דיאטת פלסטיק: יש מצב שהשבוע אכלתם כרטיס אשראי

מאת יואב נקש יולי 01, 2019

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת ניו קאסל באוסטרליה פרסם מסקנה שלפיה בני האדם צורכים 5 גרם של פלסטיק בכל שבוע שחולף. המחקר העולמי שבוצע עבור הקרן העולמית לשימור חיות הבר (WWF) מגלה כי לאדם ממוצע יש פוטנציאל לצרוך עד 1,769 חלקיקי פלסטיק בכל שבוע וזה רק משתיה מהברז או בקבוקי המים - שווה ערך למשקל כרטיס אשראי.

פלסטיק זו מגיפה עולמית והפסולת שנזרקת לים עושה טרור סביבתי ובריאותי. בשילוב תנועת המים, המליחות וחום השמש הפלסטיק מתפורר לחלקיקים קטנים שגודלם פחות מחמישה מילמטרים ואלו מכונים "מיקרו פלסטיק". אם ביקרתם לאחרונה בים לבטח הבחנתם בתפזורות הזעירות שצפות לצידכם וננעצות בשיערות ראשכם, עכשיו תתארו לעצמכם שאתם גם אוכלים את זה.

המיקרו פלסטיק מגיע אל מערכת העיכול שלנו דרך מאגרי המים, מקורות האוכל והאוויר שאנו נושמים. ברכיכות ימיות לדוגמא נמצאו 182 חלקיקים, במלח 11 ואפילו בבירה שאתם שותים נמצאו 10 חלקיקי פלסטיק זעירים. מיקרו פלסטיק נמצא כמעט בכל מקום בחיינו ואין באפשרותנו לדעת איך הוא יחדור למערכת הגוף שלנו. חלקיקי הפלסטיק משתחררים לאטמוספירה ממפעלי התעשיה, משחיקת צמיגים, אבל הכמות הגדולה ביותר מקורה מבקבוקי הפלסטיק, ושאר מוצרים העשויים מהחומר הרעיל.

כמות חלקיקי הפלסטיק שנדגמו בברזי המים שונים ממדינה למדינה. בארה"ב 94.4% מהדגימות הכילו שיירים של פלסטיק, באירופה 72.7% ובלבנון השכנה ב-98% מהדגימות נמצא פלסטיק. ובמילים אחרות, מידי שבוע אנו צורכים כמות פלסטיק השווה בגודלה לכרטיס אשראי והפגיעה בבריאותנו היא אדירה. לחלק מסויים של פסולת הפלסטיק יש כימיקלים רעילים שיכולים לגרום למחלות זיהומיות קשות לבני האדם. ארגון הבריאות העולמי רק החל לאבחן בשנים האחרונות את ההשפעות ארוכות הטווח בצריכתו של האדם פסולת מיקרו פלסטיק, ומסקנותיו טרם התקבלו.

מאז שנחשף לראשונה, הייצור של פריטי פלסטיק מעולם לא הפסיק לגדול אבל מאז שנות ה-2000 המצב רק החמיר. על פי מממצאי אוניברסיטת ניו-קאסל בין סוף המילניום ועד 2016 הופקה כמות השווה למחצית מכלל ייצור הפלסטיק מאז שנות ה-50'. 75% מכל כמות הפלסטיק שיוצרה אי פעם הפכה לפסולת, 87% אחוזים מכלל פסולת הפלסטיק מוצאת את דרכה למקורות הטבע ולים והחזון האפוקליפטי מנבא שבעוד 35 שנה הים יכיל יותר פלסטיק מדגה.

אם לא ננקוט בפעולות מנע, נקטין את השימוש והצריכה של מוצרי הפלסטיק, לא ירחק היום שכרטיס האשראי שאותו אנו מכניסים לגופנו היום יהפוך בעתיד לארנק פלסטיק תפוח בקיבה שלנו.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים