ילדה איסלאם: עושה גלים של שינוי במרוקו

מאת חופית לוגסי ינואר 23, 2015

זהו סיפור על ילדה אמיצה, גולשת בת 17 ממרוקו שמאמינה שדרך האיסלאם יכולה לגלוש בהרמוניה איתה על גלי הים. אומאימה ארחאלי (Oumaima Erhali) היא נערה שמתמודדת עם שבירות גלי הענק של דת האיסלאם ובדרכה שוברת הגבלים דתיים בכדי לעשות את שהיא אוהבת הכי הרבה בחיים. סיפורה מעלה שאלות נוקבות על שהדת אוסרת ומתירה לנשים ועל נקודות הדימיון שחלים גם בדתות אחרות כגון זו היהודית.

בגלישה הכל זורם, אם נוציא את מלחמת הסאפים, שורטים קייטים, צלמים ומצילים מהמשוואה של החודשיים האחרונים אין באמת מחלוקות במים, לפחות לא אמורות להיות בייחוד לא כאלה של דת ומגדר. הרי גלישה היא סוג של דת בפני עצמה, בעולם אידיאלי אם יש משהו שעשוי להביא לשלום עולמי זו הגלישה, ולא סתם אנדי איירונס אמר שהוא גולש בגלל שהוא תמיד הופך לבנאדם טוב יותר כשהוא במים.

אומאימה, גולשת אמיצה במיוחד, אני מכנה אותה אמיצה מסיבות אחרות לגמרי ממה שאתם מצפים, היא אמיצה לא כי היא מתמודדת עם גלי ענק בנאזרה ומאווריקס או בגלל שהיא נכנסת למים שורצי כרישים, היא אמיצה כי היא מכה גלים ובחרה לחיות בדרכה שלה ולהגשים חלומות. היא בחרה באהבה הגדולה ביותר שיש -  היא בחרה בים.

אומאימה ארחאלי עושה כבוד לדת - גם לגולשת מוסלמית יש מקום על הגלים

העשורים האחרונים וכל מיני אייתולות הפכו את העולם המוסלמי לחשוך יותר מאי פעם, האיסורים גדלו החוקים הפכו נוקשים יותר ראשים נערפים ובתי סוהר מתמלאים ללא כל סיבה מוצדקת  ונשים כמובן נדחקות אל השוליים על פי השקפת העולם של הפרשנות האסלאמית בת זמננו נשים כנראה לא נועדו לגלוש, וכנראה שהקשר היחיד שאמור להיות להן למים הוא לעשות כלים, כביסה ושטיפת רצפות  וגם זה עם בורקה שאמורה להסיר כל זהות נשית אפשרית כך שעל חליפת גלישה ורודה אין  מה לדבר בכלל.

אבל ההיסטוריה תעיד שתמיד יהיו כאלה שישברו מוסכמות , יחידי סגולה אמיצים שמצליחים לשנות סדרי עולם  ורק בזכותם העולם הזה שלנו יהפוך להיות טוב יותר בסופו של דבר. כמה גלגולים החברה שלנו עברה מאז אותם ימים אפלים שבהם נשים הוצבו בתחתית שרשרת המזון,  לא הייתה להן זכות הצבעה, או מעמד משפטי כלשהו, הן נחשבו לנחותות ולקחו להן לא מעט שנים ועשרות אלפי מלחמות בכדי לשבור את תקרת הזכוכית בכל תחום אפשרי שיש, הודות לאותן יחידות סגולה שהיו אמיצות מספיק לכופף מוסכמות מעת לעת.

היא בוחרת בדרך מעט שונה מזו שהעולם הערבי מכתיב לה, הרי על פי כל המוסכמות העתיד שלה כבר ידוע מראש, הן נועדה להינשא בגיל צעיר מאוד , להקים משפחה ולהעלים כל רצון אישי אינדיווידואלי אבל אומניה כנראה רוצה מהחיים מעט יותר...

אמנם במרוקו העולם המוסלמי נחשב למאוזן וראשים לא נערפים שם בחסות דעא"ש (לפחות בינתיים) אך באזורים מסוימים חוקי המשפחה ומעמד האישה במרוקו עדיין מושתתים על האסכולה המלאכית - אחת מאסכולות ההלכה של עולם האסלם שקובעת שאשה היא גרגר של חול קטן ובלתי נראה בעולם גברי, אין לה ממש דעה או רצונות משלה כל תפקידה הוא ילודה וגידול, על הגשמה עצמית לא באמת שמעו שם.

אך בעשור האחרון מסתמן לו שינוי נשי מבורך שאת פירותיו החלו הנשים לקצור ממש לאחרונה,  שכן נשים מוסלמיות, פמיניסטיות ושמרניות החלו לפעול יחדיו למען שינוי חברתי בשאיפה להתקדם מעט לעולם המערבי, אין ספק שבחברה המרוקנית השמרנית חלים שינויים מבורכים, בעקבות תיקון לחוק משנת 2004, נשים יכולות היום לצאת לעבוד, ללמוד, לפתוח חשבון בנק ואפילו להתגרש אם ממש ממש בא להן כך שכל צעד קטן להגשמת חלומות מצידה של לוחמת אחת עשוי להתוות את הדרך ללוחמות נוספות . כי בשביל אומאימה זו מלחמה לכל דבר, על העתיד שלה ושל שכמותה. וילדה אמיצה אחת עשויה לשנות עולם ומלואו.

הסרט הדוקומנטארי והמרגש אודות אומאימה מציג את הקונפליקט הדתי שאיתו היא מתמודדת בדרכה למימוש אהבתה.

היא בוחרת בדרך מעט שונה מזו שהעולם הערבי מכתיב לה, הרי על פי כל המוסכמות העתיד שלה כבר ידוע מראש, הן נועדה להינשא בגיל צעיר מאוד , להקים משפחה ולהעלים כל רצון אישי אינדיווידואלי אבל אומניה כנראה רוצה מהחיים מעט יותר, היא התאהבה בגלישה בילדות, כשצפתה באחיה הגדול גולש, כשהוא נפטר עקב מחלה היא ואחותה הגדולה זינאב החליטו להנציח אותו בדרכן ולהמשיך בדרכו הימית.

זינאב, צלחה משוכה ראשונה בכך שהיא תפסה את מקומו של אחיה בעבודתו במשמר החופים - האישה הראשונה שעשתה זאת. ואומאיימה צלחה משוכה שניה בכך שהיא החליטה להנציח אותו בין הגלים, היא אומרת שכשהיא גולשת היא נזכרת בו - כך שמבחינתה גלישה היא סוג של תראפיה.

קשה להתעלם מהנוכחות של אומאימה, בנוף המוסלמי היא נראית מעט שונה, נערה עם ראסטות חיוך ענק ואופי מחושל ודומיננטי. היא מסרבת ללכת בדרך האסלם הקיצוני, לדבריה, אמונה זה משהו שמגיע מהלב לא מסממנים חיצוניים או הלכות נוקשות, מבחינתה היא עדיין יכולה להשתייך לעולם הדתי גם מהמים. ושמבחינתה הדרך עוד ארוכה, אומאימה רוצה לטייל בעולם, לגלוש בחופים אחרים, לפתוח מועדון גלישה ולהגשים חלומות.

כשחושבים על זה אין בינינו יותר מדי הבדל, העולם היהודי והעולם של אומאימה לא כל כך שונים. אבל בכמה גולשות דתיות יצא לכם להיתקל במים?

בעולם הפייסבוק הכרתי בחורה אמיצה לא פחות, מעט שונה בנוף הארצישראלי, גולשת בוגי דתיה, אז אמנם לא יצא לי לגלוש איתה עדיין ומבעד לחומות המסך אני מוצאת את  עצמי סוגדת לה כי גם היא שוברת מוסכמות חברתיות והיא עושה את זה בדרך שלה, כי אין סתירה בין אמונה לבין אהבת ים בדיוק ההיפך רק אדם עם חיבור רוחני גבוה יכול להבין את הים כמו שאנשי הים מבינים, באחת השיחות שלנו שאלתי אותה איך היא מתמודדת עם הקשיים ואם הדת היוותה לה מכשול בכניסה שלה למים? אז כן הצניעות היוותה מכשול והעובדה שנפטון לא מבדיל בין נשים לגברים ומפזר את הגלים שלו גם בחופים מעורבים רחמנא לצלן מעט הקשתה עליה בתחילת הדרך אבל עם הזמן היא מצאה דרכים יצירתיות משלה להתגבר על המכשול.

אז אם תתקלו באחת כזו שתמיד לובשת חצאית על חליפת הגלישה שלה, ושרוולים ארוכים באמצע החום הבלתי נסבל של אוגוסט ותנופף לכם לשלום מרחוק כי היא שומרת נגיעה, תדעו שפגשתם אותה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
חופית לוגסי

כתבת טור ודיעה. פעילה סביבתית, גולשת סאפ וכותבת כבר שנים באהבה גדולה, יש לי טורים קבועים בכל סוגי המדיה אבל הכי אוהבת בעולם לכתוב על השילוש הקדוש: ים, מוזיקה וקלי סלייטר :) מוטו לחיים: הכי בוב מארלי שישי: ONE LOVE!

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים