האדם והים: התמונות של האמן ג'ואל ריאה משגעות את העולם!

מאת שני ברטל דצמבר 14, 2015

התמונות אשר אותן מצייר האמן ג'ואל ריאה (Joel Rea) הפכו בתקופה האחרונה לנפוצות ואולי אפילו הספקתם לראות כמה מהן ברשת. ג'ואל הוא אמן מאוסטרליה שהחל לצבור פופולריות במהלך השנים האחרונות ושלל יצירותיו שבדרך כלל עוסקות בטבע ועולם הים, שבו את לב הקהל. טכניקת הציור שלו היא ברמה כה מבריקה עד כי לא ברור האם הציור מחקה את המציאות או שמא המציאות את הציור.

יש יופי מאד כאוטי בטבע. ברגע אחד הוא מלא באנרגיית חיים וברגע אחר יכול להפוך לאלים והרסני. הקוטביות הזאת מתוארת בציורי השמן הדרמתיים של האמן האוסטרלי שהציג לא מזמן סדרת תמונות בהן האדם ניצב אל מול איתני הטבע. ריאה גדל ליד הים שהפך לאהבה הגדולה בחייו, יחד עם אהבתו לבעלי החיים השניים משמשים מוטיבים מרכזיים שחוזרים ביצירותיו. שני הנושאים הללו נפגשים בסצנות גדולות בציוריו שבהם המים מתוארים כחזקים, איתן טבע חסר כל גבולות ובעל פרופורציות אלוהיות.

ג'ואל ריאה נולד בקווינסלנד, אוסטרליה בשנת 1983. הוא למד בבית הספר לאומנויות "Queensland College" אשר אותו סיים בשנת 2003. לאחר מכן החל להציג את יצירותיו ברחבי אוסטרליה ובארצות הברית. ג'ואל עושה שימוש באומנות מודרנית ביצירותיו ונוהג לכנות את עצמו 'אמן סוריאליסיטי מודרני'. מצד אחד יצירותיו עוסקות בסוגיות אשר קשורות למציאות של ימינו, ומצד שני מרוחקות מאד מהעידן הטכנולוגי של ימינו. ריאה מציג בנייה מחדש של מוסכמות בשילוב של יצירת אמפתיה והזדהות.

"העבודות שלי הן כמו ציר זמן של החיים שלי. החברים הקרובים שלי תמיד יכולים לראות את ההקשרים והמטאפורות בין החיים שלי לבין הציורים שלי. אני מאד שמח שזה ככה בגלל שאני בכנות יכול לומר שאני מאד אמיתי בכוונות שלי גם אם הן במחיר של התפשרות על ההצלחה הכלכלית שלי..." 

בציורים שלו יש מעין בריחה לעולם הטבע. תיאורים משעשעים לעין של ים, חופים, גלים, שאגתו של האריה ורחשו של הים העמוק אשר מולם ניצב האדם. תמונות אירוניות של האדם, דמויות של חיות נבלעות בתוך גלים ענקיים, קרחונים ושמיים סוערים. כל זאת באמצעות שימוש במברשות ציור מיוחדות אשר דקות יותר מכמה שערות על הראש. הדבר שמרשים במיוחד היא הצורה שג'ואל מצליח לצייר גלים בדרך כזו שגורמת להם להתעורר לחיים. יחד עם זאת, הנופים שריאה מצייר מושכים תשומת לב לפאר העצום שבטבע אל מול הכוחות הבלתי צפויים וההרסניים שלו. ריאה לוקח השראה מחייו האישיים ויצירותיו משקפות את המורכבות של המציאות ונפש האדם.

בשנים האחרונות ניכר שהפופולריות של ריאה צברה שיאים חדשים, במיוחד לאחר שבשנת 2013 הוא זכה באוסטרליה בפרסים על אומנותו ושם גם הציג את יצירותיו בתערוכה בשם ''Beneath The Blue אשר נעשתה פופולרית. כמו כן, ריאה נבחר להיכלל ברשימה המכובדת של "30 האומנים המהפכניים בעולם האמנות מתחת לגיל 30" של מגזין"Art Business News" האמריקאי. בטקס שנערך באוסטרליה בשנת 2014, הוא זכה בתור האמן האהוב ביותר על הציבור. ובזה היה כבר ברור שג'ואל ריאה הוא השם החם ביותר בקרב אוהדי האמנות המודרנית וחובבי האמנות ככלל.

הדו-קוטביות הזאת בין חיים למוות וכוחות הטבע המנוגדים זה לזה, נגלים לפנינו בסדרה של ציורי אמנות משנת 2015 הנקראים 'Beasts of Arcadia' שהוצגו בתערוכת הסולו הראשונה של ג'ואל בניו יורק. הציורים עוסקים בעולם החומר לצד עולם הטבע והפרא - במאבק של האדם אל מול איתני הטבע. ציוריו של ג'ואל מתמודדים עם סוגיות כמו היכחדות, הישרדות, שינויים אקלימיים והתמודדות עם אתגרים שניצבים לפנינו במאה ה-21. הם פותחים את הראש להבנה של מה חשוב בחיים שלנו ומציגים מראה המשקפת התנהגויות שונות והרגלים של האדם אשר גורמים לנו לתהות על קנקנינו ולשאול שאלות קיומיות.

"...הציורים האלה הם סיפור חיי. אני מודע לזה שכולנו קשורים זה לזה מעצם המכנה המשותף שלנו כיצורים אנושיים. לכן הציורים שלי בעצם מייצגים את הסיפורים של כולם - האמנות שלי היא חיפוש אחר קבלה, אהבה ומחילה".

היצירות של ריאה מציגות נקודת מבט שאנו יכולים להזדהות איתה ולהתחבר אליה מהחיים האישיים שלנו כגון הנמרים, הגלים והאיש עם חליפת העסקים. השימוש בסמלים הסימבולים מדגיש את היותנו קטנים אל מול כוחו הבלתי צפוי של איתני הטבע. בראיון למגזין אוסטרלי אמר ריאה "אני אוהב למקם את עצמי בציורים שלי, לצייר אותי בעולם שלי כמו שאני רואה אותו. יש לי אישיות כפולה של איש עסקים רציני שהוא גם סקייטר שמושפע מהתרבות של ימינו".

רבים מתקשים להגדיר את האמנות של ריאה ולשייך אותה לז'אנר מסוים עקב המורכבות שבה, אבל דבר אחד בטוח: ריאה לוקח את הצופה להרפתקה עוצרת נשימה ובדרכו המקורית הוא מציג מציאות שנותנת לכולנו חומר למחשבה.

לפניכם עוד כמה מיצירותיו המופלאות

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
שני ברטל

בת 26, ילידת ראש העין. בעלת אהבה גדולה למוזיקה וז'אנר הרוק, רגאיי וגלישה בפרט. כותבת שירים מגיל שמונה ובהמשך התפתחה גם האהבה לכתיבה יוצרת. אמן אהוב: בוב מארלי משפט השראה: "Live in the sunshine, Swim the sea, Drink the wild air" המשפט מקועקע על רגלו של בן זוגי.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים