דרך הים סוללים דרך לחיים: פרויקט 'הגל שלי'.

מאת הגל שלי מאי 04, 2015

כל יום בשעות אחר הצהריים, בחוף הריווירה בבת ים וגם בחופי ת"א, תוכלו לצפות במחזה מרהיב. תמצאו שם קבוצה של נערות ונערים שיוצאים כל פעם מחדש, מתמודדים עם אתגרי הטבע, מתאמנים, מנסים שוב, קמים ועולים על גלשן. כשהדרמה בשיאה, גם בימי החורף אפשר לזהות ביניהם את מדריכי הגל שלי - אלו שמלווים, תומכים ואפילו מדברים איתם על החיים. צעד אחר צעד נותנים להם כלים שיעזרו להם להתמודד עם העולם ועם מה שהוא מזמן - והכל נעשה דרך אהבת הים והגלישה.

כשעומר טולצ'ינסקי וירון וקסמן נפגשו לפני חמש שנים בלימודי התואר הראשון שלהם, הם לא חלמו שהאהבה האישית שלהם לגלישה ולים תוליד כזה דבר גדול. היום הם יכולים בגאווה לספר על הפרוייקט שצמח: "הגל שלי"- תכנית התפתחות אישית לנוער בסיכון, דרך גלישת גלים.

התכנית, שהחלה כפיילוט בודד בתיכון "אורט גאולה" פועלת כיום עם 15 מסגרות שונות ומטפלת בכ-180 נערים ונערות המוגדרים "בסיכון" על כל הרצף הטיפולי הנדרש. ביניהם: תיכון ברנקו-וייס, בית השנטי, אורט גאולה, מפתן אלון משכונת התקווה, פנימיית מבואות ים, מגדלור של עלם, יחידות לקידום נוער מכל רחבי הארץ ועוד...

נוער שמוצא דרך לחיים, מקום מפגש חברתי וסופג הרבה ערכים טובים - פרויקט "הגל שלי".

נקודת המוצא של הפרוייקט היא שגלישת גלים מהווה ספורט אתגרי מרתק המשלב התמודדות, למידה והתנסות. הרעיון המרכזי העומד מאחורי התכנית הוא להשתמש בגלישת הגלים ככלי להתפתחות והתקדמות אישית מתוך הנחה שניתן לחזק בני נוער בהתמודדות ייחודית מול אתגרי הים. המטרה היא לא לוותר, להתמיד וכך להצליח. כמו בים כך גם בחיים. במסגרת התכנית לומדים החניכים, יחד עם הצוות החינוכי להכיר את הים, הגלישה ובעיקר את עצמם.

ההתנסות בים מאפשרת חוויה מעצימה המשליכה על כל תחומי החיים - ההתמודדות עם הגלים והזרמים, עם מזג האוויר, עם הנפילות מהגלשן, כמו גם עם אי הודאות - לכל אלו השפעה מרחיקת לכת על החניכים המשתתפים.

הם חווים חוויות הצלחה משמעותיות, אשר מותירות את חותמן ומשפיעות על כל תחומי חייהם. בתהליך דינמי ועוצמתי הם לומדים לעבוד קשה,  לגייס משאבים פנימיים, להתמיד ולגלות את הכוחות והיכולות הטמונים בהם. 

בסדרת מפגשים קבועים זוכים החניכים ליחס אישי ועבודה בקבוצות קטנות. התכנית פועלת בשיתוף פעולה מלא עם צוות בית הספר או המסגרת המפנה, בכדי  לוודא שההצלחה איננה נשארת רק בים אלא ממשיכה לחלחל ולהשפיע בכל תחומי חייהם. הנערים לא משלמים על התכנית והיא מוצעת להם בחינם. עליהם רק להתחייב להגיע ולהתמיד.

הלכה למעשה

ברמה הפרטנית נערך ציר התפתחות אישי לכל חניך אשר באמצעותו נעשה תהליך של מיפוי מצב - "איפה אני עומד כיום ולאן ארצה להגיע במהלך השנה הקרובה?". כל חניך מתבקש לדרג את עצמו מ- 1-10 בתחומים הבאים: דימוי עצמי, התמדה, לימודים, יחס לסביבה, כושר גופני וגלישת גלים. בתום הדירוג הראשוני, החניך נשאל, לאן הוא שואף להגיע בתום השנה. לאחר תהליך המיפוי החניך בוחר תחום בודד שבו הוא רוצה להשתפר. יחד עם צוות הגל שלי והגורמים החינוכיים המקיפים אותו, מוצבים יעדים לרבות אבני דרך שיעזרו לו להגיע להישגים בתחום בו בחר.

עד כה, הניבה התכנית תוצאות מרשימות בספקטרום רחב של מדדים. החניכים מעידים על  עצמם כי הם חשים עלייה בביטחון העצמי, נכונות ללמוד והתמדה במעשיהם:

  • 85% שיפרו ביצועים בבית הספר.
  • 91% דיווחו על עלייה בביטחון העצמי.
  • 95% מעידים שהגלישה מלמדת אותם איך להתמודד עם אתגרי החיים.

כך התבטאה ד', חניכה ב"גל שלי", בתום המפגש החמישי: “היום למדתי לא לוותר. היה לי מאד קשה אבל החלטתי שאני רוצה לעמוד על הגלשן וניסיתי עוד פעם ועוד פעם עד שהצלחתי. הבנתי שאני מסוגלת לעשות המון דברים גם בחיים". א', בן 16 אמר בתום המפגשים: "הגל שלי שינה לי את החיים. קודם - הכל היה אצלי בלאגן, היום דברים מתחברים. הציונים שלי בבית ספר עלו והמורים שלי פשוט לא מאמינים כמה אני מצליח. אני על הגל".

"הגל שלי שינה לי את החיים. קודם - הכל היה אצלי בלאגן, היום דברים מתחברים. הציונים שלי בבית ספר עלו והמורים שלי פשוט לא מאמינים כמה אני מצליח. אני על הגל".

ניסיון והכשרה

מדריכי הגל שלי בעלי הכשרה וניסיון בעבודה עם נוער בסיכון בים וביבשה. אותו המדריך גם מלמד את הנערים לגלוש בים וגם משמש עבורם מאמן אישי. מפגשי הגל שלי מחזקים תכונות אופי חיוביות ויוצרים חברויות ותחושת שייכות המהוות תחליף לחבירה לקבוצות שוליים שליליות. בני הנוער בגל שלי מתרגמים את הצלחותיהם בים להצלחות בבית הספר, במצבים חברתיים, בצבא ובחיים ככלל.

מדריכים וחניכים, קבוצה אחת - חוויית הגלישה משאירה חותם חיובי שילווה אותם לכל חייהם

עם תום תוכנית הפעילות השנתית ולאחר מבחן עיוני רציני ומסע מסכם ומפרך, החניכים מקבלים תעודת בוגר המקנה להם את הזכות להגיע למרכז ולגלוש מתי שרק יחפצו - ללא הגבלת זמן ובחינם. כך הפך מרכז הגלישה לבית של ממש עבור בני נוער רבים שלראשונה מוצאים את מקומם בסביבה בטוחה ומיטיבה. כך אומרת ל', בת 17, בוגרת של הפרוייקט: "בפעם הראשונה בחיים שאני מרגישה שייכת. המדריך שלי שומר עלי בים וברחוב. הגל שלי זה הבית שלי."

"בפעם הראשונה בחיים שאני מרגישה שייכת. המדריך שלי שומר עלי בים וברחוב. הגל שלי זה הבית שלי."

מצטייני התכנית עוברים הכשרה במכון וינגייט כעוזרי מדריך ומשמשים כאחים בוגרים בקבוצות צעירות יותר. בסירטון התדמית: "הגל שלי" בפעולה

מייסדי ומנהלי התכנית

עומר טולצ'ינסקי וירון וקסמן הם מחנכים עם ניסיון עשיר בעבודה עם נוער בסיכון בסביבות חינוך פורמליות ובלתי-פורמליות. שניהם גולשים מקצועיים ומצילים מוסמכים עם ניסיון רב בפעילות ימית. לעומר ולירון תואר ראשון בחינוך בסמינר הקיבוצים, תעודת הוראה וכרגע מסיימים תואר שני ולימודי תעודה מתקדמים באוניברסיטת תל אביב במינהל מערכות חינוך וטבע תרפיה.

פרטים ליצירת קשר:

טלפון: 054-6738229
אתר אינטרנט: www.hagalsheli.co.il
אימייל: hagal.sheli@gmail.com
הוא פשוט "הגל שלי" בפייסבוק.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
הגל שלי

עמותת הגל שלי עוזרת לנוער לעלות על הגל ולתפוס כיוון לחיים. מטרת התכנית היא להשתמש בגלישת הגלים ככלי חינוכי שיסייע ויכשיר אותם להתמודד עם אתגרים שבחיים. כמו בים, כך גם בחיים, הרעיון הוא לא לוותר, להתמיד וכך להצליח. במסגרת התכנית, הנערים לומדים להכיר את הים, הגלישה ובעיקר את עצמם. פייסבוק.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים