מעושן חלקית: היום שבו סלייטר הצדיק שימוש במריחואנה

מאת יואב נקש מרץ 29, 2015

כשמצפים מהגולש הטוב ביותר בעולם להעניק דוגמא ולהיות כמופת עבור מיליוני מעריציו ברחבי העולם, הדבר האחרון שנחשוב שנשמע יוצא מפיו הוא הצדקה של עישון מריחואנה. וזה לא שיש לי התנגדות כלשהי לצמח התמים שעבר דה-לגיטימציה דמונית ע"י ממשלות שחושבות שאלכוהול וטבק זה יותר טוב, אלא שבכל זאת מדובר בנושא שנוי במחלוקת אשר במקומות רבים ותחומי עיסוק שונים עדיין נחשב למוקצה מחוץ לחוק.

בינואר 2012 וכשנה וחצי לאחר מותו המצער של אלוף העולם לשעבר אנדי איירונס ממנת יתר של מת'אמפתמין, שינה ה-WSL  (לשעבר ASP) את תקנון הארגון והוסיף בדיקות תקופתיות של סמים למתחרים. מאז ועד לימים אלו, בדיקות הסמים נערכות לפני כל תחרות של הסבב המקצועני ולכל המתחרים (כולל הצוות המנהל). הבדיקות מיועדות למציאת שיירים של חומרים כימיקלים וממריצים מלאכותיים כגון מת', הירואין, קוקאין, אך גם לתפיסתם של אלו שמעשנים מריחואנה או "שותים חשיש". 

הגולשים ותרבות הגלישה נתפסו מאז ומתמיד בעיני הכלל כקהילת שוליים שעושה שימוש בסמים להנאתם כחלק מביטוי הווייתם. עישון המריחואנה הפך עבור הגולשים לביטוי נוסף של חופש וסימן למרד נעורים - הגלישה סימלה את המפלט מהעולם החומרי והעשב הירוק היה הדרך להאט את הזמן ולהתחבר לים ולאמא אדמה. בחלוף השנים המריחואנה גלשה לתחומי ספורט רבים אחרים והפכה נפוצה בכל תרבות ומדינה בכל רחבי העולם. על אף שמעולם לא הוכח מוות ישיר מעישון המריחואנה או שיש בו בכדי להוביל לשימוש בסמים קשים יותר, על אף שיש חולים רבים שמשתמשים בו להקל על מכאובם ומיליארדי אנשים מעשנים / עישנו אותו ברחבי העולם, הצמח הירוק עדיין נחשב מוקצה על פי חוק ויכול לחרוץ גורלות ולקטוע עתידם של ספורטאים אם ימצאו בדגימת השתן שלהם שיירים.

עישון צינגלה של גראס עלתה לו במדליית הזהב. רוס רבוגליאטי

קלי סלייטר, שגריר הגלישה של העולם, מרגיש בדיוק כך. בראיון שהעניק לעיתונות האוסטרלית בפברואר 2012 הוא אמר במפורש שלדעתו עישון גראס לבילוי והנאה אינו ביג דיל בכלל. בכדי להסביר את דעתו הוא השתמש בדוגמא של הסנובורדר הקנדי ואלוף אולימפיאדת החורף רוס רבוגליאטי (Ross Rabogliatti), שמדליית הזהב בה זכה ב-1998 נלקחה ממנו מכיוון שהבדיקות העלו שהוא השתמש במריחואנה.

"זה היה כזה מגוחך. הבחור ניצח והם לקחו ממנו את המדליה מכיוון שהוא עישן גראס כי זה נחשב לרמאות. אני ממש לא יודע. בעיני זה נראה מטופש." אמר סלייטר. "כאילו, אתם חושבים שהעישון עזר לו בדרך כלשהי או פגע בו? אני חושב שזה אפילו האט אותו".

מעשן בשביל הכיף. קלי סלייטר חושב שמריחואנה זה לא ביג דיל

במדינות רבות מתחילים לשייף את הפינות של האיסור בעישון מריחואנה אך בתחום הספורט הוא נותר טאבו. העישון (טבק) אינו בריא ולבטח לא לאדם העוסק בספורט שמסתמך על סיבולת ליבו וריאותיו, אלא שעישון מריחואנה שנעשה באופן מבוקר ואחד לכמה זמן שיכול אף להאט את קצב התגובה והמחשבה ושאינו נחשב לסם ממריץ, דווקא הוא זה שנחשב למקור כל הרע - הצמח שיש בו בכדי לשנות ולהשפיע על התוצאה של הספורטאי.

הסם שיש בו בכדי לערפל את החושים לא יכול להיות לעזר עבור הספורטאי בתחום הפיזי והגופני כי אם אולי בהרגעתו ובמיקודו הנפשי. גם אם אנו חלוקים על דעתו, סלייטר היה כן ואמר את שהיה על ליבו - בעולם בו אנו חיים לא היינו מתנגדים לעוד אנשים שיש להם את האומץ להגיד משהו שאינו חלק ממהמיינסטרים השמרני.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים