפונים לא מבחינים בך.
2. השתמש בפנס קדמי. כשאתה רוכב בלילה, אתה חייב להשתמש בפנס קדמי. כך דורש החוק בכל מקרה.
3. לבש ביגוד בהיר אפילו במשך היום. זה עלול להיראות טיפשי, אבל האופניים הם קטנים וקל לראות דרכם**  אפילו במשך היום. ווסטים מחזירי אור בצבע צהוב / כתום עושים באמת הבדל גדול. ידידה שלי רכבה על האופניים והתרחקה ממני כ 300 מטר. לא הצלחתי לראות אותה ואת האופניים, אבל את הווסט ראיתי טוב מאוד. רצועות מחזיר אור לרגליים נוחות גם כן ולא יקרות.
4. סע יותר לאט. אם אי אפשר ליצור קשר עין עם הנהג (במיוחד בלילה , (סע במהירות כזו שתאפשר לך לעצור לגמרי אם תצטרך. נכון, זה לא נוח אבל זה עדיף מלהיפגע.

* חשוב מאוד שרוכבים עירוניים יהיו מסוגלים להפנות את ראשם לאחור תוך כדי נסיעה מבלי
להוציא את האופניים מנסיעה בקו ישר. כדאי לתרגל זאת באזורים פתוחים ללא תנועה. לא צריך לסובב את כל הצוואר אלא רק להעיף מבט מעבר לכתף.

** במובן אחר: קשה להתמקד בהם כעצם.

התנגשות מסוג 9: הקצה האחורי (The Rear End)
אתה זז קצת שמאלה כדי לעקוף מכונית חונה או מכשול אחר בכביש ואז אתה נפגע ע"י רכב שמגיע מאחור.

art12art11איך להימנע מההתנגשות:

1. לעולם, אבל לעולם אל תזוז שמאלה לפני שבדקת במראה או שהסתכלת אחורה. חלק מהנהגים אוהבים לעקוף רוכבי אופניים במרחק של כמה סנטימטרים, כך שאפילו תזוזה פתאומית קטנה לשמאל יכולה להביא אותך לתוך המסלול של המכונית.
2. אל תסטה החוצה ופנימה מהנתיב הימני כשיש בו מכוניות חונות במרווחים. אתה עלול להשתכנע שכדאי לרכב בנתיב הימני ביותר בקטעים שאין בהם מכוניות חונות "ולקפוץ" שמאלה אל התנועה כשאתה מתקרב למכונית חונה. זה מסכן אותך בהתנגשות מאחור. במקום זה, רכב בצורה עקבית בקו ישר בנתיב התנועה.
3. השתמש במראה. אם אין לך, גש לחנות אופניים וקנה אחת.
4. רכב יותר בשמאל  סוג תאונה זה קשור לתאונות מסוג 2 – "פרס הדלת" רוב הרוכבים שמתו בגלל דלת מכונית שנפתחה עליהם זזו בפתאומיות שמאלה אל התנועה או שעפו כתוצאה מהתאונה אל הכביש ונפגעו ממכונית שבאה מאחר. בכבישים צרים או שיש בהן מכוניות חונות הדרך למנוע תזוזה פתאומית שמאלה היא פשוט לרכב יותר בשמאל, תוך שאתה מוודא שמכוניות שבאות מאחור רואות אותך.

 התנגשות מסוג 10: הקצה האחורי, חלק 2 (The Rear End ,Part 2)
מכונית מתנגשת בך מאחורה. זאת ההתנגשות שרוכבים רבים חוששים ממנה הכי הרבה, אבל זו לא ההתנגשות הנפוצה ביותר, ומהווה רק 3.8% מההתנגשויות (מקור). עם זאת, זו אחת ההתנגשויות שהכי קשה למנוע כי רוב art13הזמן אתה לא מסתכל אחורה.

הדרך הטובה ביותר למנוע את ההתנגשות הזו היא לרכב בכבישים מאוד רחבים או בנתיבי אופניים, או בכבישים שבהם התנועה נוסעת באיטיות.

הרוכבים טום צ'רצ'יל ואנדריו טרנר וכנראה שגם וויליאם זיגטריגסון מתו בצורה הזו. כל 3 המקרים האלה התרחשו  בלילה, ולפחות לשניים מהם לא היו אורות. נדיר להיפגע מאחור באור יום.

איך להימנע מההתנגשות:
1. השתמש בפנס אחורי. אם אתה רוכב בלילה , אתה חייב להשתמש בפנס אחורי אדום מהבהב. ברוס מאקיי (כיום ראש מטה בטיחות האופניים בנבדה) מציין ש 60% מתאונות האופניים בפלורידה 39% ממקרי המוות על אופניים בהיקף ארצי מתרחשות כשרוכבים נוסעים בלילה בלי אורות. ב 1999 <. קרו בין 18:00 ל 24:00 חנויות אופניים מחזיקות פנסי לד אחוריים (נצנצים) במחיר של כ 50 ¤ או פחות. פנסים אלה עובדים שמחזיקות למשך חודשים (משהו כמו 200 שעות). אני לא יכול להפריז AA בד"כ על זוג סוללות בדרישה: תשתמש בפנס אחורי!.
2. בחר לרכב בכבישים רחבים. רכב ברחובות שהנתיב הקיצוני שלהם מספיק רחב להכיל בקלות אופניים ומכונית זה לצד זה. בצורה הזאת מכונית יכולה לחלוף על ידך ולא לפגוע בך, גם אם היא לא מבחינה בך!.
3. בחר לרכב בכבישים איטיים. ככל שהמכונית נוסעת לאט יותר, כך לנהג יש יותר זמן להבחין בך. <אני נוסע בעיר תוך כדי מעבר בשכונות. למד לעשות זאת >.
4. השתמש ברחובות שקטים בסופי שבוע. הסיכון ברכיבה ביום חמישי / שישי בערב גדול משמעותית מרכיבה בשאר הערבים היות וכל השיכורים נמצאים בחוץ על הכביש. אם אתה רוכב בלילה בסופי שבוע, תוודא שאתה רוכב בכבישים שכונתיים ולא בכבישים עורקיים.
5. השתמש במראה. השג מראה ותשתמש בה. אם נדמה לך שמכונית לא רואה אותך, רד מהאופניים אל המדרכה. מראות עולות 30-60 ¤. אחרי שתרכוב עם מראה לזמן מה, תתפלא איך הסתדרת בלעדיה.

הפרנויה שלי ירדה ב 80% אחרי שהרכבתי מראה. אם לא השתכנעת, הסר את המראה לאחר חודש של שימוש וצא לסיבוב ותראה איך אתה מעיף מבט למטה למקום שבו המראה הייתה ושים לב כמה לא בטוח אתה מרגיש בלעדיה.

6. אל תיצמד לשפת המדרכה. זה נוגד את האינטואיציה אבל בכל זאת חשוב שתשאיר קצת מקום בינך לבין שפת המדרכה. זה יוצר לך מרווח להיכנס אליו במקרה שאתה רואה במראה רכב גדול שמתקרב ולא זז מספיק הצידה כדי שלא לפגוע בך. בנוסף, כשאתה ניצמד לשפת המדרכה סביר יותר .( שנהג שלא מבחין בך יחתוך אותך ימינה (תרחיש מס. 2

עוד עצות כלליות

המנע מרחובות עמוסים. אחת מהטעויות הגדולות ביותר שאנשים עושים כשהם מתחילים לרכוב על אופניים היא לרכב לאורך אותם המסלולים שבהם השתמשו בעת שנהגו במכונית. בד"כ עדיף לרכב ברחובות פחות עמוסים ויותר איטיים. נכון, לרוכבים נתונה הזכות לרכב על הכביש אבל זו נחמה קטנה כשאתה מת. תחשוב כמה רחוק אתה יכול ללכת עם התוכנית הזאת: אם תלמד את המסלולים שלך היטב, תראה שבהרבה ערים אתה יכול לנסוע דרך שכונות כדי להגיע לרוב המקומות, תוך כדי חציית כבישים ראשיים במקום נסיעה בהם.

הנהיגה ברחובות שקטים נעימה לרוכב הרבה יותר, בנוסף להיותה בטוחה יותר. הבטיחות גדלה במקומות בהן המכוניות נוסעות לאט יותר – גם בגלל שיש לך ולהן יותר זמן תגובה וגם בגלל שבמקרה התנגשות המהירויות נמוכות יותר. רחובות שקטים בטוחים יותר פשוט בגלל שיש בהן פחות מכוניות. יתרון נוסף של רכיבה ברחובות שקטים יותר היא חשיפה מופחתת לזיהום אוויר.

עם זאת, נסיעה ברחובות שקטים עלולה ליצור בטחון מזויף. ברחובות אלה עדיין יש סכנה של מכוניות שיוצאות מחניות ודרכי גישה, מהתנגשות בדלת, עקיפת מכונית או מהתנגשות בצמתים. סכנה אחרת ברחובות אלה היא נהגים מנומנמים או כאלה שמרגישים בטחון רב מידי בגלל שהם מרגישים "כמו בבית". תאונות דרכים רבות מתרחשות ליד הבית. אל תזלזל בסכנות ברחובות אלה.

תאיר את עצמך. מובן מאליו? אם כן, איך זה שרוב הרוכבים הליליים נוסעים ללא אורות? חנויות אופניים מחזיקים פנסי לד אחוריים במחיר של כ 50 ¤ או פחות. פנס קדמי חשוב לא פחות מפנס אחורי. חפש את הסוגים החדשים שעובדות עם לדים כיוון שהסוללות שלהם מחזיקות הרבה יותר זמן מסוללות שמורכבות בפנסים מסוג נורת להט.art14

רכב כאילו אתה בלתי נראה. הנח שנהגים לא יודעים שאתה שם ורכב בצורה כזו שהם לא יתנגשו בך גם אם הם לא יבחינו בך. אתה לא מנסה להיות בלתי נראה, אתה מנסה לרכב בצורה כזו כך שזה לא יהיה רלוונטי האם הם רואים אותך או לא. אם אתה רוכב בצורה כזאת שמכונית צריכה לראות אותך כדי לעשות משהו שימנע ממנה להתנגש בך (לדוגמא, לגרום לה להאט או להחליף נתיבים), אז זה אומר שהיא ללא ספק תתנגש בך אם היא לא תראה אותך! אבל אם אתה נמצא מחוץ לדרך שלה, היא לא תתנגש בך גם אם היא לא הבחינה שאתה שם.

בכבישים מאוד מהירים, לנהגים יהיה פחות זמן להבחין בך הודות למהירות הגבוהה שבה הם מתקרבים. בעיקרון, אתה תמנע ככל האפשר לנסוע בכבישים מהירים, אלא אם יש הרבה מקום למכונית ואופניים זה לצד זה. ואם יש מספיק מקום, אז בכבישים ראשיים אתה יכול ליישם את עיקרון ההיעלמות בזה שתיסע ממש בימין.אם אתה מספיק בימין כך שאתה לא בחלק הנתיב שבו נוסעות מכוניות, הן יעברו לידך ולא יפגעו בך גם אם לא ראו אותך.

(יוצאי דופן לנסיעה בקצה הימני בהמשך). הנה דוגמא נוספת: זה רעיון טוב לסמן עם היד פנייה שמאלה, אבל רעיון יותר טוב יהיה לפנות שמאלה בזמן או במקום שבו אין מאחוריך מכוניות שעלולות לפגוע בך בזמן שאתה עוצר ומחכה לעשות את הפנייה. אתה יכול להיקלע לאמצע הרחוב , עומד במקום עם יד שמאל מושטת , מחכה לפנות, אבל אתה סומך על המכוניות מאחוריך שיראו אותך. אם הם לא רואות אותך, אתה בבעיה. כמובן שאנחנו לא מעודדים לנסוע באור אדום, אבל אם אתה מסוג האנשים שעושים את זה, יישם את עיקרון ההיעלמות כשאתה מחליט האם לעבור באור אדום כלשהו: האם תנועה חוצה כלשהי עלולה לפגוע בי אם הייתי בלתי נראה? אם כן, אז אסור לך לעשות את זה. לעולם אל תאלץ מכונית להאט כדי להימנע מלהתנגש בך) אור אדום או לא(.זכור, ככל שתסמוך על המכוניות שיראו אותך כדי להימנע מלהתנגש בך, ככה גדלים הסיכויים שהם יאלצו לעשות כן. זכור, אתה לא מנסה להיות בלתי נראה, אתה רק מנסה לרכב עם ההנחה שמכוניות לא רואות אותך.
כמובן שאתה רוצה שהם יראו אותך, ועליך לעזור להם עם זה. זו הסיבה שאתה תנופף לנהגים שלדעתך מתכוונים לצאת ממש מולך ובלילה אתה תהיה מואר כמו עץ חג המולד.

קיימים יוצאי דופן לרכיבה כאילו אתה בלתי נראה. לדוגמא, לעיתים קרובות אתה צריך להשתלט על כל הנתיב במקום לנסוע ממש בימין, לאור הסיבות המצוינות בפרק הבא.

תפוס את כל הנתיב כשצריך בעוד שבד"כ תחשוב שעדיף לרכב ממש בימין כדי לא להיות בדרך של המכוניות שעוקפות אותך, במציאות יותר בטוח בד"כ לתפוס את כל הנתיב, או לפחות לזוז קצת יותר שמאלה. כפי שתראה בציור הראשון, רכיבה יותר בשמאל מאפשרת לנהגים בכבישים החוצים בצמתים לראות אותך טוב יותר.

בנוסף, אתה תתפוס את הנתיב אם מכוניות עוקפות אותך מאחור קרוב מדי. זה דורש מהמכוניות מאחור לראות אותך ואז או להאט למהירות שלך או לעבור נתיב ולעקוף. אבל אז, אם אתה רוכב בכביש שבו מכוניות מתעכבות מאחוריך או מחליפות נתיבים כל הזמן כדי לעקוף אותך, אתה כנראה נמצא בכביש הלא נכון וכדאי שתמצא כבישים שכונתיים שקטים יותר.

דרך אגב, זה חוקי לגמרי עבורך לתפוס את כל הנתיב.* למרות שתקנות התעבורה מציינות שעליך לרכב קרוב ככל האפשר לשפתו הימנית של הכביש, הנה כמה מקרים שבהם המיקום הזה איננו מעשי:

1. מכוניות עוקפות אותך קרוב מדי. אם הנתיב צר מדי מכדי שמכוניות יעקפו אותך בצורה בטוחה, זוז שמאלה ותפוס את כל הנתיב. מסוכן להיעקף כל כך קרוב.

2. מכוניות חונות בצד הימני של הכביש. אם תרכוב קרוב מדי למכוניות האלה אתה עלול להתנגש בדלת שנפתחת בפתאומיות. זוז שמאלה.

3. אתה בתנועה כבדה עם הרבה רחובות צדדיים, מקומות חנייה, או דרכי u1490 גישה מקדימה מימין. מכוניות שפונות שמאלה לא יראו אותך כיוון שהן מסתכלות לחפש תנועה במרכז הכביש, לא בקצה הימני של הכביש. זוז שמאלה. ראה הציור הראשון למעלה.

4. אם שמת לב, הבחנת שיש סיכונים גם לרכיבה לגמרי בימין וגם בתפישת הנתיב כולו. אם רצית כלל קבוע, מצטער זה לא כל כך פשוט. (אבל תפנים את זה , הרבה מהגישות האחרות שהזכרנו ב 10 המקרים הנ"ל עובדים 100% מהזמן.) אם תרכוב לגמרי בימין, אתה תסתכן בהתנגשות בדלת של רכב ואתה מקשה על מכוניות בכבישים חוצים בצמתים להבחין בך. אבל אם תתמקם במרכז הנתיב, אין ספק שתפגע בך מאחורה מכונית במקרה והיא מבחינה בך. כדי להגדיל את הסבירות שיראו אותך בזמן שאתה תופש את כל הנתיב, היה מואר בלילה כמו עץ חג המולד, ורכב בכבישים שכונתיים כשאתה יכול, כיוון שהמכוניות ייסעו לאט יותר וכך יתקרבו אליך לאט יותר מאחור ויהיה להם יותר זמן להבחין בך.

טעויות נפוצות ודומות: רכיבה בצד שמאל כדי "לקצר" פנייה קרובה שמאלה כפי שמראה הציור. כאן מסתכנים גם באפשרות שכשתהיה תנועת מכוניות שמאלה, תיאלץ להישאר בין רצועת אי-תנועה של מרכז הדרך לבין המכוניות (ציור). זה עלול להיראות מפתה להתמקם בצורה הזו לפני הפנייה (ציור ימני) שם המכוניות מאטות, אבל לאחר הפנייה המכוניות מתחילות להאיץ (ציור שמאל)

ואתה נאלץ להסתכן משמעותית כדי לחצות את כל הנתיבים חזרה לימין. פתרונות אפשריים: בצומת לא מרומזר חכה עד שיעברו כל המכוניות ואז השתלב במרכז הנתיב הימני ביותר שמאפשר פנייה שמאלה. לאחר מכן פנה לפי חוקי התנועה (מתן זכות קדימה). בצומת מרומזר, כדאי שתחכה עד שהאור מתחלף חזרה לאדום והמכוניות נעצרות. אז תשתלב. בזהירות באותו המיקום והמתן עד שיתחלף האור שוב לירוק. ראה בסוף תרחיש ההתנגשות מס. 3
 

כ-44,000 אנשים נהרגים כל שנה בתאונות דרכים בארה"ב. אחד מכל 54 מהם הוא רוכב אופניים.


* האופניים מוגדרים ככלי רכב בתקנות התעבורה, ולכן כללי הנסיעה לגביהם זהים לאלה של המכוניות.


כתבת מקור: מייקל בלוג'יי מאתר www.bicyclesafe.com

תרגום לעברית:  דרור רשף

צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים